Jump to content

Achizitie Passat CC - sfaturi si recomandari


Christian.B77
 Share

Postare recomandată

Buna decizie sa mergi in Germania. Pune si tu link-urile cu cele 4 masini aici. Succes !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spre Berlin, personal recomand iesirea prin vama Bors, Ungaria - Slovacia - Cehia, intri in Germania pe la Dresden si urci spre Berlin. Iarasi recomand ca zona de cumparaturi partea de sud, sud-vest, mi se pare mai ieftina. Eu am luat o din Karlsruhe. In Nord sunt mai scumpe masinile.

 

Ca si acte, eu am luat o de la autohaus, deci mi a oferit factura, brief mare, brief mic si CoC (certificate of conformity - foarte util la inmatriculare). In Germania, din ce stiu eu, este lege ce obliga vanzatorul sa dea garantie 6 luni la masina, insa din pacate multi vor refuza sa ofere garantia daca utilizezi masina in afara tarii. In acest caz, in factura vor trece ce masina e dauna totala. Asta nu te incurca cu nimic la inmatricularea in Romania.

Ca s o aduci in tara, ori platforma, ori numere rosii de toll. Cele pe o luna m au costat 170 euro (asigurarea + numerele) in Flensburg (nordul Germaniei). Pretul poate diferi in functie de zona.

Sunt dealeri care umbla ei sa scoata numere, daca gasesti asa ceva, profita. Eu a trebuit sa merg eu sa scot, dureaza putin... stai la rand, ti se da nr de inmatriculare pe foaie, apoi numerele te duci si ti le faci la orice magazin de asta de facut numere (care le gasesti pe acolo langa inmatriculari), apoi te intorci inapoi la inmatriculari si iese un nene, vede masina si confruna seria VIN dupa care lipeste o bulina. Fara bulina aia, numerele nu au valoare.

Modificat de Alungatu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca ma inteleg cu neamtul sa-mi lase numerele lui???tin sa iau masina de la un privat ,nu autohaus

 

ca traseu am optat ucraina,polonia germania.

Modificat de uratzelul_flo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu o sa iti lase niciun neamt numerele lui, nu are nicio garantie ca o mai radiezi daca iti da brief-ul, asa ca fiind un cerc vicios, nu risca nimeni, el este obligat sa plateasca amenzi si asigurare daca nu poate dovedi ca a vandut masina (nu, contractul VC nu e de ajuns, ii trebuie brief-urile in original).

In al 2-lea rand, este o decizie proasta sa cumperi de la privati, pentru ca nu vei gasi niciun neam, numai turci, arabi sau eventual romani, cu masini tiganite, cele bune sunt date buy-back la dealer si vandute apoi la pachet autohouse-urilor care le mai cosmetizeaza putin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred că nu este o decizie proasta sa cumperi de la privați. Mulți își vând personal mașinile și dacă ai puțin habar poți cumpăra o mașina bună chiar de la privați dar la fel ca și la dealer este indicat sa verifici mașina. Prețul deobicei, pentru o mașina bună, este puțin sub prețul parcurilor auto sau poate chiar la fel.

Modificat de snack
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara,

Dragi forumisti, am nevoie de o informatie urgenta (de fapt 2 3 :) )

Joi trebuie sa merg sa vad de un CC din 2014, 2.0 BlueTDI 140 cp...Masina e dotata, insa neamtul a avut niste gusturi dubioase: de exemplu, are scaune electrice, ventilate si cu masaj, faruri LED, insa nu are faruri de ceata si senzori de parcare (!!). Partea cu farurile de ceata nu m-ar deranja prea mult (doar estetic sa spunem), insa cu lipsa senzorilor de parcare la o masina pe care dau un munte de bani-nu. Si aici vine intrebarea: ok, pot pune aftermarket, insa s-ar vedea pe displayul sistemului multimedia? (mentionez ca sistemul e un Navi basic color touchscreen RNS 310). Deci acest RNS 310 are in soft grafica pt unii senzori aftermarker? (pusi chiar la reprezentanta?) Daca da..care ar fi costurile totale estimate pentru asa ceva (piesa, vopsire, racord RNS 310 plus manopera). Poate poate mai negociez ceva...plus ca nu as vrea doar plastice multicolore prin bord pentru senzori, ci sa se vada pe displayul masinii cu acea grafica buna.

