Jump to content

Achizitie Passat CC - sfaturi si recomandari


Christian.B77
 Share

Postare recomandată

mi-a răspuns vânzătorul la prima masina, cea 4x4 la msj pe olx. 

"Este adusa din germania, nu am carte service si nici istoric auto , ultima revizina fost acum.jumatate de an cand am inlocuit uleiul , filtrele si anvelopele" 

e clar.. nu? 

Modificat de staticrzr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate sa fie inlocuit schimbatorul si din motive de uzura mare .. 

Ce a zis @Clawoodyou + ce am zis eu cu traeger-ul , e clar ca a fost bubuita pe fata .. si reparata de tot rahatul din dezmembrari probabil.

A doua e greu de crezut ca are doar 130k  km ... trebuie verificata calumea.. in istoric porsche etc .. asta daca are.. :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Christian.B77

Prima masina are faruri cu lupe, nu necesar sa fi fost lovita. Am avut si eu faruri cu lupe Morimoto o perioada ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La a doua vânzătorul zicie ca are istoric în Germania pana la 90.000km când a luat-o el acum 4 ani,  timp în care a fscut el 40.000km cu 2 revizii la reprezentanta (primele 2),  si doua revizii la service autorizat. Spune ca are cartea de service la zi,  dsr ii e lene sa trimita poze cu ea (cică sa vin sa o vad,  deși iam explicat cs vin în tara la început de septembrie). 

în cazul în care a doua masina este ok tehnic,  cat credeți ca ar merita? cred ca 13.000 e cam mult,  nu? 

Modificat de staticrzr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

28 minutes ago, Christian.B77 said:

Prima masina are faruri cu lupe, nu necesar sa fi fost lovita. Am avut si eu faruri cu lupe Morimoto o perioada ?

Buna observatie, nu m-am uitat asa atent :) Oricum, partea cu tragerul ramane valabila :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la prima masina, nu cumva are si spalator faruri? (poza 4)

 

Later edit: Scuze, am incurcat ordinea masinilor.

Modificat de OT79LAU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

La capitolul dotari sta bine...arata bine in poze,dar trebuie vazuta live...daca km sunt reali cred ca un 11.400-11.500 ar fi un pret corect! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dotarile sunt de top. Cred ca are tot ce se putea pune ca si dotari pt acea perioada. Este 99% identica cu a mea, mai putin sistemul audio.

O singura mentiune: nu cred ca are parbriz incalzit. Din cate stiu eu, ar trebui sa aiba buton pt incalzire geam in zona de clima (poate ma insel).

 

Eu cred ca pretul cerut este foarte bun, doar daca masina nu are incidente.

Neaparat facuta o verificare in reprezentanta. Este 300 lei.

Modificat de OT79LAU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am studiat mai bine anuntul si am mai descoperit ca:

- nu are Park Assist, deci nu parcheaza singura.

- ma indoiesc sa aiba Side Assist. Nu stiu sa fi existat aceasta optiune in acea perioada.

- asa cum am spus mai sus, nu are parbriz incalzit.

-TV? :)

 

Nu stiu daca mai sunt alte mici minciunele. Sper sa nu fie de alea mari!

consola passat cc.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are park assist. Arata clar butonul. Pe generatiile pana la facelift sunt ambele pe acelasi buton. Arata clar pictogramele.

Poate are retrofit la side assist, nu ai de unde sa stii. Masina mea este din 2009 si are side assist.

Modificat de iobau998
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, iobau998 said:

Are park assist. Arata clar butonul. Pe generatiile pana la facelift sunt ambele pe acelasi buton. Arata clar pictogramele.

Poate are retrofit la side assist, nu ai de unde sa stii. Masina mea este din 2009 si are side assist.

La mine unul nu e așa... E cum a arătat @OT79LAU, 2 butoane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine sunt pe acelasi buton park si senzorii.  Deci asa e cum zice colegu iobau. Si a mea e 2009

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU are park-assist. Se vede clar ca butonul este cu o singur pictograma pe el si in plus nu are nici senzorii laterali (cei pentru park-assist) pe bara din fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, roberteeel said:

La mine unul nu e așa... E cum a arătat @OT79LAU, 2 butoane.

cele cu facelift au 2 butoane. Consola de B7

9 minutes ago, Jorjel said:

NU are park-assist. Se vede clar ca butonul este cu o singur pictograma pe el si in plus nu are nici senzorii laterali (cei pentru park-assist) pe bara din fata.

Da, nu are.

