Jump to content

Achizitie Passat CC - sfaturi si recomandari


Christian.B77
 Share

Postare recomandată

hai, pe ea. Asteptam prezentarea :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lambda_dryver

lambda_dryver , îţi mulţumesc frumos pentru răspuns. Mă bucur să aud din partea unui posesor de CC că, exceptând probleme în opinia mea minore, per ansamblu maşina este ok . Am fost decis să cumpăr Passat-ul CC , însă,din cauza unui prost obicei , de a căuta pe ,,goagăl" informaţii înainte de a face o achiziţie, indiferent de importanţa acesteia, am început să mă îndoiesc de justeţea alegerii făcute. Cât priveşte numărul de km şi dotările viitoarei maşini, m-aş orienta către una cu cât mai puţini km ( de preferat sub 80.000 ) , cu navi, suspensie adaptivă, piele, senzori de parcare, trapă (mai mult pentru look), jante aliaj cât mai mari ( intenţionez să achiziţionez încă un set de jante cu gumele aferente pentru sezonul rece ). Aş mai avea, în schimb câteva întrebări la care te-aş ruga ca, în măsura timpului disponibil, să-mi răspunzi, rugăminte pe care o adresez, în egală măsură, şi altor colegi de forum . În primul rând m-ar interesa dacă suspensiile sunt chiar atât de rigide încât să reprezinte o mare problemă pe drumurile minunatei noastre patrii . Pe de altă parte, m-ar interesa sfatul tău în ceea ce priveşte alegerea tipului de cutie - manuală sau automată - . O altă întrebare ar fi : suspensiile adaptive ar fi un ,, must "? M-ar interesa, de asemenea, zgomotul perceput în habitaclu la rularea la viteze mari şi de ce nu, ţinuta de drum a maşinii. Vă mulţumesc !

Suspensiile stock sunt ceva mai rigide, fiind foarte asemanatoare cu cele S-Line de pe Audi-uri (din ce am auzit, netestand personal). Suspensiile adaptive DCC sunt o "jucarie" foarte interesanta si, in opinia mea, sunt extraordinare pentru drumurile noastre. Pe modul Comfort, masina este ca o limuzina si amortizeaza o foarte buna parte din denivelari, iar pe Sport, masina prinde un "feeling" mai rigid si simti orice mica diferenta a asfaltului. Evident, ca nu este precum un R sau un GTi, dar se tine foarte bine in curbe abordate mai agresiv :D.

Pe partea de cutie, depinde de la persoana la persoana... DSG-ul este un "gadget" extraordinar pentru mersul in oras, dar, mai ales pentur masinile cu tractiune fata, nu taie nici din sportivitatea masinii. Cu 4Motion deja este altceva, dar n-as mai renunta la DSG, cu toate ca, rareori, mi se mai intampla si sa-i duc dorul "batului de amestecat in mamaliga" :D.

Antifonarea este excelenta, fiind, totusi, o masina dintr-un segment premium, dar aici depinde si de dimensiunea jantelor si de cauciucuri. ContiSportContact 3 -urile sunt nitel mai zgomotoase decat altele, dar nu deranjante.

Modificat de lambda_dryver
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anvelopele Continental ContiSportContact 3 sunt sesizabil, nu "nitel", mai zgomotoase pe suprafetele de asfat mai putin netede. Pentru mine au fost o mare dezamagire din acest punct de vedere. Recomand cu caldura alte brand-uri de anvelope. Ca aderenta si rezistenta la uzura in timp sunt ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lambda_dryver

Pentru mine nu sunt deranjante, avand in vedere ca ascult si muzica mai tare in masina... Totusi m-am tot interesat de alte marci de anvelope si in afara de Good Year F1 run-flat nu prea am gasit altceva pe meleagurile noastre, pentru 18"-19". Ceva recomandari?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Va salut. Scuze ca dezgrop topicul dar nu am vrut sa incarc forumul cu unul nou.

Ce parere aveti despre masina asta?

http://www.transparentauto.autovit.ro/volkswagen-passat-cc-C26487422.html

Imi pare destul de suspecta cu 41k km.

Stiti ceva despre Transparent Auto?

Mersi anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pallady... astia sunt pe langa mine, dar nu i-am vazut ...

Si dupa cum arata tapiteria pe scaune..... fiind de Romania, o verifici si poate sunt reali

Bara pare revopsita - verifica sa nu aibe si alte componente revopsite - daca da, vezi ce a fost lovit la ea

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut, as vrea sa achizitionez un passat cc cu DSG (pret maxim: 17mii euro). Pana in cati km imi recomandati sa caut? ce versiune de motor diesel/motorina si ce dotari sa aiba "obligatoriu"? . Multumesc!

Modificat de george5
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gasesti destule in ziua de azi. Km... optionali... adica - la cererea clientului, din pacate.

