Jump to content

Probleme / schimbare semnalizare oglinda exterioara


sin
 Share

Postare recomandată

Deci inseamna ca daca merge numai cel exterior, e buba acolo? Cum dracu la ambele numai un led merge

Original ii cu led.

Led sau leduri? E unul sau mai multe? Mersi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 leduri. Unul pentru fata si doua, unul sub altul, pentru lateral/spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci nu sunt dispuse pe lungimea oglinzii...la mine se aprinde numai exteriorul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau asa.....  :icon_thumleft:

post-30007-0-17321400-1424087949_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna ziua, va rog frumos ma puteti ajuta cu un sfat. Am cumparat o oglinda dreapta pentru golf5 dar e de pe masina cu volanul pe dreapta cu sticla cu unghi mort si nu vad nimic.Daca schimb sticla cu una normala scap de problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuia sa vezi ceva chiar daca e sticla cu unghi mort. Se poate ca mecanismul (partea de metal) din interior sa aiba alta inclinatie.

tu acum nu o poti regla sa vezi lateralul masinii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu pot sa o reglez sa vad lateralul masinii....eu ca sa vad ceva in oglinda ar trebui sa ma intind spre partea dreapta ca sa vad lateralul masinii

Modificat de marian94
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Buna tuturor!pentru ca acesta mi se pare cel mai adecvat topic,o sa intreb aici.oglinda de la golf 5 hatch este identica cu oglinda de pe golf 5 variant?(2009).merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, e la fel, Golf 5, Jetta si Golf variant.

La Passat B6 difera putin forma carcasei, dar sticla e la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sticla e la fel. Corpul oglinzii care se prinde de usa e diferit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta ma interesa de fapt,prinderea de masina si corpu oglinzii,la mine ala e dus.adica oglinda a fost rupta si mai apoi lipita cu ceva chestie..asa am cumparat-o,si imi trebuie ori un corp nou, ori cu totu si inlocuiesc carcasa,sticla etc.. In plus, sunt si diferente de pret la oglinzi,daca le cauti pe net.cele de variant si jetta sunt evident, mai scumpe decat cele de golf5 hatch

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi daca iei din dezmembrari sa nu fie de Anglia pt. ca au nu o sa o poti regla sa vezi lateralul masinii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salut poate ma ajuta cineva sa ma lamureasca se misca oglinda la golf 5 variant de jos a cazut ceva bucatica de plastic si acum se misca fata spate a mai patit cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mult prea tehnic !!!ideea e ca era ok oglinda pana cand intr o zi mi a iesit dintre plasticul care o sustine si plasticul in care e bagata semnalizarea cu led o garnitura de plastic habar nu am de unde si cum si apoi avinceput aa se miste in fata si in spate cum ar fi rabatabila dar din xate stiu eu nu e!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o rugaminte.

Daca am oglinda interioara heliomata si vreau sa schimb sticlele si la cele exterioare cu unele heliomate, de unde se trage alimentarea, de la cea interioara sau de la modulul din usa?

Multumesc

Modificat de florin r.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista un topic intitulat "oglinzi heliomate la golf 5". Pe pagina 2 userul Al Bundy explica ce e de facut cu legaturile. Urmareste toicul si poate iti mai clarifici din nedumeriri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o rugaminte.

Daca am oglinda interioara heliomata si vreau sa schimb sticlele si la cele exterioare cu unele heliomate, de unde se trage alimentarea, de la cea interioara sau de la modulul din usa?

Multumesc

 

comanda vine din oglinda interioara - acesta are senzorii de lumina, care comanda cristalele lichide de pe oglinda/oglinzi.

 

din calculator usa, pin 8 duce la pin 2 oglinda, pin 16 calculator usa la pin 1 oglinda - in mufa dedicata.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin si Lufy,multumesc

Presupun ca ce mi-ai zis este valabil pentru oglinda sofer.

Pe oglinda de pe dreapta se poate monta ?

Modificat de florin r.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, si pe aceasta....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Buna 
 

Am si eu o problema cu oglinda laterala stanga de pe o jetta 2007 .Mi-a dat-o cineva "peste cap" intr-o parcare.Ma deranjeaza ca se si misca in timpul mersului .
-oglinda are reglare automata si functioneaza 
-reglarea si incalzirea in oglinda functioneaza 

Am facut un filmulet cu problema .Cred ca s-a dezlipit .

Daca au fost posturi asemanatoare imi cer scuze si va rog sa ma indrumati spre ele .Eu nu le-am gasit 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce sa se dezlipeasca, s-au spart ceva plastice, cleme pe acolo, pana nu o desfaci n-ai cum sa stii ce trebuie schimbat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E posibil sa ai o surpiza neplacuta cand o sa desfacti oglinda. In sensul ca dupa cum ti se misca tie oglinda, sa nu se fi rupt/crapat/fisurat balamaua oglinzii. Adica scheletul ei, structura pe care se monteaza toate componentele este formata din 2 piesee (logic): partea care se prinde pe usa si partea mobila. Pe partea fixa, cea de pe usa, exista un fel de "cui" peste care vine "gaura" partii mobile. Totul este tinut acolo de un arc. Cel mai bine da jos capacul oglinzii si vezi ce bai ai acolo in zona balamalei.

Am avut de-a face cu oglinda de la sofer imediat dupa ce am cumparat masina (poveste lunga si la mine a fost alt bai), insa am vazut la momentul respectiv toate matzaraiele ce sunt pe acolo si intreg ansamblul ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, si eu am cautat cum se inlocuieste o oglinda pe Golf 5 doar sticla insa ma intereseaza foar sticla. Aceasta s-a dezlipit de pe suportul ala si a ramas ceva negru acolo. Am gazit un tutorial video cum se poate schimba oglinda la VW Golf 5 simplu si rapid.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!