Jump to content

Achizitie Passat CC - sfaturi si recomandari


Christian.B77
 Share

Postare recomandată

Multumesc .As mai avea o intrebare. Legata de perioada de iarna masina va sta afara nu in garaj ,daca e problema din cauza inghetului cu geamurile el. am citit prin forum ceva si as dori sa ma ajutati in privinta asta.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, este. Insa cumperi solutie antiinghet sau cu un card bancar si rezolvi. De obicei dupa ce mergi cu ea si opresti, fiind cald inauntru, frig afara (condens), apa de pe geamuri ingheata la nivelul chederelor si nu permite geamului sa coboare cei 2 cm care ii coboara la descuiere.

Modificat de Danny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 minut în urmă, Danny a scris:

Da, este. Insa cumperi solutie antiinghet sau cu un card bancar si rezolvi. De obicei dupa ce mergi cu ea si opresti, fiind cald inauntru, frig afara (condens), apa de pe geamuri ingheata la nivelul chederelor

Multumesc !! 

 

mai am o optiune. https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=251559885&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&fuels=DIESEL&isSearchReq

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte frumoase si dotate ambele...cea cu piele arata superb la interior, culorile deschise si lemnul ii dau un aer de noblete, nu are ACC, dar are in bancheta spate incalzita si trapa; cealalata are ACC si Dynaudio...alegerea o faci doar tu, convinge-te ca au km reali, service la timp si nu au fost lovite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

43 minute în urmă, bfor a scris:

Foarte frumoase si dotate ambele...cea cu piele arata superb la interior, culorile deschise si lemnul ii dau un aer de noblete, nu are ACC, dar are in bancheta spate incalzita si trapa; cealalata are ACC si Dynaudio...alegerea o faci doar tu, convinge-te ca au km reali, service la timp si nu au fost lovite.

Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi pe Rline, daca este in regula. Kilometrii sunt cam putini pt o masina de 4 ani din germania, dar exista si exceptii. Nu vb germana, deci nu stiu daca este la privat sau la dealer, dar am observat ca pe acelasi inel sunt si altfel de chei , de la usa etc., la dealer nu vezi asa ceva deci poate esti norocos in ce priveste kilometrii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ambele sunt la privat. Al doilea zice ca vrea sa si ia (sau si a luat) 5ar... si de aia o da.

 

Personal, prefer dealerul. Poate ptr ca da garantie... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 19 ore, Danny a scris:

Ambele sunt la privat. Al doilea zice ca vrea sa si ia (sau si a luat) 5ar... si de aia o da.

 

Personal, prefer dealerul. Poate ptr ca da garantie... :)

Va multumesc pentru sfaturi ! Eu  am pe cineva in Germania si o sa-l pun sa se informeze si sa ceara mai multe detalii.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Urmaresc demult piata cc-uri in speranta ca o sa achizitionez unul in viitorul apropiat sau indepartat, dar vad ca-n tara la noi se aduc cele mai tari modele, mai rar vezi pe mobile sau alte site-uri asa tari masini. (nu am legatura cu vanzatorul, nu fac nici reclama, doar asa ca o paranteza!)

https://www.autovit.ro/anunt/volkswagen-passat-cc-ID7GnP00.html#dea793e613

https://www.autovit.ro/anunt/volkswagen-passat-cc-ID7GnP0f.html#dea793e613

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Erai ironic sper, nu? E clar ca la noi e spuma.. si cand vezi si pretul.. te intrebi cum altii prind "ponturi" asa bune afara, de le aduc si in Romania, pun si capac si ies mai ieftine decat altele din Germania, care s mai slabe in optiuni.

Trecand peste asta, numai cine nu vrea sa creada, nu crede ca masinile au anumite probleme. 

Modificat de Danny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La primul anunt mi se pare ca volanul arata foarte bine, pielea pare a fi noua , ceea ce ma duce cu gandul la faptul ca a fost schimbata poate de la uzura ridicata.... iar cel de al doilea anunt are scaunul soferului cam uzat pentru acei km:). Verifica "de 10 ori " inainte sa faci pasul .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La primul anunt, desi scrie in descriere ca masina are "Dynaudio", nu are inscriptia pe fetele de usi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vanzator din Arges, "EXTRA FULL CU TAPITERIE DE PIELE MARO INDIVIDUALA". Suficient pentru mine sa inchid anuntul.

Parere personala: Unii chiar si-o cauta cu lumanarea. Si din pacate, la o astfel de achizitie(gama 10-15.000 Eur), nu este vorba de oameni care fac banii cheltuiti pe masina a doua zi ci in marea majoritate de oameni care au muncit-unii din greu-pentru suma respectiva.

Si stau si ma intreb: Cum sa nu iti iei minime masuri pentru a fi cat mai sigur ca faci alegerea corecta? Si aici nu vorbesc doar de inspectia tehnica de dinaintea cumpararii.

P.S. Am cochetat foarte mult cu CC-ul fiind prima ea dragoste de la VW dar, la momentul cand am achizitionat B7-le un CC 2012-2013 cu istoric exact de service si fara a fi "extra full" ajungea spre 17.000Eur.

