Jump to content

Distanta intre prezoane si numarul prezoanelor


miriamtoyo
 Share

Postare recomandată

Asa este ar trebui sa apara 6,5 J x 15 si ET minim 38 si ET maxim 50. J (latimea) si diametrul sunt fixe dar ET poate varia.

O noapte buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc tuturor celor care mi-au raspuns, am primit oferte de diferite jante de tabla si vroiam sa stiu ce caut. O seara buna tuturor si :) safe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, 5x112.

Nu e adevarat, nu scrie nicaieri pe janta 5x112.

Trebuie multa atentie, eu era cat pe ce sa iau jante de Opel (5x110) pt ca nu scrie nicaieri distanta intre prezoane.

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut tuturor!

As vrea si eu sa-mi cumpar niste jante de aliaj pentru masina din semnatura.

Imi puteti spune si mie ce specificatii trebuie sa cunosc. Ma refer la PCD, J, ET, etc. si ce semnifica fiecare dintre aceste dimensiuni.

Va multumesc mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

PCD = pitch circle diameter, sau pe romaneste distanta de prindere a suruburilor/prezoanelor. La Golf 5 - 5x112 (adica 5 prezoane pe un cerc cu diametru de 112 mm)

Alezaj central (sau center bore) - diametrul gaurii de centrare al jantei pe butuc. La golf 5 - 57.1mm. La jante care din fabricatie nu au un alezaj central corespunzator pentru o anumita masina, se pot monta inele de centrare pt. adaptare (jantele mele au venit cu inele de centrare de la producator).

J = un indicator privind profilul de constructie al jantei in zona de contact cu anvelopa. Se scrie de obicei exact inaintea latimii jantei, motiv pentru care deseori e confundat cu latimea (ex: janta cu J-ul de 7.5 - exprimare gresita). La Golf 5, profilul corect e J

ET (sau offset) = distanta dintre planul vertical median al jantei (care trece prin centrul ei) si planul suprafetei de contact dintre butuc si roata. La Golf 5, valorile standard variaza intre 50 si 54 mm. Daca valoarea se micsoreaza, janta se va apropia de aripa (mai iesita). Daca valoarea se mareste, janta se va apropia de elementele suspensiei (mai intrata). Se admit niste tolerante +-, dar trebuie ssa discutam pe un exemplu concret.

Latimea = exprimata in inci, trebuie aleasa in functie de latimea anvelopei. Pentru o anvelopa 205mm latime, se recomanda o latime a jantei intre 6.5 si 7 inci. Pentru o anvelopa de 225mm latime, se recomanda o latime a jantei de 7, 7.5 sau 8 inci.

Diametrul = este alegerea ta (15, 16, 17, 18 sau 19 inci), dar totul trebuie gandit si in funtie de anvelopa.

Bibliografie: Tyre bible, Wheel sizing

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci mult Acidutzul pentru informatii.

Ideea mea era urmatoarea: sa-mi pun anvelopele masinii (care sunt de vara) pe niste jante de aliaj, si sa-mi cumpar cauciucuri de iarna pe care sa le pun pe jantele de tabla ale masinii.

Cauciucurile au dimensiunea 195/65/15, deci pentru ele ce dimensiuni ar trebui sa aiba jantele de aliaj?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Latime 6 sau 6.5, ET intre 50 si 40. Celelalte caracteristici sunt aceleasi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acidutzule, sper ca nu sunt pisalog, dar vreau sa mai lamurim o chestie.

Ieri imi spuneai despre ET "La Golf 5, valorile standard variaza intre 50 si 54 mm.". Azi ai zis ca ET ar trebui sa fie "Latime 6 sau 6.5, ET intre 50 si 40.". Cum e pana la urma?

Merci inca o data.

Modificat de Cip007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa cum a zis Acidutzul cu o completare, poti pune si cu ET 38 si ET 39 pana la ET 50 pentru anvelope 195 65 15.

