Jump to content

Seat Leon 1P - 1.6 TDI - 105 CP, echiparea Style, Ecomotive


raekwon1

Postare recomandată

Salutare tuturor

Acum 2 luni, am hotarat sa iau a doua masina in familie si anume, dupa cum spune si titlul topicului, SEAT Leon 1P, 1.6 TDI - 105 CP, echipare Style, Ecomotive;

A fost, banuiesc, masina de drive test/expusa in showroom la Dona Seat Constanta, iar eu am preluat leasing-ul;

Este masina cu care merge mai mult sotia mea (de fapt a fost luata pentru ea :icon_cheesygrin: );

Inainte nu am prea dat atentie acestei marci, Seat, insa dupa fratele meu si-a luat unul (ionut_slatina), am ramas "putin pe ganduri", la cat de bine arata; :icon_redface:

So...daca imi mai aduc aminte ceva, o sa postez aici;

Pana atunci, sa lasam pozele sa vorbeasaca! :lol:

post-7451-0-80944800-1347189150_thumb.jp

post-7451-0-31475900-1347189177_thumb.jp

post-7451-0-23394300-1347189183_thumb.jp

post-7451-0-17752500-1347189190_thumb.jp

post-7451-0-86706400-1347189197_thumb.jp

post-7451-0-20163800-1347189205_thumb.jp

post-7451-0-91958500-1347189210_thumb.jp

post-7451-0-11942600-1347189218_thumb.jp

post-7451-0-49683900-1347189223_thumb.jp

post-7451-0-50376800-1347189231_thumb.jp

post-7451-0-56409000-1347189236_thumb.jp

Modificat de claudiusnc
Link către comentariu

Multumim frumos! :icon_thumleft:

Tipsurile sunt ok..probabil am prins-o eu in poza stramb...

Oricum, sunt de mare efect...

As fi vrut sa pun si la Skoda, insa nu merge..nu am DPF iar teava este orientata in jos (poluare..etc)

Trebuie sa schimb toba..ca sa pot pune..

Link către comentariu

Arata bine, dar tips-urile chiar sunt strambe pt ca le-am facut sa urmeze curbura barii astfel fiind orientate spre stanga. Trebuiau trase drept.

Link către comentariu

Poti pune si la Skoda,tai tipsurile originale lasand ~3 cm din ele pe care vin sudate cele noi si arata la fel.Aveam o schema prin calculator,daca vrei o caut.

Link către comentariu

@B_U_T - daca poti...mersi!

@The_Ego - multumesc! Eu asa am luat-o...

O sa merg cu ea la un service sa le aranjeze...

Link către comentariu

Felicitari pentru Seat,este frumos,de ce nu-i dai doamnei Skoda ca este mai "Rosie".Este sportiva si vezi cum sta treaba si cu 1,6 CR sa ne spui si noua impresii dintre cele doua motorizari ca altfel le percepe cineva care le are pe ambele.

Modificat de calin.g
Link către comentariu

sa o stapanesti sanatos si sa te duca 10000000 de km

trebuie sa scapi de suportii la numere ca arata mai bine masina alba fara ei.....

Link către comentariu

@alecsutzyu - multumesc frumos!

@Electrick`s - multam! nu am apucat sa fac nimic la ea din lipsa acuta de timp!

@calin.g - multumesc!

Din pacate, "a pus monopol pe ea" si eu nu mai apuc decat sa o iau la mici ture

Diferentele dintre cele 2 motorizari sunt evidente;

La 1.9, puterea este livrata mai brutal, motorul este zgomotos, treptele sunt etajate altfel;

La 1.6, puterea este livrata mai liniar, insa cutia este altfel etajata, deoarece "fuge" mai bine decat Skoda, desi puterea si cuplu este aceasi: 250 Nm, 105 CP;

Plus ca este muuult mai silentioasa decat Skoda si se conduce foarte usor (e masina mai noua...)

