Jump to content

Prezoane de la jantele de aliaj


Northman
 Share

Postare recomandată

salutare. tocmai am achizitionat niste jante din aliaj pe 17, si le-am pus cu prezoanele originale care erau pe jantele de tabla. masina e un golf 4. ideea e ca cei de la service au zis sa iau prezoane conice pt tipul ala de jante, insa cele care le aveam s au potrivit. nu stiu cat e lungimea de prindere.

intrebarea mea este: e ok daca merg asa cu acele prezoane sau sa achizitionez unele conice din aliaj?

jantele nu stiu ce firma sunt si daca sunt originale pt vw.

mersi anticipat.

Modificat de VlaD-I
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare. tocmai am achizitionat niste jante din aliaj pe 17, si le-am pus cu prezoanele originale care erau pe jantele de tabla. masina e un golf 4. ideea e ca cei de la service au zis sa iau prezoane conice pt tipul ala de jante, insa cele care le aveam s au potrivit. nu stiu cat e lungimea de prindere.

intrebarea mea este: e ok daca merg asa cu acele prezoane sau sa achizitionez unele conice din aliaj?

jantele nu stiu ce firma sunt si daca sunt originale pt vw.

mersi anticipat.

Prezoanele sint din otel toate , nu din aliaj . Cind au pomenit de conice se referau la gulerul prezonului , care nu are conicitatea buna pentru rotile tale si daca e asa ar trebui sa le schimbi , fiindca daca nu calca cum trebuie pe janta , in timp apar uzuri pe jante si exista posibilitatea sa se slabeasca roata fara sa-ti dai seama . E vorba de zecimi de milimetrii care insa produc necazuri de la vibratii si directie nesigura la rupere de prezoane ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Am prezoane de aprox 25mm. Cred ca sunt de la niste jante de tabla ca seamana cu cele care le am acum pe masina(jante tot de tabla)

Mi-am achizitionat un set de jante OZ Titan 7.5J ET35 pe 16" 5x112

Imi vor prinde prezoanele acestea pe jantele de aliaj sau trebuie sa caut altele? Alta intrebare: am nevoie si de inele de centrare?

Cam cate fileturi trebuie sa prinda? Mentionez ca am bagat de proba un prezon intr-o gaura din janta(janta data jos) si mai raman 5-6 fileturi. E ok?

Modificat de ZWO
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Am prezoane de aprox 25mm. Cred ca sunt de la niste jante de tabla ca seamana cu cele care le am acum pe masina(jante tot de tabla)

Mi-am achizitionat un set de jante OZ Titan 7.5J ET35 pe 16" 5x112

Imi vor prinde prezoanele acestea pe jantele de aliaj sau trebuie sa caut altele? Alta intrebare: am nevoie si de inele de centrare?

Cam cate fileturi trebuie sa prinda? Mentionez ca am bagat de proba un prezon intr-o gaura din janta(janta data jos) si mai raman 5-6 fileturi. E ok?

Cel mai usor de vazut daca le poti folosi este , cu o roata de tabla data jos, sa vezi cit din prezon ramine inafara jantei de tabla si pe urma la janta din aliaj cit ramine si astfel iti dai singur seama daca le poti folosi sau nu .

Daca prezoanele au gulerul conic si jantele din aliaj au gaura pe centru cit cele de tabla nu ai nevoie de nici-un fel de inel .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lucian te rugam mult de tot sa folosesti butonul de ADD Reply ca in poza de mai jos ca sa nu mai dai quote inutil la postul anterior.

Multumim anticipat :icon_thumleft:

addreplyb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze , acum am vazut functia butonului , o sa-l folosesc .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

"QUOTE

-Salut

Sunt din Valcea si as avea o intrebare.

Gasesc la NVT 20 de prezoane pt niste OZ Titan 16" 7.5J ET35 5x112(pt un Passat B5.5 le-am luat). Un pret? Ce lungime ar trebui sa aiba?

Multumesc

Salut

Ai la jante si inelele de centraj pt butucul tau, adica 57.1 ? daca nu pot sa-ti ofer la 65 euro tot kit-ul de montaj (prezoane si inele) speciale pt acest tip de janta !

Oricum, sa nu montezi jantele cu prezoanele originale caci au alta conicitate !

Stima !

N-am inele de centrare. Imi trebuie?

normal ca-ti trebuie, cum centrezi janta pe butuc fara ele, tinand cont ca alezajul jantei este de 71.2 iar butucul tau 57.1 !!