O seara buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ti-am mai spus de 54 pentru ca sunt sanse foarte slabe sa gasesti ET-ul asta pe jante de 15, si daca ai gasi, ar arata urat pentru ca sunt foarte intrate, dar de potrivit s-ar potrivi (ET 54 au unele jante OEM pe 17).

Ti-am spus si ET-uri sub 50 pentru ca o janta de latime 6 sau 6,5 cu ET 40 nu va atinge de aripa, dar va arata mai bine. Ti-am spus si ieri ca se admit tolerante +-, si cum am discutat concret pe o dimensiune de janta, ti-am spus ce se poate.

ET-ul standard la jantele de 15 de la VW este 50.

Mai multe discutii despre ET gasesti aici

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Sal, va rog, vreau sa stiu si eu ce trebuie sa scrie pe o roata de rezerva subtire ptr G 5, adica ET-ul si J-ul ( toata combinatia de cifre si litere). Ms anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iata un excel extrem de interesant (nu mai stiu site-ul de unde l-am luat) cu toate datele despre jante, prezoane, pentru aproape toate autoturismele fabricate pana in 2008.

Catalog specificatii jante.zip

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi zice si mie cineva va rog caracteristicile jantelor pe 15 de la Touran, 195/65/15 imi scrie in talon pt anvelope de iarna. Ma intereseaza distanta intre prezoane. Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca si la cele pe 16" : 112 mm ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Exista vreo sansa sa mearga niste jante pe 16 de pe o octavia II pe o Bora?

Din cate stiu cele de pe Octavia sunt 5x112 iar pe Bora 5x100.

Multam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal, va rog, vreau sa stiu si eu ce trebuie sa scrie pe o roata de rezerva subtire ptr G 5, adica ET-ul si J-ul ( toata combinatia de cifre si litere). Ms anticipat.

Ar trebui sa scrie ceva de genu': 6,5Jx15(16)H2 si la ET>=48, asa stiu ca pune fabrica.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,

Sunt nevoit sa schimb si eu jantele pe un golf 5, 1.9TDI, si am ales urmatoarele dimensiuni:

7jx16, prindere 5x112, ET 48 pe care vreau sa pun avelope 205/55 R16

Pe site-ul de unde vreau sa comand jantele mai apare o informatie legata de inel: 66 sau 67

Intr-un reply am gasit urmatorul comentariu:

Alezaj central (sau center bore) - diametrul gaurii de centrare al jantei pe butuc. La golf 5 - 57.1mm. - este vorba despre inel sau m-am incurcat eu?

Sa inteleg ca jantele alese de mine nu se potrivesc?

ET-ul este ok?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Drax.........et-ul este ok in ceea ce priveste diametrul la inelul de centrare la vw este 57,1 si daca jantele tale au 66 se pot cumpara inele de centrare cu trecere de la 66 la 57,1.......de asemenea ar fi bine sa intrebi site-ul de unde vrei sa cumperi jantele daca nu iti pot furniza inele de centrare pt vw........;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare la toata lumea, am o rugaminte la cine se pricepe sau are Etka daca poate sa imi verifice daca pe un Polo de 2011 model 6R ce distanta are intre prezoane si ce Et recomanda producatorul, ma intereseaza in special distanta intre preozoane sau eventual daca merg pe Polo 6 R jante 5x112 pe 15 si cu ET 50, multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 x 100.0 x 57.0

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Pe masina mea merg jante cu numarul si distanta dintre prezoane : 5x100. Intrebarea mea este (si scuze daca s-a mai pus, n-am avut rabdare sa citesc tot topicul), orice janta cu 5x100 se potriveste pe Bora sau mai trebuie sa tin cont si de alte dimensiuni ?

P.S: am gasit pe okazii, jante de Subaru 5x100 si de aceea intreb...

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie verificat ET, latimea jantei, pentru ca s-ar putea sa fie prea iesite in exterior. De asemenea probabil ca vei avea nevoie de inele de centrare.

Modificat de George Mihail
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Stiti cumva ce distanta intre prezoane are skoda octavia 2 facelift 11" ?

si ce janta de tabla ar trebui pentru 195/65/r15 tot pentru modelul de mai sus ? ce et si j ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!