Modificat de identitate78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, imi doresc si eu sa achizitionez un Passat CC, in urmatoarele luni, m-am uitat la multe masini si asta mi-a cazut cu tronc cu s-ar zice. Dar intre timp am vazut ca in aceasi gama de pret as putea lumea si un Mercedes C200 de prin 2011-2012. Nu ma atrage la fel de tare Mercedesul dar ii mai noua si pana la urma ii Mercedes, adica poate gandesc eu eronat dar cred ca are materiale mai premium. Idea ii ca as vrea sa aud niste pareri de la alti oameni cu mai multa experienta si cunostinte decat mine. Pro si contra la amblele masini. Inclus costuri de intretinere, piese sau ce ar mai fi care ar putea conta.

Si va atasez si doua masini care imi sar acuma in ochii, sa vad ce parere aveti.

Passat CC

Mercedes C200

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ClawoodyouTu esti invidios pe faptul ca si altcineva cocheteaza cu R-line.:rolleyes:

Modificat de identitate78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@chrys1989 dupa cum singur spui, la aceeasi bani, Mercedes, si mai nou, si e si mai premium la materiale. Ceva nu se pupa, nu crezi? :) Si oricum, sa intrebi pe aria Passat CC despre comparatie intre CC si C class.. clar ca majoritatea vor recomanda CC.

Personal am dat 13K € pe CC, cu banii astia puteam lua alta masina "premium" la materiale (nu stiu de unde ideea ca CC ar avea materiale proaste), insa nu regret deloc ca am luat CC. 

Acum depinde si de gustul fiecaruia.

 

PS: C classe-ul asta postat de tine, arata cam obosit pentru km si anul care e. Scaune patate..(cel putin asa pare)..

Modificat de Danny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fara suparare, dar chiar daca sunt posesor de CC si ador aceasta masina, materialele din interiorul Mercedesului sunt net superioare VW-ului.Nu spun ca CC-ul are materiale proaste la interior,dar fac comparatie intre calitatea materialelor bordului(care la CC ,dupa un anumit timp,scartaie pe la toate imbinarile ).

Si ca sa fiu On topic, sfatul meu este sa te indrepti mai bine catre un CC,deoarece din puctul meu de vedere intretinerea acestuia este mai ieftina decat la Mercedes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Subiectul este Sfat achizitie Passat CC.

In niciun caz versus cu Mb sau alte marci, deci va rog sa ramaneti on topic.

 

Multumesc,
Razvan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt curios cand cineva o pune liknku de la autovit cu a mea. :))Mereu cand vad link de autovit pe aici...tresar. Dar banui ca e prea scumpa sau nu se incadreaza in bugetul pietei

Reveritor la CC-ul negru de mai sus, am experiente neplacute cu locatia Pitesti si niciodata nu ma mai duc sa vizualizez masini acolo. In general crema "cazanelor" manarite, acolo se gaseste, am vazut 10 masini la Pitesti intr-o singura zi....una mai bomba ca alta.  Am cautat pe mobile.de  una ca aia...de la 16mii in sus si putin mai dotata. De aici se trag multe concluzii.

Imi este mila de putinii vanzatori corecti de acolo, imediat sunt catalogati "samsari" si saracii nu au vreo vina. Pacat.

Modificat de Stefan.DFS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut! Am nevoie de sfatul vostru obiectiv in ceea ce priveste achizitia unui passat cc model 2012 cu motorul de 1.8 tsi. Grijă mea principală este pentru acel consum ridicat de ulei in sensul ca toti cei de pe la reprezentanta vw nu recomandă achizitia unui astfel de motor întrucât se face coada la service pe baza problemei uleiului.

Masina are 45000 km este din 2012 cumpărată din românia, iar prețul este 13000€ fara tva.

Va rog sa imi dati un sfat obiectiv cu privire la acest motor. 

Va multumesc!  Cu stima.

https://www.autovit.ro/anunt/volkswagen-cc-ID7GnwLp.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca cei de vw ti-au spus ca este un motor cu probleme si sa nu-l cumperi..., oricum este o masina veche, nu are dotari, are doar 45k ??!! In mai bine de 5 ani si in plus 13k fara tva este enorm, zic eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se justifica pretul pentru anul si dotarile respective, cu toate ca este model FL. iar motorul este recunoscut cu probleme.  Stiu anuntul de ceva timp pe autovit, nimeni nu se baga la ea si cred ca aia este temerea principala, motorul + cine stie ce mai are ascuns.

in rest, cam cheala ptr pret si an...15.500euro cu tva inclus ptr masina aia?!?!?!?! la 13k cat e asta fara TVA gasesti modelul anterior cu dotari aproape de full, asa ca mai cauta...sau orienteaza-te spre TDI.  

Modificat de Stefan.DFS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am luat masina din semnatura la 32k din tara si acum am putin peste 74k km. Intre schimburi, pe care le-am facut la interval de 10k km +/-, am completat cu aproximativ 1L-1,5L de ulei. Merg preponderent oras, Bucuresti, aprox 75%. Am auzit si de cazuri extreme in care se completeaza la fiecare mie de km. Un prieten de-al meu, aceeasi masina acelasi motor cu mers 75% extraurban, la 15k km interval ajunge sa completeze o singura data cu 400-600ml.

Modificat de tavone85
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc pentru sfaturi! M am orientat spre benzina pentru ca 70% din timp merg in oras de acasa la serviciu max 10 km. Am văzut ceva oferte si pentru passat cc fl cu motorul de 1.4 tsi si 160 cp.. 

Având în vedere ceea ce ati spus si voi mai sus o sa mai caut si o sa mai postez anunturi. Va multumesc pentru sprijin! Cu stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!