Jump to content

Diametru coloana volan T4 ,compatibilitate grupul VW


13 Todesengel
 Share

Postare recomandată

Arer cineva idee despre compatibiltatea volanelor , la T4 se potrivesc cele produse de grupul VW pt.alte modele din aceiasi generatie ? Am un Multivan din 1994 cu volan mare , il pot inlocui cu unul de Passat 2009 de exemplu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • mary.bia66

    12

  • 13 Todesengel

    10

  • GeaX

    9

  • cabina

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu am luat de golf 2,asa am vazut pe ebay de vanzare,in schimb trebuie sa-i tai din bucsa aia,e mai lunga un pic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu vreau sa-i pun de golf 4 , normal nu ma intereseaza functionarea air-baag-ului . Stie cineva daca se potriveste ?

Modificat de 13 Todesengel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gindeam ca acel contact central este la fel . Nu este ?! :study:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La astea vechi,pana in 96 mi se pare ca sunt la fel,ma uitam in ETKA la sistemu ala de la claxon si aparent pare la fel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ei bine , nu se potriveste volanul de Golf 4 . Canelurile acestuia din urma sunt dispuse pe un diametru mai mare decit cel de T4 model 1994 . De asemenea arhitectura in zona acestora este diferita , volanul de Golf 4 avind acolo un fel de guler , pe cind cel al Transporterului este ``la fata`` . Am senzatia ca s-ar potrivi foarte bine un volan de Golf 2 sau 3 . Nu am masurat , e ``pe aducere aminte`` .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de golf 3/passat merg fara probleme , gasesti si fara airbag o gramada , eu am avut de golf3

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am cumparat,inca nemontat,de G2,si se portriveste la caneluri dar trebuie taiata bucsa aia,vine o bucsa pe ax si volan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu vroiam modelul de Golf 4 cu 4 brate . Cel din fotografie adica . Presupun ca nici nu poate fi vorba de potrivire cu cel de la ultimile modele de T4 . La cel din 1994 ma refer cind sugerez comparatia .

post-1438-0-98310400-1347084328_thumb.jp

Modificat de 13 Todesengel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact dinala am eu numai ca varianta imbracata in piele.pe T4 din 2001

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

No vezi ?! :lol: Uite asa ai generat intrebarea : oare coloana de directie modelul tau o poate inlocui fara alte adaptari pe cea veche modelul meu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu as vrea sa stiu daca se potriveste volanul de golf 4 ( passat/ a4) pe t4 din 98` :D

Modificat de GeaX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Todesengel renunta la felul tau de-a iesi in evidenta. In fiecare post al tau vad ca e diferita scrierea. Te rog sa te comformezi regulamentului

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cind scriu de pe telefon , iese ca in postul 2,3,4 . Bine ,nu e iPhone si nu utilizez Tapatalk . Pe deasupra mai folosesc si doua lapt.cu modele diferite de tastatura , cu dispunere destul de ``neasemanatoare`` a caracterelor . Sincer sa fiu as vrea sa-mi iasa ca in ultimul post ,si sa se potriveasca volanul de Golf 4 , dar viata nu e totdeauna cum vrei . Acum , lasind gluma , nu e cu intentie si o sa ma concentrez mai mult vis a vis de acest aspect .

GeaX , nu vreau sa ma erijez in vreun sfatuitor destoinic , doar ca eu suspectez ca treaba este adiacenta tipului de bord , mai concret tipului de bloc de semnalizare . Cred ca la bordul tip nou se potriveste , la cel cu manete asemanatoare cu Golf 3 ,nu .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adica s-ar potrivi volanul de golf4/ passat/ audi/ la modelul fabricat intre 1999 si 2004 sa inteleg :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa umila mea parere ``da`` , dar te sfatuiesc sa ceri o parere mai avizata sau ...sa faci o incercare . Eu asa am aflat cu parere de rau despre incompatibilitatea volanelor .

Revin cu intrebarea , poate stie totusi cineva : coloana volanului se poate inlocui intre modelel vechi si noi de T4 fara mari complicatii & inginerii ? Cred ca sigur trebuie inlocuite si manetele si d...si deci nu e simplu . Cum o fi oare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu-ti iese modificarea cu axul volanului poate imi vinzi mie volanul de passat b5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E volan de Golf 4 . Gasesti usor din acela .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

si totusi , merge volan de golf 4 pe t4 fabricatie dupa 2000 ?????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

teoretic generatia T4 1997-2003 are volan de golf4

practic trebuie desfacut, sau confirmat de cineva care chiar a facut asa ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar am vazut unele t4 care au volanul asta din fabrica .

ma risc sa cumpar unul si va spun eu pe la sfarsitul lunii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Teoria ca teoria dar practica te omoara si-ti goleste buzunarele de vreo 300 de lei.

Nu merge montat volan de golf4 / passat/ bora pe T4 . Diametru coloanei de directie la T4 e semnificativ mai mic decat la Golf 4.

Revin maine cu masuratori exacte , detalii si poze concrete .

Sper sa fac unele artificii si sa montez volanul de golf 4 !

post-100909-0-11342700-1359400149_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

practica nici nu te omoara nici nu iti goleste buzunarele ci doar trebuie sa te documentezi inainte sa cumperi sau sa cumperi piesele de care ai nevoie dar aici e si vina vanzatorilor care nu au habar de piese , pe T4 merge montat absolut orice volan din grupul vag daca e cu caneluri mici vine perfect , daca e modelu golf 3/4/passat si alte modele cand comandati/cumparati volanul cereti si bucsa adaptoare de pe coloana de volan(se demonteaza foarte usor cu un ciocanel sau o presa mica de rulmenti) vine perfect pe coloana de volan de pe t4 , in schimb trebuie lucrat la pintenul de revenire de la semnalizare pentru ca volanul ramane cu aproximativ 1cm mai in afara. Totodata se potrivesc si manetele de semnalizare/stergatoare de la modelele mai sus mentionate cu o mica modificare a plasticului de la volan(se taie aproximativ 1cm sa intre butonul de semnalizare) iar la modelel pana in 97 la T4 se poate monta linistit si bordul fara mari modificari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa-mi spui de unde fac rost de o bucsa adaptoare , e frumos volanul asta si vreau sa il pun .

Apropo , merge volanul de golf 3 pus pe t4 din 2000?????

Am un prieten si vrea volan de golf 3 , asta asa sa nu pateasca la fel ca mine .

Modificat de mary.bia66
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!