Jump to content

Cum se pot monta dotari noi?


sorintulcea
 Share

Postare recomandată

De exemplu daca vreau sa-i montez senzori de parcare sau faruri de ceata, de unde pot sa culeg tensiune? De fapt in service mi s-a spus ca faruri de ceata nu se mai pot monta, ca nu suporta centrala electrica sau asa ceva. Ce parere aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Circoloco

    14

  • polotsi

    8

  • qwk

    8

  • Rave

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Daca nu suporta centrala asta, schimbi centrala electrica...!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau pe direct cu un releu,siguranta si intrerupator,eu asa am facut si nu este nici o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La montaj senzori de parcare te legi de + si - din stop de la becul de marsarier.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si o sa mearga doar cu motorul oprit:

DAca folosesti senzori OEM, te legi dupa schema electrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Pentru ca imi lipseste butonul de activare-dezactivare airbag pasager (optiune pe care majoritatea, ca si mine, nu o bifeaza pentru 30Euro, catalogand-o inutila) si urmatorul de langa acesta (acolo ar venii functia start-stop care in configuratorul PoRO nu se gaseste momentan), am gasit o solutie pentru amatorii de luminite on-board (ca si mine dealtfel).

Eu cel putin, pe acestea 2 le voi alege montate pe pozitiile 3 si 4:

post-16307-0-86849000-1350492836_thumb.g

post-16307-0-55724200-1350492841_thumb.g

post-16307-0-26242300-1350492847_thumb.j

post-16307-0-69941400-1350492852_thumb.g

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar problema este si pretul care mi se pare exagerat..30 + transportul. L-am vazut si eu mai de mult site-ul si ma tentau, dar pretul m-a facut sa renunt..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10E e transportul/colet

30+30+10=70E

Pe mine ma tenteaza datorita aspectului si calitatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul e decent pentru ce ofera, dar nu as lua fara se le fac utile in vre-un fel. Adica sa stea doar de forma... poate cel cu turbo Bosst sa fac misto de pasageri, in rest nu stiu ce sa zic...

Ia-le! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca le vrei doar de aspect, dar ca se le faci uzuale, te costa 30+20 sau 30+30, la care se adauga si transportul.

Ex: Eu ma gandeam sa-mi iau cel cu DRL On/Off, dar ca sa fie switch mai pui inca 20-30 euro..deci ajunge butonul la 50-60 euro + transport..e mult prea mult pentru un buton.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Pentru utilitate on/off mai pui ceva. Eu le iau de "fun" si ca sa fie consola complet luminata. Este spatiul mort dintre butoane care nu imi place. Plus ca noaptea orice luminita OEM in peisaj imi "gadila" retina :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai degraba faci retrofit la butonul de dezactivat air-bag pasager, si il pui pe cel pu Turbo Boost cu switch, sa se aprinda galben cand il activezi, rosu cand e dezactivat, de fun.

De cate butoane ai nevoie? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 butoane am nevoie ca sa fie pomul complet.

Pot pune si butonul de dezactivare airbag ca sa fie OEM dar parca e mai fun sa am un EJECT :D

Edit: si turbo boost daca as lua, n-am ce sa activez cu el.

Modificat de Circoloco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca butonul de dezactivare a airbagului nu este iluminat. Deci nu imi ating scopul cu el...

post-16307-0-62850700-1350503521_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se aprinde galben doar cand e dezactivat airbag-ul, sa te atentioneze.

Faci retrofit la functie cu butonul de Eject :)) Desi 100 de euro pe 2 butoane...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca stateam la casa in Bucuresti si aveam poarta electrica la garaj, era usor sa am inca un buton activ. Aia avea desenat, aia facea.

Raman la eject si mai vedem daca la pioneze sau altceva :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu chiar am poarta automata, cu teleco, cum se poate face adaptarea ? Trebuie pus miezul telecomenzii in spatele butonului ?

Si aia cu pursuit mode e calumea, cei fara TSI de 105 nu inteleg :)) dar in orice moment iti vine sa treci pe modu pursuit daca trece o masina normala in viteza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Initial ma gandisem si eu sa iau chestii de-astea, dar 1. prefer sa pun tastele OEM, alea cu "Passenger Aribag OFF" si "Auto Start-Stop" si 2. mi se pare ca sunt desenate unpic mai gros si mai alb decat alea OEM. Deci nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are userul Savarina pe gti-ul lui si mi se pare identic. Cum spuneam, cel de airbag daca nu e rosu la aprinderea pozitiei, nu am facut nimic. In schimb, cel de start and stop daca nu e functional, tot degeaba. O sa fie ceva ce defapt nu am. Sau poate se face retrofit :). Si teoretic nu ar fi greu... Buton si cateva codari. Chiar o sa incerc sa aflu daca merge facut. Pe bluemotion GT vine optiunea asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar, nu m-am gandit niciodata daca s-ar putea face retrofit. Da' oare merge cu DSG-ul? Sa fie motorul oprit cat masina e in D sau S? Nu cred ca se poate; mai degraba cred ca activarea Start/Stop s-ar produce cand cutia ar fi in treapta N sau P, ceea ce e destul de dezavantajos, in primul rand fiindca asta ar presupune schimbarea treptelor de viteza cat stai la semafor. Hai sa zicem ca din D in N n-ar fi paguba, insa daca ar trebui sa bag in P, forget it.

Eu ma gandeam sa le pun doar fiindca ar umple bordul si, cum ziceai si tu, nici mie nu-mi place sa am butoane "blind"; prefer un buton OEM iluminat dar inactiv unui spatiu gol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intereseaza-te si spune-mi si mie cum e cu retrofitul de Auto Start.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scz ca postez aici, sunt de pe telefon, as vrea sa montez lupe si xenon pe masina , insa am aceasta problema cu crapaturile pe interiorul geamului din cauza fasciculului. As vrea sa cer inlocuirea farurilor pe garantie din cauza acestui defect deranjant

post-64235-0-64815000-1350546008_thumb.j

post-64235-0-51579400-1350546043_thumb.j

post-64235-0-34374600-1350546070_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ohoo, atunci la mine e bine ca sunt doar matuite pe interior :)

P.S.: La garantie sunt mari sanse sa nu ti le schimbe, dar ca sa ai o sansa, da jos xenonul cand mergi la ei, si inlocuieste capacelele ce le-ai gaurit pt xenon :) Altfel o sa-ti spuna ca din cauza xenonului (ceea ce este adevarat, dar nu s-ar fi intamplat daca rahat de plastic era de calitate) si nu o sa ti le schimbe.

Modificat de qwk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!