Jump to content

Distanta intre prezoane si numarul prezoanelor


miriamtoyo
 Share

Postare recomandată

4x100 : Golf I, Golf II, Golf III, Jetta I, Jetta II, Vento,

4x108 : Audi 80,

5x100 : A-3, Golf IV, Bora, Octavia I, Leon I, Toledo I, New Beetle,

5x112 : Passat (din '97), A-3 (din '03), A-4, A-6, A-8, Altea, Leon II, Toledo II, Golf V,

Doar astea imi vin acum ;)

Lista ramane deschisa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4x100 : Golf I, Golf II, Golf III, Jetta I, Jetta II, Vento, Polo

4x108 : Audi 80,

5x100 : A-3, Golf IV, Bora, Octavia I, Leon I, Toledo I, New Beetle,

5x112 : Passat (din '97), A-3 (din '03), A-4, A-6, A-8, Altea, Leon II, Toledo II, Golf V, Type 2

Doar astea imi vin acum ;)

Lista ramane deschisa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4x100 : Scirocco I, Scirocco II, Corrado

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4x100 : Golf I, Golf II, Golf III, Jetta I, Jetta II, Vento, Polo

4x108 : Audi 80,

5x100 : A-3, Golf IV, Bora, Octavia I, Leon I, Toledo I, New Beetle, Fabia, Ibiza, Polo

5x112 : Passat (din '97), A-3 (din '03), A-4, A-6, A-8, Altea, Leon II, Toledo II, Golf V, Type 2

Modificat de DRAPAR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dimensiuni complete pentru Passat B4 (varianta standard - 4 prezoane):

4 (prezoane) x 100 (10 cm diametrul cercului pe care sunt inscrise centrele gaurilor pentru prezoane - mai simplu distanta intre centrele gaurilor de prezoane diametral opuse :) )

57,1 mm diametru gaura centrala

Latimi jante acceptate: 6,5 - 7; diametre jante acceptate: 14-17 toli

Bonus: Diametrul interior maxim admis la tambur: 9,114 toli = 231,4956 mm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare, la jantele cu 5 prezoane cum se face masuratoarea?..avand in vedere ca nu exista 2 prezoane diametral opuse. Am cautat pe Mihai Bravu la cei care vand jante SH si oricum as fi masurat la nici un tip de janta nu mi-a dat 112 intre 2 gauri....

E drept ca si vanzatorii mi s-au parut suspect de "nestiutori" facandu-se ca nu stiu cum se masoara....desi asta era "meseria " lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scris jumate de ora o demonstratie geometrica dar browser-ul m-a sabotat si am pierdut-o. MIGUEL: Citeste cu atentie post-ul meu de sus, ia o carte de geometrie de clasa a 7-a si ai tot ce iti trebuie.

Bine, sunt nervos, hai ca rescriu imediat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-ar fi placut ca acest topic sa fie "scurt si la obiect". Ca sa nu mai orbecaim prin "n" posturi pt a afla "de care" si pt. "care".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai un cerc imaginar pe care sunt cinci punte "egal departate".

Astea cinci puncte sunt centrele gaurilor de prezoane.

Cercul asta are diametrul de 112 mm la tine.

Daca vrei sa masori o janta oarecare cu 5 prezoane sa vezi daca "este de 112mm" faci asa:

Masori distanta intre 2 prezoane oarecare NEALATURATE.

Acum sa ne imaginam cercul asta. Are un centru numit C si 5 puncte pe el numite 1,2,3..,5

Tragem de la centru raze spre toate punctele (toate cele 5 puncte).

Fiind "egal departate" punctele razele au unghiuri egale intre ele. In jurul unui punct dreptele au unghiuri intre ele insumate in valoare de 360 de grade. Aici 360 de grade / 5 = 72 grade.

In triunghiul 1C3 avem unghiul 1C3 de 72 x 2 = 144 grade.