N-am idee crede-ma ca nu am cunostinte in domeniu. Bine ca te-am intrebat si nu am cumparat rotile inca. Le am in probe. Deja se ridica prea mult investitia daca e asa.

Eu ma gandeam ca din moment ce ele au venit dun o Jetta merg si la masina mea, avand aceeasi dimensiune la prezoane.

Normal ca merg, dar sa-ti dea si prezoanele si inelelele de centraj !

Ca sa vezi surpriza si economisire de bani. Jantele acelea nu aveau nevoie de inele de centrare. Cata jegmaneala poate sa existe pe la noi pe aici....."

Dupa cum se vede, acum ceva timp, colegul de forum ZWO mi-a solicitat detalii despre o janta OZ, model Titan, pe care a cumparat-o, urmand sa o monteze pe un pasat b5.5.

Chiar daca acest model de janta, e scos din fabricatie de 2 ani si detalii despre ea nu prea se mai gasesc, am facut ceva" sapaturi", am aflat caracteristicile jantei, care e similara cu cu noul model OZ Caravagio, care a inlocuit vechiul Titan, diferentele fiind doar estetice !

Detalii despre Caravagio & Pasat b5 : http://oz002.mx-live.com/default.aspx, iar in atasament se poate gasi si certificatul TUV in care este precizat : Zentrierart - Mittenzentrierung, dimensiunea prezoanelor, pasul lor, si gradul de conicitate !

Ca sa te parafrazez, surpriza, iti trebuie inele de centraj, iti trebuie si prezoane, economie de bani nu ai facut, nu ai reusit decat sa-ti pui viata in pericol si tie si participantilor la trafic, numai cautand in paginile acestui forum se poate afla ce inseamna sa mergi cu jante cu alt tip de prezoane si fara inel de centraj !

Poate va ganditi, cam ce rol, are interventia mea..., de multe ori citesc pe forum ca la reprezentante va loviti de ingnoranta angajatilor, sau de neimplicare, de faptul ca nu se intra pe forumuri sa se vada care sant problemele reale , sau...etc. Dar noi, in speta eu, inginer care lucreaza pt dealer Audi si pentru ABT( chiar daca indirect), ce sa mai zic, cand incercam sa ajutam dezinteresat, "Normal ca merg, dar sa-ti dea si prezoanele si inelelele de centraj !" , si in loc de un simplu multumesc, primesc acuzatii de "jegmaneala", ce sa zic tipic romanesc !

In concluzie, in general jantele de tuning, se fabrica pt a putea fi montate pe mai multe tipuri / marci de masini, de aici si constructia loc cu alezajul la butuc mai mare decat butucul masinii, diferenta urmand a fi compensata cu inele de centraj In speta, 5x112, se poate monta si pe masini din grupul VAG -57.1 la butuc si pe masini Mercedes 66.6. Sant si modele de jante de tuning, asa cum am prezentat aici : http://vwforum.ro/index.php?showto...amp;hl=dedicate grupului VAG, care vin direct pe butuc si folosesc prezoanele originale !

Cu asta sper ca am raspuns la intrebarea topicului, a colegului si nu numai !

Pt mine acest subiect oricum e inchis, nu doresc sa generaz flame si imi cer scuze ca am dezvaluit o conversatie pe PM, dar poate anumiti colegi se vor gandi mai mult inainte sa scrie ceva !

Numai bine !

Certificare_TUV_Caravagio.pdf

Modificat de Vali@NVT
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Azi am facut si eu trecerea de la jante de tabla pe 16 la jante aliaj non OEM tot pe 16.ET la jantele noi este de 38,ies cam in afara,motiv pentru care cel care mi-a schimbat jantele mi-a recomandat sa pun prezoane pentru jante de aliaj.

Buuun,ma sui frumos in masinuta via Autovit.Aici am dat peste 10 vanzatori cu 10 pareri diferite,fiecare vanzand cel mai bun lucru de pe pamant.

Ideea e urmatoarea:Inainte sa faceti ceva,cautati,intrebati,informati-va ca va treziti cu 3 feluri de prezoane pe masina si dupa aia aveti pitici pe creier ca nu merge masina bine...