Modificat de mednick
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu te impiedici la cumpararea unei masini de lipsa senzorilor de parcare si a proiectoarelor, upgrade pe care poti sa il faci lejer ulterior si nu e scump? :) Sigur nu are RNS315? Daca masina e in regula nu te impiedica de detaliile astea minore! Bafta!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma impiedic...doar am pus o intrebare tintita: se poate corela sistemul de senzori aftermarket cu grafica de la sistemul lui audio sau nu? Daca era sa nu o doresc asa cum e ea, nici nu mai intrebam :)

 

Referitor la sistem, e acesta: https://www.google.ro/search?q=rns+310&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwirmsjes8DTAhWBWRQKHbJBAnYQ_AUIBigB&biw=1252&bih=580#imgrc=peRAltnITMtxcM:

eu zic ca e RNS 310 pentru ca are slot SD...acum nu stiu alte diferente de finete

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E RNS 315. Poti sa ii pui senzori origginali, de ce te-ai complica cu AM?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aftermarket am spus in ideea in care nu sunt pusi din fabrica...in rest da, i-as pune originali. Dar tot astept raspuns la intrebarea de baza: daca pun senzori, RNS 315 are grafica pentru ei chiar daca masina nu a venit cu senzorii din fabrica (acel Optical parking system?)..nu as dori doar piuiturile.

Plus un cost estimat al operatiunii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferenta dintre RNS 310 si RNS 315. Aia cu "scobiturile" alea la butoanele centrale e 310

310.jpg

315.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal ca iti afiseaza pe RNS. Vezi si tu la ce pret gasesti centrala+senzori+cablaj+buton. Gasesti sigur in dezmembrari.

sunt colegi pe forum care te ajuta si cu montajul, cum ar fi @F l o r i n sau @Al Bundy

Modificat de Clawoodyou
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cere totusi verificarea istoricului fe daune. Gasisem un B7 tot cu garantie care insa fusese atins "usor"-bara fata, far, aripa si usa-toate inlocuite. La weltauto-masina avea doar 64k km si avea si garantie. E un sfat colegial. Tu decizi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Istoric curat: dat jos si vopsit bara spate, inlocuit bateria pe garantie (?). E din 2014 masina totusi...cam scumpa, insa gandindu-ma la pretul ei de noua si la faptul ca am un an garantie, ma tenteaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este cam scumpa si nici nu are cine stie ce dotari, 3 ani vechime...vezi cam ce poti cumpara din germania la banii astia, cu siguranta vei gasi una mult, mult peste asta. La banii astia, le bagi alora in buzunar cel putin 3500€.

 

Modificat de VW CC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu te puna nicuratu sa dai atatia bani ea.....scumpa si putine dotari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt constient ca e scumpa...17 700 pret final nu e chiar SF, in conditiile in care e servisata doar la VW si imi da un an garantie. Intr-adevar nu e ff dotata (insa pt mine are cam tot ce ii trebuie, in afara de senzori) NU sunt genul sa ma omor dupa trapa, piele sau alte brizbrizuri...Germania nu ma tenteaza din mai multe considerente (nu am cum sa imi iau liber atata timp, nu ma pricep acolo ce si cum, nu imi da nimeni garantie, iar una cu istoric si putini km sa zic ca as gasi pe la 15-16000. cu drum, avion, cheltuieli extra si timp efort, nu merita pt mine. Da, daca as fi vrut un pre-facelift, atunci da.

Sfaturi de urmarit la o testare ceva in mod special la CC?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca cei 101 mii km au fost rulati in Bucuresti posibil ca starea ei sa fie mai rea ca a unei masini cu 300 mii km rulati in DE . Are revizii la 15 mii sau 30 mii ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, e rulata fix in Germania...a fost leasing acolo al VW, s-a incheiat leasingul si au ei un server nu stiu ce si l-au cumparat cei de aici (interesant cu cat, sa isi acopere taxele, TVA, profitul). Daca l-ar fi dat neamtul in Germania  probabil ar fi luat mai mult pe ea, in fine politica lor. Deci din punct de vedere al rulajului e pe acelasi calapod cu cele pe care le-as vedea eu insumi in Germania, plus istoricul transparent si garantia. 16 500 ar fi fost pretul absolut corect pentru ea...insa nu mai lasa nimic, imi fac doar numerele provizorii si RCA.

 

insa e din 2014...modelul actual. De nou ar fi minim 35 000.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Crede-ma ca de nou, 35000€ platesti pe un Rline de 2017 superdotat 2.0 TDI BMT , dsg, 184cp, neafectat de scandalul noxelor.

Modificat de VW CC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la reprezentanta...e mai dotat in unele privinte (sistem multimedia, asistenta), mai putin in altele (fara scaune ventilate si masaj)...insa oricum e dublu ca pret. Eu abia m-as incadra in 17 500...mi-e ciuda ca realizez ca ei fac un profit mare, insa prin Weltauto cu garantie nu mai gasesc oferte similare :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 minutes ago, VW CC said:

Crede-ma ca de nou, 35000€ platesti pe un Rline de 2017 superdotat 2.0 TDI BMT , dsg, 184cp, neafectat de scandalul noxelor.

Mai pune .... :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca se voia un *5 in loc de *3 acolo...

@mednick -> Masina pare a fi una corecta la un pret correct. Devalorizare de aprox. 50% in mai putin de 3 ani este mai mult decat just... De testat, nimic special fata de oricare alta masina: diagnoza, verificare mecanica si verificare de vopsea pe fiecare element.

Modificat de lambda_dryver
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!