Cum razele sunt egale, cele 2 laturi 1C si C3 ale triunghiului sunt egale. DIn astea rezulta ca triunghiul este isoscel deci si unghiurile necunoscute au valori tot egale. Cum suma unghiurilor intr-un triunghi este 180 de grade si unul din ele este 144 rezulta ca fiecare din cele doua sunt (180-144)/2. Bun.

Deci sunt de 18 grade fiecare.

Daca duci un segment din C perpendicular pe 13 numesti punctul de intersectie D.

In triunghiul 1CD avem unghiul C1D 18 grade, unghiul 1CD fiind de 144/2 grade = 72 grade si 1DC evident 90 de grade (sunt perpendiculare nu?).

1D este segmentul al carei distanta o cautam. Stim ca (sin (unghiul 1CD) ori X) = ipotenuza = 56mm (jumatea diametrului care era 112 mm).

sin 72 = 0.95105651629515357211643933337938 care inmulti cu 56 mm da: 53.259164912528600038520602669245. Bun deci distanta 13 este dublul acestei valori:

106,518322..

Deci asta e.. Cei care nu ati adormit pana aici veti vedea ca distanta intre 2 prezoane (ma rog, centrele gaurilor lor) nealaturate la o janta 5 x 112 este 106,518...mm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca stiam ca totul e atat de simplu...... :)

Acum nu ma mai mir ca nici un arabete de la "magazinele" respective nu a stiut cum sta treaba cu sinusul si cosinusul tangentei perpendiculare pe ipotenuza razei de cerc respective... :D

Acum serios, chiar trebuie sa desenez cercuri virtuale pe jantele respective ? Nu era mai simplu ca producatorul sa dea distanta dintre 2 gauri alaturate sau opuse?

@andREI: multumesc pentru efort, m-ai scutit de un review peste algebra..nu, fizica..pardon..geometria de clasa a saptea :)

Modificat de MIGUEL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

GeorgeM ti-a prezentat vizual (o poza) ceea ce eu am exprimat in sapte mii de randuri. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Stie cineva cat are Audi TT distanta intre prezoane?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Sunt Audi 80 si cu 4x100 (nu doar 4x108), depinde de anul de fabricatie, motor etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pmi daca se poate da detalii. Pe ce modele B3 sau B4??????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru maniacuV6.

Nu stiu exact sa-ti spun. Am pus o data pe un Golf 2 (4x100), niste jante Ronal de Audi 80 Quattro din 1984 cu spite. Am gasit inca una (vroiam pentru rezerva) de pe un Audi 80 Quattro din 87 si avea 4x108. Cred ca Audi 80 pana in 1984 avea 4x100. Nu stiu insa daca si motoarele mari de peste 2000cmc de pe Quattro. Am vazut pe multe Audi 80 din 83, 84 jante de tabla de Golf2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

offtopic :lol: Deci e vorba de varianta precedenta lui B3 adica (posibil) B2

Merci frumos ;)

Modificat de ManiacuV6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu era mai simplu ca producatorul sa dea distanta dintre 2 gauri alaturate sau opuse?

Nu. Distanta asta depinde de nr. prezoanelor SI de diametrul cercului pe care "sunt prezoanele".

@andREI: multumesc pentru efort, m-ai scutit de un review peste algebra..nu, fizica..pardon..geometria de clasa a saptea

Cu placere. E bine din cand in cand sa ne mai improspatam cunostiintele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

vreau sa pun jante de aliaj pe un vw transporter t3(patratosu-1984)

spuneti-mi si mie va rog ce dimensiuni si de la ce alte masini s-ar potrivi

si recomandati-mi si mie un magazin sh sau poate are cineva

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Stie cineva distantele la jantele de 16 pentru Passat B6?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Pe viitor... ca sa stiti orice distante de gauri si offsetul (gaura interioara a butucului) le gasiti binenteles pe www.rpa-auto.roRPA autoservice

Modificat de PPPPP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!