Jump to content

Tuning exterior - bodykit-uri, folii,etc


Dun
 Share

Postare recomandată

Scapa de alea de jos,in rest e p---a tanti florico!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 117
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Dun

    25

  • qwk

    17

  • The_Ego

    16

  • Circoloco

    11

Top Posters In This Topic

Posted Images

Alea de jos o sa le infoliez cu negru..ca daca le dau jos, o sa ramana gaura, dar poate o sa am parte de un pret bun si la proiectoare + grile si atunci renunt de tot la ele..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdane, iti mai aduci aminte care erau aspectele reclamate de cei care nu erau multumiti de farurile Dectane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite si un gti rosu :) Arata beton pt replici. Aduc mult cu cele oem. La banii astia au meritat cu varf si-ndesat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unu' zicea ca alea pe care le-a luat el n-ar fi fost etanse. La altu' cica, dupa vreo 3 saptamani, au inceput sa i se arda din leduri. Altu' zicea ca ii apare eroare de bec ars, desi toate functioneaza 100%.

 

Cica acuma in Germania Dectane a luat o pauza de 3-4 saptamani in livrarea comenzilor de xenon look-alike din cauza numarului mare de reclamatii si marfuri returnate, pentru a remedia problemele. Fie schimba furnizorii de componente, fie modifica ceva la organele interne, nu stiu. Era unu' care a dat comanda pe 14.01 si care cica a fost reprogramat pentru livrare dupa 18.02, cand le vand din nou. Pe site apar ca indisponibile deci, teoria se confirma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa speram ca nu o sa am astfel de probleme. Eroare in bord nu am, dar probabil pentru ca am o rezistenta pusa pe pozitii de la farurile originale. Ca si etansitate, nu cred sa fie problema. M-am uitat la ele si par lipite bine, cat despre led-uri..sper sa nu am probleme.

 

 

P.S.: Oricum, la banii astia..nu cred ca merita sa le ratez

Modificat de qwk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am ramas uimit :O farurile au un fel de functie de cornering. Cand virez stanga-drapta se misca si fasciculul luminos :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti sigur ca e cornering?

Eu nu am mai auzit de asa ceva pe faruri AM. Ai mai schimbat ceva la ele?

Filmulet :D

 

Cele oem vin cu un calculator central de xenon, apoi inca unul pe fiecare far. Pentru functia de cornering ia informatii de la CAN.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu bag mana in foc ca am dreptate dar acuma eram in trafic, si pe masina din fata sa misca lumina in functie de cum viram. Ceva de genu am impresia ca face si sus/jos. Daca doctorul la care am ajuns face minuni, si pana maine sunt ok, o sa merg sa le reglez si apoi sa verific ce am scris mai devreme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am gandit si eu dupa ce am postat, si cel mai probabil din cauza asta am avut impresia gresita :) deci nu, nu au cornering

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am gasit ceva interesant, mai ales legat de stopuri:

http://www.marsperformance.com.au/automobile/Polo?category=All

Practic sunt niste elemente luate de la stopurile de R si rearanjate :D

 

Exista stopuri oem smoked?

http://www.ebay.de/itm/VW-Polo-6R-original-Ruckleuchten-Heckleuchten-schwarz-getont-smoked-taillights-5-/261096367087

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Bun, dupa 3 saptamani de chinuri si nervi, am renuntat la farurile Dectane. Nu am reusit sa le reparam, ba mai mult in loc sa le ridicam, le coboram :| Asa ca astazi am renuntat la ele si imi voi primi banii inapoi.

 

Le-am trimis e-mail si celord de la Dectane.de dar se vede ca nu au pic de respect fata de clienti. Nu au facut decat sa ma indrume catre manualul de instalare care nu ma ajuta cu nimic. In plus, desi stiu de problema (sunt mai multe cazuri pe net) nu recunosc nimic, cel putin in fata unui roman. La nemti le-au spus sa le trimita inapoi si in aprilie vor primi unele noi care au rezolvate problemele astea.

 

In fine, am revenit la farurile normale, dar am ramas si cu un kit de becuri xenon care-l luasem special pentru faruri.

 

Asa ca..daca are cineva nevoie de becuri H7 de 4300, let me know..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inafara de reglaj, au mai avut alte probleme?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, dar nu e suficient ?:)

 

Cu dreptul vedeam 5 metri in fata masinii, iar stangul imi batea aproximativ bine. Am incercat si alta pereche de faruri si aceiasi problema. In prostia lor, nu au fost in stare sa puna un reglaj sus/jos si pentru faza scurta.

 

Cand le-am zis de chestia asta, mi-au zis: "the headlight have no manual correct, because the car itself adjust the height."

 

Problema e ca pe dreptul nu-l ajusta cat trebuia, din cauza unui defect de fabricare..dar ma rog. Nu sunt singurul ghinionist. Pe youtube mai sunt si altii cu aceiasi problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Io nu cred ca esti ghinionist, pur si simplul sunt deficitari la capitolul calitate. Dupa cum, dealtfel, ti-am si spus...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ramane maine de vazut pentru ca o sa vina si polotsi sa incerce unele, de la altcineva si o sa merg cu el. Poate avem noroc de un lot mai bun.

