Jump to content

Intra apa pe la trapa


vwblabla
 Share

Postare recomandată

Am gasit de vreo 2-3 ori apa multa pe podea la pasagerul din dreapta , marginea de tapiterie de pe lateralului parbrizului fiind ud de fiecare data . Azi am vazut ca am locasul fata de la trapa plin de apa , probabil de acolo apa scurgandu-se pe sub tapiteria plafonului , pe bord si pe urma jos . Mentionez ca la spalatorie sau cand ploua mai putin , nu am aceasta problema.....doar cand ploua torential o perioada mai lunga de timp. Sa fie chederul de la trapa de vina sau are are locasuri de scurgere a apei care posibil sa fie infundate ? ( am inteles ca alte marci au niste furtunuri care se pot infunda...nu stiu daca si Passat-ul are asa ceva ) . Sper sa ma puteti ajuta cu raspunsuri ! Multumesc .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai mult ca sigur scurgeri infundate.

Totusi verifica s ar putea sa nu fie de la trapa. E posibil sa intre pe la filtrul de polen sub jgeabul de la parbriz poate nu e fixat bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prima data si eu m-am gandit la filtrul de polen...l-am schimbat acum o saptamana , dar la prima ploaie torentiala iar am gasit masina plina de apa. Abia azi am vazut locasul de la trapa plin de apa !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

cum ai rezolvat colegu ca aceeasi problema o am si eu, dupa o ploaie mocaneasca am vazut ca se scurgea apa undeva pe sub torpedou pe covorasul de guma.

si eu am trapa la masina si din ce am vaz, nu cred ca se scurge pe acolo. u cum ai facut la trapa?

intr-o alta zi dupa o ploaie torentiala de vro 3 ore am gasit ud stalpul din stanga spate undeva in zona manerului de pe plafon + tapiteria uda...nu am identificat atunci pb insa nu sa mai intamplat...

mentionez ca masina sta inclinata spre stanga..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

legat de picaturile de sub torpedo, posibil insa la portiera stanga spate era ud pana si plafonul in dreptul acelui maner....deci daca ar fi trapa, cam ce solutii as avea?

app, cum dau jos plafonul, tot ansamblul? ca am un scartait metalic pe acolo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat intr-adevar problema . La trapa ( se vad cand este trasa ) , ai 2 gauri pe unde se scurge apa acumulata . Eu aveam evacuarea respectiva a apei infundata cu praf , noroi . S-a desfundat usor cu o sarma de 1,5 m . A curs apa cu noroi si de atunci nu am mai avut probleme . La mine evacuarea apei se face prin niste furtunuri pe care le vad cand deschid portierele din fata .

Sper ca te-am putut ajuta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt furtunele acelea negre de la portierele din fata care se vad cand e usa deschisa, acelea cu capatul drept? si cu o mica gaurica, care sunt indreptate in jos, nu?

insa fii mai explicit, deschid trapa ar treb sa vad 2 orificii, cumva acelea in garnitura de etansare?

ai dat cumva plafonul jos?daca da cum ai reusit?

e posibil daca aceste orificii sunt infundate sa ajunga apa pana in stalpul din spate?

ms de ajutor, miam facut o idee...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand este trapa deschisa , in colturile din fata , stanga-dreapta sunt 2 gaurele care au corespondenta cu cele 2 furtunele care se vad cand deschizi portierele . Nu am dat plafonul jos.. pur si simplu am bagat cu grija sarma pe fiecare din gaurele si pe urma de jos pe cele 2 furtunase ca sa se desfunde bine . Cred ca apa se poate strecura pe sub tapiterie pana in spate .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

iarasi am gasit tapiteria umeda in dreptul becului de la portiera stanga spate...

stie cineva cum se da plafonul jos???

Modificat de FanBarcelona
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se demonteaza plafonierele, manerele din dreptul usilor, trim-urile de plastic de pe stalpi (inclusiv din spate) si se trage tapiteria in spate (e indoita peste buza de tabla a caroseriei).

S-a mai descris aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Va salut! Am și eu o problema la trapa de pe un B5.5 SEDAN. 

Când o deschid sa se ducă în spate imediat cum coboară partea de sticla se aude un sunet ca un "clanc". Zgomotul se aude în partea din spate a trapei,în zona din dreptul tetierelor. După acest scurt sunet ce se aude  la 1 secunda după acționarea butonului se deschide/închide perfect. 

Sfaturi?

Mulțumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Salut.

1. Cand ploua imi intra apa la pasager la picioare... stalpul din dreapta de langa parbriz e ud si partea dreapta la plafon . O sa incerc sa gasesc acele 2 gauri de aerisire/scurgere sper sa rezolv. 

2. Am o problema la trapa , cand am deschis'o complet s'a auzit cum a pocnit... la o verificare amanuntita am reusit sa scot niste bucati de plastic si de tabla probabil de la mecanismul de functionare... acuma trapa nu se mai deschide pe orizontala pentru ca ceva o blocheaza , se deschide doar pe verticala. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Buna, am si eu o problema similara. Cand ploua sau cand spal masina gasesc stalpul din dreapta si plafonun ud. Faza e ca masina mea nu are trapa.

 

de la ce poate fii? 

 

Mentionez ca de curand am schimbat parbrizul, dar problema o avem si inante doar ca nu intra asa multa apa 

 

Ms

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Daca acuma intra si mai tare ii clar ca pe la parbriz. Nu ai cumva rugina undeva prin zona aia? Multi monteaza parbizul chiar daca are rugina in zonele de lipire 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina e break sau sedan?

apa intra pe la parbriz sau barele transversale

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Am avut și eu probleme cu apa pe la trapa , am luat un "sarpe" care se folosește pt instalațiile electrice și l-am băgat pe cele doua scurgeri din spate , dar nu le-am verificat și pe cele din spate , la alea din spate am luat un tub diametru de 2 cm sa pot sa bag șarpele pe el și sa ajung la găurile din spate fara sa demontez nimic .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!