 

Ieri am lucrat la unul 2010 - km - pana in 100.000 (pe bord), 2.0 tdi, 170cp- xenon adaptativ, cluster premium, RNS510, suspensie activa, volan comenzi, etc... a dat pe el 14000.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci pana in 100.000 km reali ar fi ok?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai mult decat ok.... dar sa o verifici dupa VIN, sa nu fie data in urma la km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut , distributia la in passat cc din 2009 pe benzina 2.0 tsi 200 cp este pe curea sau pe lant ??? multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Motorul 2.0 TDI 170 CP fabricatie 2009/2010 e PD sau CR??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe passat cc nu exista motor PD doar CR.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut tuturor, sunt nou venit pe forum, si as avea nevoie de sfaturile voastre, multumesc anticipat pentru rabdare. as vrea sa cumpar un passat cc sau passat-ul b7, nu ma grabesc foarte tare, poate sa mai dureze chiar si 2-3 luni. ca dotari obligatorii vreau minim 2010, diesel (exclus 1,6tdi sau break la b7), de preferat 170 cp, xenon adaptiv, navigatie, scaune incalzite, de preferat dsg si evident, masina in stare cat mai buna :D bugetul maxim e de 17000 euro, plus inca 1000 pentru o eventuala revizie totala post-cumparare. din ce am vazut pe autovit (stiu ca sunt samsari) mi-au atras atentia cateva, kilometrii sunt convins ca nu sunt reali, dar nici in .de nu gasesc sub rulajul asta la banii mei. presupunand ca au in jur de 200-250.000 km (cam atat banuiesc eu) dar totusi au fost intretinute, ce probleme credeti ca as putea avea? si nu in ultimul rand, exista cineva foarte priceput pe forum care sa ma poate ajuta (contra cost, bineinteles) cu o testare la fata locului a unei masini, macar sa stiu sa nu ma mai duc degeaba cu ea la reprezentanta.

cam astea mi-ar placea la prima vedere, nu ma grabesc, 

http://www.autovit.ro/volkswagen-passat-cc-C28566593.html

 

http://www.autovit.ro/volkswagen-passat-cc-C28402470.html

 

http://www.autovit.ro/volkswagen-passat-cc-C27947783.html

 

http://www.autovit.ro/volkswagen-passat-C28317916.html

 

astept parerile voastre, multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Cred ca este suficient topicul asta, corect?

BTW, user nou pot zice cei care sunt inscrisi de curand, nu cei care au contul de 5 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze ca am postat topicul gresit. user nou in sensul ca pana acum doar am citit, acum se pare ca a venit vremea sa si intreb:D apropos de intrebarea mea, cam in aceeasi bani si an, am si optiunea de audi a4 b8 dar nu cred ca e mare diferenta ca fiabilitate avand aceleasi motoare iar ca design prefer cc, stiu ca audi e premium fata de vw dar daca vroiam neaparat premium ma uitam in aceeasi bani la 320d-177cp sau c220-250 cdi, problema e ca am inteles tot de pe aici ca e foarte mare diferenta la costuri de intretinere, in favoarea vw-ului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa o discutie telefonica cu vanzatorul masinii de mai sus, acesta se arata dispus sa mearga la test la porsche (si nu la orice alt service) si imi pune la dispozitie si factura de achizitie a masinii , cu nr de kilometri specificat pe factura. citez: ''nici nu sunt de acord sa vand masina fara test la reprezentanta''  :D dupa cum pune problema, 100% e samsar si 90% are pe cineva la reprezentanta. in acest caz ce e de facut, cum as putea fi sigur ca obtin un istoric si o verificare ''pe bune'' ale masinii ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e simplu ... verifici seria masinii la porsche apoi verifici cand vezi masina daca seria vrificata de tine coincide cu cea de pe masina. Am auzit "pe surse" ca samsari publica in anunturi serii ale unor masini "curate" si cu km putini. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu mai stiu ce sa inventeze......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca din fabrica nu are acea tastatura in bord dar are RNS510 se poate conecta telefonul prin bluetooth? Am vazut ca RNS'u are un buton PHONE. Pentru ce e acel buton?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am o intrebare scurta pentru cei ce detin un Passat CC (2008-2012). Podeaua portbagajului este identica cu Passat B6/B7 sedan, s-ar potrivi un covoras portbagaj de la una la cealalta?

Modificat de iulianb2007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca din fabrica nu are acea tastatura in bord dar are RNS510 se poate conecta telefonul prin bluetooth? Am vazut ca RNS'u are un buton PHONE. Pentru ce e acel buton?

Da, se poate desi, totusi unele telefoane s-ar putea sa nu mearga. Acea tastatura vine cu optiunea "Telefon Premium".
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are legătură. Îi trebuie in schimb unitatea BT de sub scaun.

Sent from my S500 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!