 

 

BTW, din ce am inteles de la astia de la depozit, Dectane este un reseller, nu fabricantul :|

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe faruri ce scria?

 

Aiurea sa nu se poata regla pt ca devin cam inutile in acest caz. Raspunsul lor este ridicol. Cum sa isi ajusteze singura masina farurile? Poate doar daca veneau si cu un kit de autoleveling.

Stiu ca acum ceva vreme se laudau ca se pastreaza reglajul din habitaclu, din acea rotita.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Reglajul din habitaclu se pastreaza, merg reglate din rotita, dar degeaba daca ele la maxim "sus" imi bat, stangul relativ bine, iar dreptul foarte jos. Daca ar fi fost facute egal si la nivel din fabrica, atunci era alta treaba. Nu ma interesa si un reglaj manual.

 

Acuma nu stiu ce sa zic, sper sa le rezolve, dar sa mai scada si din pret, pentru ca la 320 euro cat sunt in mod normal, nu merita chiar daca ar fi perfecte !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Voiam de ceva vreme sa pun niste poze pe care le-am facut la intalnirea cu Razvan007 care are un Polo 6R 1.2TSI cu pachet RLine exterior. Masina lui este alba si detaliile se vad foarte bine.

Consider importante aceste poze pentru ca, cel putin in cazul meu, surpriza a fost mare. Bara fata este altfel decat intelesesem eu din pozele pe care le vazusem pe net.

 

Am facut niste masuratori atunci pe care le gasiti aici, masuratori din care a rezultat ca, desi masina mea este cu 25 mm mai joasa decat a lui - distanta masurata de la axul rotii pana la aripa - bara lui fata este mai joasa decat a mea cu alti 25 mm. Pentru cei aflati in situatia mea(suspensie schimbata => masina coborata), daca se gandesc sa treaca de la bara stock la cea de RLine trebuie sa tina cont ca ea vine la pachet cu un drop de inca 50mm. Se vede prin comparatie cu masina mea, luand ca reper forma aparatorii negre din fata de la pasajul rotii - reper care cred ca este identic la cele doua masini - ca aceasta bara este mai lata in partea de jos si mai coborata fata de cea stock.

 

Spoilerul spate, insa, nu imi place. Gasesc oarecum grosolan si fortat deflectorul ala. Cred ca are spre doua degete si jumatate latime. Daca ar fi solid, cu niste ghete de catarare, cineva antrenat ar putea sa stea lejer pe el in timpul mersului. Insa ornamentul evacuarii este super misto. Din pacate este foarte lung, si pe o masina cu bara normala cred ca ar iesi inestetic de mult inafara.

 

Pragurile nu au absolut nici un suport pe dedesubt, ele fiind prinse doar la capete de caroserie. Pe toata lungimea lor, daca impingi/apesi cu mana se indoaie ca un PET gol. Pentru mine nu ar fi probleme, dar pentru cineva care merge pe un drum forestier, sau iarna pe nameti s-ar putea sa fie ceva probleme.

 

Rotile cu care a venit masina lui sunt pe 16", dar exista si roti pe 17" in acelasi design. Ceea ce m-a socat este ca la el masina vine cu sistemul de franare de la GTI - aparent. Oricum franele lui fata sunt mai mari decat cele care au venit pe masina mea. Cele pe spate sunt la fel.

 

Cam asta am observat eu. Daca mai sunt si alte aspecte notabile de care nu am amintit ... bagati mare, ca poate vor utile la un moment dat cuiva.

 

post-4613-0-14912000-1367310454_thumb.jp  post-4613-0-20930500-1367310468_thumb.jp  post-4613-0-78365400-1367310475_thumb.jp  post-4613-0-90161500-1367310482_thumb.jp  post-4613-0-73438300-1367310490_thumb.jp  post-4613-0-97117200-1367310496_thumb.jp  post-4613-0-81497700-1367310502_thumb.jp  post-4613-0-32385000-1367310511_thumb.jp  post-4613-0-69218300-1367310518_thumb.jp  post-4613-0-88691400-1367310527_thumb.jp  post-4613-0-88606000-1367310535_thumb.jp  post-4613-0-24857500-1367310543_thumb.jp  post-4613-0-21074200-1367310549_thumb.jppost-4613-0-74537400-1367310561_thumb.jp  post-4613-0-93808600-1367310575_thumb.jp  post-4613-0-55146900-1367310583_thumb.jp  post-4613-0-02724400-1367310598_thumb.jp  post-4613-0-02189900-1367310606_thumb.jp  post-4613-0-03594700-1367310615_thumb.jp  post-4613-0-08936400-1367310629_thumb.jp

Modificat de Dun
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie chiar imi place prelungirea spate. Decat bara de GTI ca sa te judece unu-altu, mai ok asa si arata chiar foarte bine.

Tips-ul cu ce l-ati spalacit asa ? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Razvanme007

Tips-ul l-am dat cu o solutie pentru inox le care am imprumutat-o de la un tip care is punea foliile in acelasi timp cu mine. Acum am vazut post-ul asta si daca nu erau pozele nu realizam ca nu am sters bine resturile :)

Inainte era asa de negru tips-ul incat nici nu se mai vedea ca e cromat...

Dun, foarte tari pozele :)

Modificat de Razvanme007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!