Jump to content

Achizitie Passat CC - sfaturi si recomandari


Christian.B77
 Share

Postare recomandată

Alt exemplu:

https://www.autovit.ro/anunt/volkswagen-passat-cc-ID7Gmq70.html

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache%3AmaKfcf74s50J%3Awww.auto-agent24.de%2Fbestand.php%3Fid%3D246942367 &cd=9&hl=ro&ct=clnk&gl=ro

Cumpărată din DE cu 10.990 € NEGOCIABIL, la vanzare in RO cu 13.000 € "ușor negociabil", intre timp a pierdut pe drum și 32.000 km, ca deh, pragul psihologic al romanului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ego Dominus Tuus

Impresionant...descrierea vorbeste de la sine

" Descrierea masinii

VW Passat CC impecabil mega full " .

Asta e tot.

Modificat de Ego Dominus Tuus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnilor, va rog sa ramaneti On Topic

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut colegii! In aceeasi situatie ma aflu si eu: Doresc sa achizitionez un Passat CC . Am sa postez masina care mi-a captat in mod special atentia,sa-mi spuneti ce credeti despre masina aceasta.Eventual daca puteti sa-mi spuneti voi ca am tot vazut pareri pro/contra cutiei de viteze DSG si cam ce probleme as mai putea intampina la acest model. Multumesc anticipat

 

https://suchen.mobile.de/auto-inserat/volkswagen-cc-2-0-tdi-bmt-dsg-leder-navi-pdc-xenon-1-hand-vs-schwenningen/248443562.html?action=parkItem

Modificat de keane
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi se pare scumpa. dotari nu prea are, nu are niciunul din sistemele de asistenta ( Front Assist, Lane Assist, Side Assist etc). Macar are xenon despre care cred ca ar trebui sa fie obligatoriu in dotarile de care nu te poti lipsi. Nici km nu are putini. Nu stiu, are multe lipsuri pt 15000 de euro. Parerea mea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Practic o iau la 12.500,ca o iau pe firma. Eventual daca mai negociaza putin oamenii,daca am noroc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este cat de cat ok la banii aia, poate doar putin mai scumpa decat sunt majoritatea cu aceleasi specs, acum depinde si in ce stare este.

Si eu sunt cam in aceeasi situatie, caut ceva la ~15k doar ca vreau neaparat 170-177 CP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare! 

 

Sunt in cautarea unui Passat CC. Stiu ca cea mai buna alegere ar fi sa il iau din Germania, insa am gasit si aici unul care arata promitator.

https://www.olx.ro/oferta/volkswagen-cc-ID8YpU5.html

Decent ca dotari, cumparat de nou din Romania. CASCO platit 1 an. Anvelope de iarna. 

Dezavantaj: motor de 140 cai. E adevarat ca motorul  2.0 TDI de 140 cai a avut niste probleme? 

 

Multumesc pentru sfaturi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Irinel Tincea

Nu e adevarat. Motorul de 140 cp nu a vut nicio problema in plus fata de cel de 170 cp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult. Deci sa inteleg ca atat timp cat a fost intretinut corespunzator, nu ar trebui sa fie probleme grave, nu? Din pacate nu am prea avut timp sa ma documentez suficient si sunt un pic presat de timp sa achizitionez o masina. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Irinel Tincea

Da,daca a fost intretinut corespunzator, nu ar trebui sa creeze probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat de presat de timp sa fii, sa dai 16.000 euro pe o masina fara sa iti faci timp sa te documentezi? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, OT79LAU said:

Cat de presat de timp sa fii, sa dai 16.000 euro pe o masina fara sa iti faci timp sa te documentezi? 

Multumesc pentru raspunsuri!

Nu m-am exprimat complet corect. In mod normal as fi stat cateva luni probabil sa citesc despre toate problemele specifice ale masinii + eventuale probleme la motor, insa acum am facut totul mai superficial. O zi buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa va rog sa ramaneti on topic, adica "factual, not entertaining" :) .... Mersi 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

suhanel06021981@gmail.com

buna ziua posesori sau iubitori de CC!!!!!

pentru achizitia unui CC din Germania, ce imi recomandati dealer sau persoana privată? 

ce este mai fiabil 1,8TSI sau 2.0TDI?

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti recomand dealer cu istoric bun la vanzari, (evita turci, sarbi si alte nationalitati non-germane...desi cam rar mai gasesti dealer neamt) dar aici pretul masinii va fi cel corect.

vezi ca pe mobile, pentru fiecare dealer gasesti si rubrica de "customer review".

