Jump to content

Achizitie Passat CC - sfaturi si recomandari


Christian.B77
 Share

Postare recomandată

Ca si sfat, cautati sa cumparati masini cu un istoric curat si revizii la reprezentante. Conteaza foarte mult, chiar si atunci cand nu speri :)

Modificat de Alungatu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 13.09.2017 at 2:23 PM, suhanel06021981@gmail.com said:

Nu stiu daca la Galati/Braila gasesti masina cu km reali..... :D

Un cunoscut, saptamana trecuta, desi i-am spus ca nu are ce sa caute la Galati, s-a dus sa-si ia un Audi A4 (2015)....in bord avea 135 000 km, reali avea 202 000 km :)  Pozele erau facute in acelasi loc in care este acest CC :P 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

suhanel06021981@gmail.com
Citat:

vreau, daca este asa ceva, un link unde gasesc toate modelele de documente ce rezulta din cumpararea unei masini din germania

multumesc anticipat

 

o parere va rog legat de asta. https://suchen.mobile.de/auto-inserat/volkswagen-passat-cc-2-0-tdi-bluemotion-dsg-panorama-hannover/248842423.html?action=parkItem

dupa discutia telefonica o lasa la 11600 euro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

suhanel06021981@gmail.com

va rog o parere la ce am postat mai sus. sambata plec inspre Germania. Masina este la vanzare de pe 12.08.2017.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pare (tu trebuie sa te convingi) destul de in regula masina.....ca si dotari este foarte ok. Daca a fost intretinuta corespunzator si are service-urile la cutie au fost facute la timp poate fi o varianta buna in vederea cumpararii :) Succes !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

suhanel06021981@gmail.com

Gata am cumparat-o. Mulțumesc mult pt sfaturi. Chiar au contat. Revin cu poze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

suhanel06021981@gmail.com

buna seara din nou

ce dimensiuni la cauciucuri sunt compatibile pt Passta CC.

multumesc

 

235/40/R18 sunt de iarna

in brieful mic sunt trecute doar dimensiunile care le am acum pe ea 205/50/R17

cand ii fac RAR ce o sa imi treaca in carte? ce cauciucuri gaseste pe ea sau ce?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

235 45 17

235 40 18

235 35 19

205 50 17 M+S

Modificat de Clawoodyou
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand ai cumparat o, nu ti a dat o foaie denumita CoC (certificate of conformity)? Acolo sunt trecute cam toate informatiile ce vor fi trecute in cartea masinii. La mine mi au copiat de acolo toate datele, inclusiv noxele (n au mai verificat sa vada cate noxe scoate).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

suhanel06021981@gmail.com
2 minute în urmă, Danny a scris:

Cand ai cumparat o, nu ti a dat o foaie denumita CoC (certificate of conformity)? Acolo sunt trecute cam toate informatiile ce vor fi trecute in cartea masinii. La mine mi au copiat de acolo toate datele, inclusiv noxele (n au mai verificat sa vada cate noxe scoate).

nu am primit asa ceva

 

5 minute în urmă, Clawoodyou a scris:

235 40 18

235 35 19

205 50 17 M+S

am gasit 235/45 R17 iarna

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru iarna iti va trece sigur 205 50 17

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fara CoC sa nu cumva sa ii treaca decat ce gasesc in brieful mic adica 205*50*17 si de iarna...si de vara.

Nu ca nu ar stii ca sunt omologate si 235*40*18, dar unii "ingineri" RAR...sunt mai lenes. (Aici vorbesc din patania unui prieten al meu) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

suhanel06021981@gmail.com
20 minute în urmă, Stefan.DFS a scris:

Fara CoC sa nu cumva sa ii treaca decat ce gasesc in brieful mic adica 205*50*17 si de iarna...si de vara.

Nu ca nu ar stii ca sunt omologate si 235*40*18, dar unii "ingineri" RAR...sunt mai lenes. (Aici vorbesc din patania unui prieten al meu) 

multumesc

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm. Si la mine s au bucurat cand au vazut ca am CoC pentru ca, dupa spusele lor, le usureaza foarte mult treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Pe capucul de la rezervor ar trebuie sa gasesti mai multe informatii. Eu in carte am 2 dimensiuni , iar pe capac am 4 dimensiuni, implicit pot pune oricare din variantele de pe capac fara nici o problema

714D7CA6-0320-4000-AAF6-12FBC7BFDB42.jpeg

Modificat de floryn_80
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e chiar asa. Ce ai tu voie sa pui sunt dimensiunile din carte, si nu de pe capac. Oricine poate lipi actipilde pe capac... insa in carte nu poate scrie oricine :)

Modificat de Danny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Danny,ai dreptate ca oricine poate lipi actipilde , dar da-mi voie sa te contrazic. Cand am fost oprit de RAR, m-au pus sa deschid capacul rezervorului si fix acolo s-au uitat. 

Modificat de Irinel Tincea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te contrazic, insa din ce stiu, pe respectivul abtibild iti spune ce presiune sa bagi in functie de oamenii din masina si de anvelopele avute. Si pun pariu ca marimile astea sunt trecute la toate CCurile. 

Eu spre exemplu am 2 marimi pe 17" in carte si una pe 18", nici vorba de 19", desi pe capac la rezervor sunt trecute; si la mine au copiat dimensiunile din CoC. Si daca dai peste un RAR-ist "de treaba", ai multe sanse sa ramai fara certificat :) Stii ca la noi in Romania legea se aplica diferit, in functie de mutra si buzunarul fiecaruia, nu? :)

Cel mai bine e sa te duci sa omologhezi dimensiunea in CIV; nu e scump, din ce stiu

http://www.rarom.ro/?p=667

Modificat de Danny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Eu am pus poza ca informatie (de la masina personala)poate diferi de la o masina la alta in functie de cai pe masina , anul de fabricatie etc. Spun asta pentru ca am avut golf 6 .140 cp si nu am avut 18, dar un golf gtd avea sigur 18

Cum a spus si colegul mai sus cand esti oprit in trafic unde se uita ?

Eu am intrebat un amic de la rar si ma trimis direct la capacul de la rezervor.

Eu stiam ca se proceaza asa :mergi la reprezentanta iti da o faoie pentru rar cu dimensiunile pentru anvelope si jante, apoi te programezi la rar si iti vor trece dimnsiunile omologate de producator(contra cost),pentru a vita nebunia asta , trebuie sa faci lucrul asta la prima inmatriculare cu rar

 

Modificat de floryn_80
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pare foarte ok din anunt si poze, cu mentiunea ca pozele cu scaunele lasate pe spate sunt specifice bisnitarilor.

verifica:

1. Km, reprezentanta, sau macar cei din cutia DSG

2. TVA platit, prin cluj sunt celebre tepele astea, vezi daca pe brief era persoana fizica sau firma, daca era firma, iti trebuie factura obligatoriu.

3. Urme de accidente (grave)

Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frumoasa! Si buna la pret. Acum trebuie vazuta in realitate, testata... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!