Jump to content

Distanta intre prezoane si numarul prezoanelor


miriamtoyo
 Share

Postare recomandată

Salut baieti, am achizitionat un G5 din 2008 1.4.. am si eu o problema daca'i pot spune asa.. masina a venit echipata cu jantele din foto, mai exact modelul Montreal ce vine pe G4 

Nu am avut curiozitatea de a da un capac jos de la janta sa vad cum este prinderea, insa va intreb : este posibil asa ceva? stiind ca pe mk4 prinderea este 5 x 100, sau exista si modelul acesta cu 5 x 112 ??

g5 002.jpg

Modificat de Alecsvw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai probabil ai flanse adaptoare, dar cred ca cel mai bine ar fi sa dai o roata jos si sa verifici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare tuturor,

Am o dilema si nu am gasit nimic (inca) pe netul asta mare.

Se dau: Golf 4, 1.9 TDi, 74kW, 101CP. Jante aliaj puse de fostul proprietar; marca Ronal, pe interiorul carora scrie:

  • LZ5715.03
  • 7Jx15H2 ET 38
  • 002 09 03
  • Si 11
  • 1 R J (cred)

Vine si intrebarea: Cum imi dau seama ce inseamna tot ce scrie pe janta, si care dintre suruburile din poza sunt recomandate? Eu am "masurat" cu mana profilul gaurii, si se pare ca surubul conic (cel din stanga) e mai potrivit (nu se simte nici o curbura pentru a se potrivi suprafata sferica a celuilalt surub, din dreapta).

 

Multumesc anticipat pentru orice raspuns.

 

20160614_204821.jpg

20160619_172459.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jantele AM de obicei au prezoane conice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut, sper ca am postat unde trebuie.. mi-am gasit un set de jante de Alfa, dimensiuni 6,5jx16H2 ET41,5 5x100.. intrebarea: merg si pe G4? Anuntul este postat pe O.. Baia Mare - "jante 5x100". Astept cu interes un raspuns.

113856318_1_1000x700_jante-5-100-baia-mare.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt jante de Alfa Romeo 156 si ai 5 x 98, nu 5 x 100. Cat despre faptul ca pot fi puse pe G4, mi se pare kitsch
Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multam de raspuns, acum e incaltata cu cele din foto - VOTEX RONAL (R16)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Salutare, exista prezoane de 5 x 110 la Golf ? Din ce stiu eu e sau 5 x 100 sau 5 x 112 ? Totusi un vanzator sustine ca are jante de pe un Golf 5 x 110.

Totusi, de curiozitate am masurat distanta la jantele mele intre centrul unei gauri de prezon si centrul gaurii de centrare mici care e diametral opusa si intr-adevar pe ruleta pare sa fie 110 mm si nu 112 ? Ma gandesc ca asa a facut si vanzatorul, dar poate nu se masoara asa corect ?

Cum se masoara cel mai exact ca sa fiu sigur ca se potrivesc fara sa incerc sa montez janta aveti idee ?

http://www.mwsint.com/site/cms/contentviewarticle.asp?article=661

Am gasit ghidul asta, asadar daca masor intre 2 gauri alaturate la 5 x 112 ar trebui sa fie 65.832 mm :D .

Modificat de bbogdanmircea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

La Golf 4 distanta este de 100 mm, NU 112.

Golful 4 are 5 x 100.

Golful 5 are 5 x 112.

PCD (The Pitch Circle Diameter (PCD) is the diameter of the circle which passes through the centre of all the studs, wheel bolts or wheel rim holes) = 5 x 100 = 5 prezoane asezate la distante egale (intre ele) pe un cerc cu diametrul de 100 mm.

Cum se masoara PCD.

 

 

LE:
Din cate stiu, VAG n-a facut nimic cu 5 x 110.

Doar 5 x 100, 5 x 112 si 5 x 130 la SUV-uri. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Sunt novice si as vrea o lamurire in ce priveste acel 5x100 la prezoane, ptr ca in mm distanta este de 58 intre doua gauri alaturate ale jentii . Multumesc de intelegere

Modificat de Gabriel64
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai răspunsul mai sus. Pe viitor să foloseşti funcţia Search înainte de a posta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!