Eu m-am uitat direct pe pozele de zoom intercalate, nu m-am chiorat si la cele fara zoom.

Colegul OT79LAU m-a dus in eroare, eu am crezut ca a facut zoom la poza existenta dar el a facut ceva de genul asa DA asa NU.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

17 hours ago, OT79LAU said:

Dotarile sunt de top. Cred ca are tot ce se putea pune ca si dotari pt acea perioada. Este 99% identica cu a mea, mai putin sistemul audio.

O singura mentiune: nu cred ca are parbriz incalzit. Din cate stiu eu, ar trebui sa aiba buton pt incalzire geam in zona de clima (poate ma insel).

 

Eu cred ca pretul cerut este foarte bun, doar daca masina nu are incidente.

Neaparat facuta o verificare in reprezentanta. Este 300 lei.

Pretul este foarte bun? cam cati banuti crezi ca mai trebuie bagati in ea??  inmatricularea,RAR,asigurare,taxa platita,plus obligatoriu schimbul de ulei si kitul de distributie,numai zic de uleiul din cutie....sincer cred ca te duce in aproape 13 mii  de euro...pt o masina din 2009...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina aia nu are nici o treaba cu descrierea ... si mai mult ca sigur are km mult mai multi.

Jantele sunt infecte pe un CC , interiorul nu este individual asa cum zice.. e un interior piele neagra perforata.

Eu personal din start as elimina o masina care are toate alea scrise pe parbriz ... imi miroase a samsareala ieftina, zici ca e masina luata la pachet cu alta, pe bani putini.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, DENISS25 said:

Pretul este foarte bun? cam cati banuti crezi ca mai trebuie bagati in ea??  inmatricularea,RAR,asigurare,taxa platita,plus obligatoriu schimbul de ulei si kitul de distributie,numai zic de uleiul din cutie....sincer cred ca te duce in aproape 13 mii  de euro...pt o masina din 2009...

Te asigur ca o parte din dotari fac pretul bun sau foarte bun, cu conditia ca masina sa nu aiba probleme. Aceste dotari nu le regasesti la majoritatea masinilor de pe autovit sau olx.

Printre dotarile la care ma refeream: lane assist, side assist(ma indoiesc ca are, cred totusi ca se refera la front assist), ACC, park assist (daca avea, era bine, dar cum am scris mai sus nu are), camera video marsarier, Webasto (sistem incalzire auxiliar), piele perforata cu scaune ventilate.

 

Este doar parerea mea, nu este obligatoriu sa fii de acord cu mine. Dar, as compara de principiu masina asta ce are dotarile scoase in evidenta mai sus, cu cele din piata, la 10-11.000 euro(alea cu full fara piele, nu bate nu troncane).

 

9 hours ago, iobau998 said:

Are park assist. Arata clar butonul. Pe generatiile pana la facelift sunt ambele pe acelasi buton. Arata clar pictogramele.

Poate are retrofit la side assist, nu ai de unde sa stii. Masina mea este din 2009 si are side assist.

Eu am spus: "ma indoiesc sa aiba Side Assist. Nu stiu sa fi existat aceasta optiune in acea perioada." Posibil sa aiba in urma unui retrofit, asa cum are si a ta, insa da-mi voia sa ma indoiesc.

 

PS NU cumparati masini de aprox 10.000 euro pana nu faceti o testare completa in reprezentanta! Este doar 300 lei! Va salveaza de teapa de mii de euro! Multe mii de euro...

Modificat de OT79LAU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina de aproape 7 ani vechime, din germania ( unde oamenii fac kilometrii nu gluma cu un diesel) are cu siguranta cel putin dublul kilometrilor din anunt. Dar si samsarii au inteles ca ce-i sub 150k bate la ochi iar ce-i peste 200k nu cumpara nici dracu' deci...ceva intre da bine pt ambele parti. Un lucru e clar ( dar inca neinteles de multi) ori te duci la sursa, ori imbogatesti samsarii si dupa aceea firmele de reparatii. Eu am cumparat masina de noua in septembrie anul trecut si am deja 48k km( 4 drumuri in romania, 2 germania, 1 franta plus invarteala zilnica pe aici) in 11 luni.

Modificat de cc2015
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze pentru dublu post. nu ma inteleg deloc cu "noua" versiune a forumului.

 

Pentru a fi totusi ontopic: km posibil sa fie mai multi.

