Jump to content

Achizitie Passat CC - sfaturi si recomandari


Christian.B77
 Share

Postare recomandată

eu am luat-o de la weltauto

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

22 hours ago, 99bmr said:

Pareri personale pentru cei care se gandesc la masina asta:

- sunroof e doar pt aspect, nu e trapa, nu faceti confuzie, si in mizeria care e in RO nu prea isi are rostul

- sisteme precum lane assist, side assist, pentru RO nu isi au rostul

- camera marsarier nu e ceva absolut necesar, decat daca iti va conduce o femeie masina (majoritatea au senzori si eu consider ca e suficient)

- DCC-ul (suspensia adaptiva) s-ar duce dracului in cel putin un an, iar costurile nu-s de neglijat deloc

- scaune full electric, costuri destul de mari in caz de defectiuni

 

De acord ca te poti lipsi de trapa.

Insa, crede-ma ca unele sisteme isi merita TOTI banii, chiar si cativa in plus. De unele din ele ma bucur zi de zi: lane assist, front assist, acc. (as fi vrut si side assist :)) )

Camera video marsarier + Park Assist + senzori parcare = o dragoste fara limite, indiferent de sofer!!!

Webasto, Bi-xenon adaptiv, scaune incalzite si ventilate...RNS... si probabil ca mai sunt si altele de mentionat.

Ideea e ca unii prefera "4 motion" chiar daca au nevoie, altii vor praguri si pedale cu luminite, altii prefera confortul in timpul condusului. Fiecare cu stolul lui de randunele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mea e 4motion si pot spune ca merita, chiar si vara!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Alungatul, iti urez sa il folosesti cu placere!

Am recitit textul postat de mine anterior si mi-am dat seama ca a iesit o mica varza. A fost scris, modificat, dar fara a fi recitit, astfel ca s-a ales praful.

 

Trebuia sa fie <unii prefera "4 motion", altii prefera trapa chiar daca NU au nevoie, altii vor praguri si pedale cu luminite, altii prefera confortul in timpul condusului. Fiecare cu stolul lui de randunele."

Imi cer scuze, pentru ca s-a inteles cu totul altceva, cum ca as avea ceva impotriva "4 motion". De fapt, da, as avea ceva... Mi-as fi dorit si pe barca mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, as avea nevoie de niste sfaturi daca se poate.

Doresc sa imi achizitionez un Passat cc, bugetul maxim ar fi 10.000 E. Am cateva "pretentii" 2.0 TDI (140 sau 170), Cutie manuala, senzori de parcare, comenzi pe volan, neaparat euro 5

Am gasit ceva, daca va puteti da cu parerea, as fi recunoscator.

https://www.olx.ro/oferta/passat-cc-2-0-tdi-04-2009-140-cp-ID7UjUz.html

https://www.olx.ro/oferta/volkswagen-passat-cc-ID8av3d.html

https://www.olx.ro/oferta/vw-passat-cc-euro-5-170-cp-ID7ZkTd.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu cum ti-ai ales tu numai samsari, cu " nu bate, nu troncane" si "full, fara piele"  Uita-te la toate anunturile postate de userii respectivi. Al doilea nu mai e disponibil.

https://www.olx.ro/oferte/user/2EhF/

 

https://www.olx.ro/oferte/user/1abHy/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 10.000 vrea un samsar sa imi cumpere masina. Ce fac?

Parca imi pare rau sa o dau in afara forumului - mai ales unui samsar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut , in cautarea mea dupa un automobil nou , dupa multe cautari esuate dupa un Leon Mk3 , am zis ca intr-un buget de 10-11 k E sa ma uit si de un CC .

De TDi stiu ca sunt oke dar eu merg mult prin oras si asta face ca TDI sa nu mai fie oke :)) .

Vreau sa stiu daca la 1.8 tsi de pe CC exista aceasi problema ca la audi sau seat legata de consumul excesiv de ulei ( 1l la 1000 desi e in carte e cam mult) si daca e nevoie de schimbarea grupului piston la un consum exgerat. 

Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana în 2013 toate au aceasi problema.  Mai cauta Leon poate găsești ceva,  au început sa apară mai multe oferte tentante. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici ultima nu e chiar urata, are si DCC...a doua arata superb si la interior, nu prea are dotari ( ACC, DCC ) si are numai 140 cai...

In ce priveste pe prima, stiam ca varianta de 177 cai este incepand cu 2013, nu stiam ca s-a pus si in 2012...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare baieti, am fost de curand sa vad un CC. Arata foarte bine din toate punctele de vedere, test la reprezentanta nu i-am facut inca dar in cartea service are doar o inregistrare la 27.000 km. Am fost cu masina, merge foarte bine, nu se aude nici o bataie, nimic. Problema e ca masina e adusa din Franta, iar eu am auzit ca Francezii nu prea au grija de ele. Ce spuneti, merita masina respectiva banii aia? Dupa ce am vorbit cu proprietarul care defapt e samsar, o lasa undeva la 10.000.  