Semnat:Stan Patitu'

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Salve

jante misano r 14 6Q0 601 025 Q oem polo   sti ce fel de prezoane merg?????

prezoanele la tabla sint M14/1,5/26,5 si nu sint conice

post-144344-0-19655200-1447842703_thumb.

post-144344-0-75881900-1447842703_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...
Son of Sound

Salut 

As avea si eu nevoie de niste informatii, daca ma poate ajuta cineva.

Recent mi-am pus jantele de aliaj pe masina (16", et35, 7.5J), dar nu stiu ce prezoane sa cumpar. Acum sunt montate cu prezoanele oem de pe jantele de tabla, dar prind doar 3.5 spire din filet. Sa ziceam ca asta nu ar fi cea mai mare problema, pentru ca gasesc altele mai lungi, dar nu stiu cu ce cap sa cumpar, conic sau rotund. Am probat asa manual si mie mi se pare ca se "aseaza" mai bine prezoanele cu cap rotund pe jantele mele, dar vad ca mai toata lumea foloseste prezoane cu cap conic pe jante de aliaj. Azi am fost la o firma care vinde jante RIAL (pentru jantele aceastea ei folosesc doar prezoane cu cap conic), am probat asa de test pe o janta de la ei si mie mi se pare ca tot prezoanele cu cap rotund se aseaza mai bine pe janta. 

Acestea fiind zise, eu tot nu stiu ce prezoane ar trebuii sa cumpar ... si vad ca pe unde ma duc primesc doar raspunsuri de genu "daca strange pe filet e bine" :scratch:

Am uitat sa specific, jantele sunt Platin.

Modificat de Son of Sound
Forgot something
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prezoane, prezoane, prezoane. La Golf 4 roata nu se prinde in prezoane. se prinde in suruburi. Sunt masini care au prezoane si roata se prinde cu piulita. cum era la dacia 1300 de ex.  (scuze ca incerc sa fac educatie, desi stiu ca nu am nici o sansa). Prezonul este un fel de surub prizonier care ramane acolo-este aproape nedemontabil, presat cu forta mare. Am pus niste poze cu prezoane adevarate de roti, surub de roata, piulita, ca sa se stie. Doar ultimele 2 poze reprezinta prezoane.

piulita.jpg

surub roata.jpg

prezoane.jpg

prezon.jpg

Modificat de Ebi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salutare prieteni!

Permiteți-mi să vă adresez o întrebare: ați putea să-mi spuneți dacă șuruburile antifurt se pot deteriora pe perioada folosirii lor pentru fixarea jantelor de tablă (iarna)? Până acum le-am folosit pentru fixarea roților de vară care au jante de aliaj.

Merci frumos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu conteaza pe ce jante sunt puse, conteaza sa ai grija cum umbli cu antifurtul atunci cand le strangi/desfaci. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

Am luat o Jettuta din Germania si surprizaaaa, neamtul nu mi-a dat cheia antifurt.

Cum pot rezolva situatia in cauza? Are cineva? Sau iese cumva? 

Trebuie sa pun jantele de iarna...

20161112_125550.jpg

Modificat de Ciprian01
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai cautat bine prin masina?   Cauta ca nici nu iti dai seama cine stie pe unde le gasesti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cautat, sa dea naiba in ea de cheie...

M-am uitat si pe desfasuratorul de intrat in service, a intrat de 3 ori pentru schimbare de anvelope si totusi, cheia?

Iar Midocar Vitan nu mi-a raspuns la mail.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi la reprezentanta, au toate tipurile de antifurt originale . le desfaci si iti cumperi alt set.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa am facut. Am fost la Midocar si au rezolvat-o baietii. Recomand

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Readuc acest topic la viata, desi cred ca am raspunsul. Dar, totusi, sa intreb.

Am o Octavia 3 Fl, cu jante de aliaj pe 16, et46. Vreau sa montez anvelope de iarna cu jante de otel,  tot pe 16, cu et48 sau et50. Suruburile de la jantele de aliaj se potrivesc la cele de tabla? Am citit pe aici ca da, invers nu se potrivesc, cele pt jante de otel la aliaj.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Da se potrivesc. Nu are treaba ET-ul cu prezonul ! ET-ul este distanta la care se masoara din centru butucului janta . In general prezoanele cu care sunt prinse jantele de tabla vor functiona si pe jantele din aluminum. Se recomanda alt tip de prezon pentru jantele din aluminium din cauza materialului, tabla fiind tare, aluminium moale si la pistol cum le strang majoritatea, se va deteriora capul de la janta unde se imbina conul prezonului cu janta ... Plus ca, calca diferit .. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!