 

La "privat" au inceput si ei sa fure la km, mai ales cand stiu ca vin romanii sa le cumpere masina si stiu sigur ca nu vor avea probleme ulterioare. Eu am verificat 3 pana acum la privati si toate erau umblate la km (una avea 150mii dati inapoi)  cand le-am zis...mi-au inchis telefonu in nas..injurand ceva pe limba lor.

Din punctul meu de vedere, recomand 2.0 tdi. (eu fac multi km anual si se preteaza diesel.) momentan am motorul 2.0 CBBB, 170cp si sunt foarte multumit de el. Consum decent de 6%, intetinerea ca la un golf 6 (filtre si ulei) Un motor robust si fiabil atat timp cat este corect intretinut si tinut din scurt in cazul semnalelor de posibile probleme.

Pentru 1.8 benzina nu ma pot pronunta dar sunt sigur ca gasesti detalii la rubrica passat cc, benzinare.

Spor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prejudecatile astea de gen "nu lua de la turci, arabi, sarbi, etc." sunt absolut superbe si ne fac cinste. -_-
Asa cum exista si romani cinstiti si romani hoti, la fel exista nemti cinstiti si nemti hoti, arabi cinstiti si arabi hoti, etc.
Nu turcii fura, hotii fura. Este o diferenta si e penibil sa-i bagam pe toti in aceeasi oala.

Daca vrei sa te uiti pe mobile.de, uita-te la ratinguri, comentarii, de cand e dealer, ce masini are in portofoliu, etc. Daca in schimb vanezi primele 5 hit-uri din lista de cautare, sansa e destul de buna sa-ti para rau dupa aia ca te-ai zgarcit la cativa euro.
Important e ca masina sa arate bine, sa faci un drive test singur, sa aiba istoric documentat (facturi, inspectiile TUV - chiar si alea expirate, unul-maxim doi proprietari) si sa nu te lasi furat de prima masina pe care o vezi. In rest, spor la cautat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu până la urmă am cumpărat CC-ul "impecabil mega full".

Ca regulă generală, recomand achiziționare din Germania, dar atunci când cunoști istoricul, prețul și km reali, ai suficienta experiență sa verifici mașina, calculezi câți euro are bișnițarul "capac" și știi ce presupune să o aduci singur de acolo, decizia este discutabilă.

Eu am luat anul trecut un Golf 6 de la turc din parc, cu 200k km reali (dați la 190k), pentru un preț bun și sunt atât de mulțumit de mașină încât am decis să nu o mai vând, va rămâne mașina părinților, dar repet, contează foarte mult să cunoști adevărul, pentru a știi la ce să te aștepți legat de consumabile.

Legat de mania km, tind să cred că și noi ca popor avem o parte din vină, atunci când mașina are peste 200.000 km, este bună de REMAT, toată lumea filtrează la 180 mii pentru Golf 4 de 7 ani încoace și e fericită. Dacă îndrăznești să o pui cu km reali pe autovit, nu mai sună nimeni. Dacă vrei preț minim și km puțini, meriți să iei țeapă!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subscriu la ce a spus Bogdan mai sus legat de prejudecatile vizavi de nationalitatea dealerului. Daca pleci croit sa-ti iei teapa, o vei lua indiferent de handler. In Germania in continuare gasesti masini mult mai bune decat in Romania si asta nu pentru ca sunt ei cinstiti, ci datorita conditiilor de exploatare. Germania nu mai este ce a fost candva cand toate masinile erau cinstite. Am gasit "mirese" si la dealer german cum am gasit si masini super bune la polonezi... Totul este sa ai atentia la tine si sa ai idee despre ce vrei sa cumperi. Legat de nr de km...ca offtopic-eu am doua masini la vanzare; toti care au venit la ele nu au intrebat de eventuale probleme mecanice ci au fost interesati IN PRIMUL RAND daca km sunt reali. Nu conteaza daca masina a fost pocnita de tren sau motorul e terminat- km domne, aia sunt singurii care conteaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

suhanel06021981@gmail.com

o alta intrebare. de ce sunt la vanzare cu mult mai multe Passta CC fabricate in 2009 decat in 2010 si 2011 la un loc? la vanzare pe mobile.de sunt de doua ori mai multe masini din 2009 decat din 2010 si 2011 la un loc.  e vreo problema cu cele fabricate inainte de 2010?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate noi tehnologii au fost implementate, noi dotari adaugate...?? De ce (poate) mor sau au probleme de sanatate mai multi oameni nascuti sa zicem in 1930 comparativ cu unii nascuti in 1931-32 :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

suhanel06021981@gmail.com

ma refeream ca sunt mai multe, nu mai ieftine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce citisem pe aici, prima generatie (pana in 2010 daca nu ma insel), ar avea probleme cu caseta de directie. Poate ma insel..

Modificat de Alungatu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

suhanel06021981@gmail.com

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!