Dar daca totusi se face o verificare si reviziile sunt facute in reprezentanta la 1 an sau 15.000km? Si o fi parcurs cu aprox 30.000/an? Daca totul apare inregistrat in sistem, ce ati mai spune? Nu zic ca e asa, tocmai de asta recomand aproape la fiecare postare: cumparati masini doar dupa ce le verificati in reprezentanta! Si nu ma refer la verificare la km "reali". Ci la verificare completa

Modificat de OT79LAU
dublu post
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai vazut cate anunturi are dealerul acestui CC? Clar ar trebui sa cauti alta masina. E samsar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Masinile aduse de samsari sunt ori reparate ori cu km dati inapoi.

In germania nu gasesti masina aia sub 13-14000 euro cu optiunile si km aia. Doar asa ca chestie...

Tocmai ce am fost in Germania pentru a-mi schimba masina...iar acolo daca nu ai bani seriosi, atunci nu poti ridica pretentia sa gasesti ceva "full option" si cu km putini. Sunt prea multi, foarte multi samsari din toata Europa care urmaresc 24/7 toate site-urile si toate parcurile auto...Ce e bun, se duc tot la ei...

Sunt samsari si cu masini bune...dar din nou, au deja alt pret ori iti aduc masina la comanda.

Avand in vedere ca 90% din masinile de la noi is cu km inapoi, eu zic ca masina aia merita banii aia...asta doar in cazul in care e ok tehnic.

Atat timp cat masina e ok tehnic/ optic, nu prea mai are importanta nr de km (vorbind de o masina mai veche de 5 ani). 
Cand iei o masina la cateva zeci de mii, atunci ai pretentii si la km :) 

Alta varianta e sa iei masina din Romania...pretul e la fel de scazut ca cele aduse din afara, si poti sa o gasesti mult mai ok decat una din alte tari. Sunt si oameni care-si ingrijesc masinile, asta putem vedea si pe forum :D  si is "fortati" oarecum la o eventuala vanzare, sa ceara un pret aproximativ egal cu celelalte anunturi.

 

Eu unul nu prea am dat mare importanta cand a fost vorba de km, si credeti-ma ca toate masinile pe care le-am avut, au fost fara probleme si nu am avut alte investitii inafara de mofturi de-ale mele si reviziile normale..si cu siguranta unele sau poate chiar toate au fost umblate la km...dar repet, arata bine, merge bine, atunci tu decizi daca masina aia e ce cauti sau nu :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://www.olx.ro/i2/oferta/volkswagen-passat-cc-2009-2-0-tdi-170-cp-e5-full-option-ID6yKde.html#:1cdf43f7c9  ce parere aveti de aceasta masina ?  Pretul e bun. Omul e samsar in tm a vandut mii de masini...nu e cioară asta e important. O sa merg maine sa o vad...km sunt sigur ca nu sunt reali sa vedem restul. In 2009 este lane assist si distronic ( adaptive cruise control) sau fabuleaza omul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 hours ago, JustinTm said:

http://www.olx.ro/i2/oferta/volkswagen-passat-cc-2009-2-0-tdi-170-cp-e5-full-option-ID6yKde.html#:1cdf43f7c9  ce parere aveti de aceasta masina ?  Pretul e bun. Omul e samsar in tm a vandut mii de masini...nu e cioară asta e important. O sa merg maine sa o vad...km sunt sigur ca nu sunt reali sa vedem restul. In 2009 este lane assist si distronic ( adaptive cruise control) sau fabuleaza omul?

Test la reprezentanta, un drive test rapid si aia e. Masina vad ca arata ok, defapt cam toate arata ok pentru ca sunt cosmetizate...deci iti fura ochii oricum.

Cum ai spus si tu, km posibil sa fie mai multi insa avand in vedere ca nu e 15000 euro si e doar 10 000, e de inteles :D O masina ca aia in Germania e undeva la ~13000.

Daca e ok tehnic/ optic, dai cu negocierea si ai rezolvat dilema :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 hours ago, JustinTm said:

http://www.olx.ro/i2/oferta/volkswagen-passat-cc-2009-2-0-tdi-170-cp-e5-full-option-ID6yKde.html#:1cdf43f7c9  ce parere aveti de aceasta masina ?  Pretul e bun. Omul e samsar in tm a vandut mii de masini...nu e cioară asta e important. O sa merg maine sa o vad...km sunt sigur ca nu sunt reali sa vedem restul. In 2009 este lane assist si distronic ( adaptive cruise control) sau fabuleaza omul?

Da, exista distronic si lane assist in 2009

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!