Cineva m-a sfatuit sa fug de motoarele de 2.0 TDI 170 cp, pentru ca si el a avut un Passat B6 cu aceeiasi motorizare dar din cate stiu eu pe CC sunt motoarele common-rail, nu? Mai jos e link-ul cu masina. 

https://www.autovit.ro/anunt/volkswagen-passat-cc-ID7GkSZh.html#contact_form

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cumparati masini de la samsari! Cauti sa-ti iei vreo teapa si nu stii cum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca tu ai incredere in proprietar ori, te-ai indragostit de masina aia......

o masina la care nici macar perioada de garantie nu se vede in planul de service... hmmmm.... nu prea suna bine deloc.

dpmdv

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci tu vrei sa dai 10.000 euro pe o masina fara macar o carte service "falsa", dar nu dai 300 lei pt o testare completa in reprezentanta, doar pt ca samsarul are un zambet frumos?

Astfel de clienti isi merita teapa! Este doar parerea mea si puteti sa nu fiti de acord cu ea!

Modificat de OT79LAU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm...af 2009-200k km, fara istoric, arata si functioneaza impecabil, vanduta de un samsar manierat : de ce nu ??!! Nu cred ca-i strica omului vreo 3-4k € profit la ,,frumusetea" asta de cc, asta asa ca sa poata sa "manance si gura lui ceva". Prietene, nu va invatati minte niciodata ! Daca ai petrece 10 minute citind forumul acesta, nu te-ai mai gandi la asemenea masini o secunda macar. Chiar cu un buget mic, daca ai rabdare poti cumpara ceva decent. Fa un calcul scurt si ipotetic : samsarul a lasat 600€ din pret ( crezi tu) ca sa ajunga la pretul lui, cheltuiala lui in franta cu drum, mancare, taxe de autostrada etc + profitul lui de min 2000€ si ai sa vezi cam cat a costat masina aia. Bafta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu inteleg apetenta asta de a cumpara masini SH (cu xxxxxxxxx km, fara carte, fara verificari, cu un buget extrem de mic) doar ca sa avem ce arata. Vrem masini cu pret de nou de 45-50k, sa le luam cu 10k, sa ne intrebam cat consuma, sa intrebam unde e service-ul mai ieftin, sa luam cauciucuri SH etc.

De asta is drumurile patriei pline de harburi, facute din bucati...pt ca nu suntem in stare sa fim realisti, sa ne alegem o masina pe care ne-o permitem, doar pentru ca vecinul si-a luat ceva si tre sa fiu mai ceva ca el..

END of OT

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca masina o verifica la reprezentanta sa nu fi avut accidente, sa o verifice pe dedesubt, verifica turbo, injectoare, dpf, volant si cauta erorile stocate si totul este in regula nu vad de ce nu ar achizitiona-o. :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca nu am facut test pentru ca nu sunt 100% hotarat. Am citit destul de multe in topicul acesta si mi-am cam schimbat parerea, de aceea mi-am facut cont si am postat intrebarea. Ok deci, masina asta cade de pe lista. Vorba unuia dintre colegi, cred ca m-am indragostit de masina aia. Multumesc pentru raspunsuri.

Acum o intrebare putin mai offtopic. In bugetul meu, 10-11k cred ca m-as incadra si la un Audi A4 2009-2011 ( initial vroiam A5 dar e cam scump ), ce ati alege intre A4 si CC? Motive Pro si Contra

Modificat de Alecsandrul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verificarea nu va fi niciodata 100% sigura! Rulajul este cu siguranta fals, risca sa dea banii astia pe o masina cu 300.000-400.000 km si cine stie ce istoric.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

22 minutes ago, Scorpyon said:

Daca masina o verifica la reprezentanta sa nu fi avut accidente, sa o verifice pe dedesubt, verifica turbo, injectoare, dpf, volant si cauta erorile stocate si totul este in regula nu vad de ce nu ar achizitiona-o. :scratch:

Ce sa verifice la reprezentanta cand in cartea service are o intrare la 20 si ceva de mii km ??!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate nu sa schimbat uleiul la masina aia n km. Nu e de cumparat asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, Alecsandrul said:

Acum o intrebare putin mai offtopic. In bugetul meu, 10-11k cred ca m-as incadra si la un Audi A4 2009-2011 ( initial vroiam A5 dar e cam scump ), ce ati alege intre A4 si CC? Motive Pro si Contra

A4 are suspensie multilink si pe fata, cc-ul are ca la golf din cate stiu. Ar fi mai ieftin de intretinut la suspensie. CC-ul arata super.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu personal am avut Passat B6 vreo 4 ani, dar am condus A4 B8 al socrilor pe cateva drumuri mai lungi prin tara si concluzia mea (intens contestata) este ca multilink este o prostie, cel putin strict prin comparatie, de-asta nu o sa imi iau probabil niciodata Audi. Poate la A6 2012 pe MLB e altceva...

CC-ul este mai degraba asemanator, daca nu identic cu Passat-ul din punctul asta de vedere, decat cu Golf-ul.

Quote

However this generation of the Passat (B6) uses the PQ46 platform for its sixth generation, an improved enlarged version of the Golf Mk5 and Jetta Mk5's PQ35 platform.

In alta ordine de idei, daca ar face si nemții sau turcii de pe mobile.de poze cum fac samsarii romani...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!