Jump to content

Tuning exterior - jante Polo 6R


FRE
 Share

Postare recomandată

225/45r17 sunt mult prea mari fata de 215/40r17

Totodata, este foarte important si J-ul lor. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 360
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • qwk

    68

  • Dun

    61

  • The_Ego

    27

  • Rave

    26

Top Posters In This Topic

Posted Images

Stiu ca sunt mari cauciucurile,insa ma intereseaza jantele. Ce J trebuie sa aiba sa fie ok?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

JANTA ALIAJ JAPAN RACING JR21 9X17 5X100 ET20 HIPER BLACK sau JANTA ALIAJ JAPAN RACING JR21 7X17 5X100 ET40 RED? ?

 

janta-aliaj-japan-racing-jr21-95x18-5x112-et40-hiper-black.jpg

janta-aliaj-japan-racing-jr21-7x17-5x100-et40-red.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Buna ziua.

Am un vw polo 6R ,1,4 TDI 66kw 90cp fabricat in 2016 iar in cartea de identitate nu este trecuta nici o dimensiune optionala de anvelope in afara celor de pe masina adica 185/60/15.Mentionez ca am intrebat la RAR si mi s a spus ca pentru aceasta varianta ei nu au alte variante de anvelope. Doresc sa mai cumpar un set de jante cu anvelope mai mari decat cele existente adica pe 16" dar nu stiu daca sunt legale. 

Rog un raspuns de la cei care s au mai confruntat cu aceasta problema.

Multumesc anticipat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ar trebui sa ti scrie in talon, oricum dimensiunile pentru jante pe 16'' sunt 215/45 R16, 90V cred. Iti recomand Falken Ziex 310 Ecorun. Pret bun si se lipesc bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
christistanciu

Hamza, eu am rotile ca ale tale, cu cauciucuri de iarna, iar cele de vara sunt pe 17. Ambele dimensiuni sunt trecute in cartea de identitate de catre baietii de la RAR. Desi masina poate fi incalțată cu mai multe variante. Daca te intereseaza iți trimit o poza cu toate variantele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

christistanciu

Initial au vrut sa imi treaca numai dimensiunile astea pe 14, care sunt trecute oficial in cartea de identitate.

CIV.jpg

Apoi le-am aratat cartea de Belgia unde erau o gramada de variante, mai mult decat atat, masina mea venea din Belgia cu roti pe 17.

cauciucuri document.jpg

Asa că, au adăugat, la mențiuni, pe ultima fila din cartea de identitate, mai multe dimensiuni de roti, pe 15, pe 16, respectiv pe 17.CIV1.jpg.5a10242c76fdeda43e4a0223f661ae70.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Bună ziua.

Dețin un Polo 6R din 2015 ABCUSB.

Am primit aceste jante pe 16 și as dorii sa știu ce cauciucuri recomandati de vara sa pun.

Mulțumesc 

IMG-20211210-WA0008.jpg

IMG-20211210-WA0005.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca mai e viu topicul asta, dar incerc :)

Am cumparat un Polo Cross 6R 1.6 105cp de curand, avea jante dragute pe 15'' dar m-am hotarat sa il incalt cu unele pe 17''. Rezultatul estetic e miraculos dar dintr'o masina care plutea lin ca o barca s'a transformat intr'o masina de trepidat.

Mentionez ca am achizitionat jantele cu tot cu anvelope 225/45, jantele sunt de pe o Skoda RS, 5x100mm, ET 41, Lățimea jantei 7J, gaura centrală 57.1mm.

Aveti idee care sa fie motivul acestor vibratii la orice pietricica de pe asflat? Oare sunt cauciucurile de vina? galme sau alte cele?

 

 

 

20220126_163228(1)(1).jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand cred ca este vorba de cauciucuri. Apoi mai sunt si micile detalii ale jantelor, daca au fost lovite, cum sunt echilibrate, etc. Ce observ, dar nu are nimic cu trepidatiile, vad ca ET la tine e diferit față de ce am eu. Pe viitor asta poate afecta la rulmenti. ET este punctul in care janta apasa pe rulment. La mine e 43, deci nu e mare diferenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!