Oricum sunt placut impresionat de acest motor, ramane sa vedem in timp cum se comporta fata de batranul 1.9 PD TDI;

In octombrie este programata la revizia de 1 an; Cand am luat-o avea 7000 KM, acum are putin peste 11.000 KM..

Link către comentariu

"Uelcam" to vwforum. Intr-adevar masina este exeptionala si merge brici. Arata fain in parcarea de la firma 2 x LEON 1P. Sa le birjarim linistiti !!!!

Link către comentariu

Felicitari pentru masina, albul pe Leon arata excelent, mi-a placut intotdeauna, la un moment dat mi-am dorit si eu un Leon alb. Motorizarea sunt sigur ca e foarte economica si daca tu zici ca e si mai silentioasa, cu atat mai bine. Zilele astea sunt plecat in Europa cu o Octavia facelift 1.9 TDI, m-a impresionat motorizarea din punct de vedere al cuplului si al consumului, dar mi se pare foarte foarte zgomotasa. Ca idee, am ajuns din Timisoara pana aproape de Linz cu 5.8 litri la 100 km, pe autostrada, cu o medie de 104 km/h. Fiind obisnuit cu consumul de la Ibiza si Leon, pot spune ca e un consum minuscul, probabil cu Leonul as fi ajuns cu 7,5 - 8%.

In incheiere, sunt foarte curios daca Leonul in varianta Ecomotive a primit si modificari care sa o faca mai usoara decat versiunea normala.

Link către comentariu

@ionut_slatina - multam bro! arata execelent, intr-adevar!

@cristian - multumesc! si a ta este frumoasa foc! :beer:

Skoda este zgomotoasa insa exceleaza la consum; Consumul inregistrat de tine este in aceleasi linii cu al meu;

Ca si consum, Leonul este pe undeva la 6.5-7% insa este inca noua, iar motorul nu are nici prima revizie facuta;

Modificari in varinata Ecomotive, cel putin vizuale, ar fi: emblema verde de pe spate si gura de aerisire centrala fata inchisa;

Restul..habar nu am! :lol:

Modificat de claudiusnc
Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Well..ne apropiem de prima revizie din viata ei;

Ca si consum, avem undeva la 7.5 - 8 % in oras;

In afara orasului, nu prea am iesit cu ea...

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Updates!

Revizia 1 din viata ei, revizie de 1 an + cauciucuri de iarna;

Nu sunt cine stie ce marca: Nokian w+ 195/65/15!

post-7451-0-14393600-1351351197_thumb.jp

post-7451-0-21067900-1351351271_thumb.jp

Modificat de claudiusnc
Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Este foarte misto motorasul asta 1.6 TDI. Am mers si eu cu un Leon echipat cu asa ceva si mi-a placut mai mult decat 1.9 pe care-l am. Da, nu e la fel de brutal insa e mai placut la condus..e foarte liniar iar la drum lung foarte relaxant..mai ales dpdv al zgomotului care la 1.6 este foarte redus. Ce m-a surprins a fost etajarea cutiei..In tr.5 la 140 nici macar nu se apropia de 3000rpm..avea doar foarte putin peste 2500. E clar ca e o evolutie fata de "batranul" 1.9 PD..

P.S,: Claudiu, asta cu "Nu sunt cine stie ce marca: Nokian " a fost aroganta :D:P

Link către comentariu

@Cowboy - multumesc de aprecieri.... :lol: ; Silentioasa, altfel cutia etajata..o evolutie clara fata de 1.9 TDI;

@Circoloco - am vazut si eu...ulterior! :10[1]:

@davides - este cu "combinatie"; urmeaza sa schimb si eu batrana "Skodita" si o sa am nevoie de "sustinere"! Multumesc! :icon_thumleft:

Modificat de claudiusnc
Link către comentariu

Trecut la jantele de iarna, 195X65XR15 - Nokian W+

M-am hotarat sa nu ii mai pun capace, masina arata ca un mic tanculet... :lol:

Link către comentariu

Bine ai venit in clubul celor cu jante de tabla fara capace. Si mie imi place cum arata masina fara capace, un motiv in minus sa ma stresez.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!