Jump to content

Masina mea v3 - Audi A5 Sportback


quicky

Postare recomandată

Salutare tuturor,

am adoptat o noua "fiinta" in sanul familiei, si anume un A5 Sportback 2.0TDI multitronic de 177hp. Cei de la PBN s-au intrecut pe ei insisi, masina fiind pe comanda si ajungand intr-o luna in loc de 3 luni si jumatate.

Ca si dotari principale, are:

- culoare lavagrau,

- interior maro "moor",

- ornamente stejar Beaufort,

- jante de 18 inch,

- MMI plus cu navigatie si harddisk,

- Sistem Audio Bang & Olufsen,

- Xenon,

- Pachet lumini,

- Senzor lumini+ploaie,

- bluetooth,

- parking control plus (fata+spate),

- cruise control,

- hill-hold assist,

- scaune incalzite,

- oglinzi rabatabile,

- oglinda interioara cu efect antiorbire,

- tapiterie piele beige Milano,

- volan sport multifunctional, cu partea inferioara plata

Am mai comandat si evacuarile cromate (nu stiu exact cum se numesc, sper ca am folosit cuvantul corect) separat, insa acestea au venit de la modelul 3.0 TDI si nu se potrivesc pe masina - saptamana viitoare astept sa vina piesele corecte si voi mai pune poze si cu ele.

Incerc sa pun mai multe poze dupa ce imi dau seama cum sa le fac mai mici fara photoshop:)

Claudiu

post-5066-0-08305200-1344664556_thumb.jp

post-5066-0-07777600-1344664650_thumb.jp

post-5066-0-16823000-1344664655_thumb.jp

Link către comentariu

Imi place foarte mult interiorul maro,nu am mai vazut culoarea asta.

Cat despre poze, instaleaza Irfan View. E mic,gratis si redimensionezi usor.

Asteptam mai multe poze!

From HTC via Tapatalk.

Link către comentariu

Da frumoasa sa o conduci mult si bine. E foarte frumos maroul ala la interior dar extrem de pretentios .

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu

Foarte frumoasa bijuteria! Sa o conduci 99949428232 km fara cea mai mica problema :Driver:. Cum se simte cutia multitronic?

Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos , foarte frumoasa si la interior combinatia de culori e super.Daca nu sunt indiscret cat a costat ?

Niste poze daca se poate....

Link către comentariu

intradevar..cum spune si Mihai.. foarte frumoasa bijuteria! e superba! sa te tina cat mai multi km fara incidente neplacute!

Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos. Superba combinatia de culori: exterior, scaune, bord, ornamente. Imi place extrem de mult. Doar un mic dubiu, cutia. Nu am auzit multe de bine despre vechiul multitronic. Daca poti sa vi cu pareri si impresii despre ea as fi recunoscator. Merci

Link către comentariu

Nu cred ca o sa coboare prea curand din masina ca sa ne raspunda noua la intrebari :))

Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos.Masina este o bijuterie in adevaratul sens al cuvantului,iar combinatia exterioara cu pielea sunt o mare realizare.Mi s-a parut interesant termenul de livrare,destul de micut.:)

Link către comentariu

Asta da masina! Sincer,eu as dormi in ea :lol: Bafta :icon_thumleft:

Link către comentariu

multumesc tuturor pentru urari!

incerc sa raspund la toate intrebarile:)

1) legat de combinatia de culori - intr-adevar, nu am mai vazut nici eu; din cauza asta am avut mari emotii pana in momentul in care am vazut-o, deoarece ma asteptam la un terci de culori; din fericire se pare ca cei de la Audi m-au consiliat bine la culoarea exterioara - la un moment dat vroiam sa schimb culoarea cu Dakota Grau care era un maro-kaki, dar care ar fi deschis prea mult masina; Lavagrau trebuie vazuta live, deoarece culoarea nu poate fi asemuita cu nimic, iar in poze zici mai mult ca da spre negru. In realitate, in functie de lumina da intre mov, gri si maro. Oricum, asa cum "glumea" un amic de-al meu, sa ma fereasca Cel de Sus sa trebuiasca sa revopsesc ceva:)

2) cutia multitronic este ciudata cel putin - ai impresia ca nu accelerezi deloc (in lipsa feedback-ului auditiv), insa apoi te uiti la vitezometru si hop - ai depasit suta! Am in familie si un Polo cu DSG, iar senzatia este cu totul diferita - DSG iti da senzatia de sportivitate, dar este mult mai putin rafinat in ceea ce priveste zgomotul.

Si aici si avantajele percepute de mine - este extrem de confortabila, foarte putin galagioasa (inchipuiti-va ca mergeti de la 30km/h pana la 100km/h cu aceeasi turatie) ceea ce da bine la auditia Bang&Olufsen:) Consumul este si el foarte bun (am scos 7.4l/100 pentru primii 300km), iar performantele par sa fie bune (nu dau in ea pana la 2000km, dar cea de drive-test pe care am avut-o fugea super, iar in cartea masinii varianta pe multitronic scoate 7,9sec/0-100, pe cand manuala scoate 8.5)

La dezavantaje, ramane de vazut:) Cel putin nu ar trebui sa am probleme cu "agatul" in vitezele 2-3 ca la DSG7 de pe Polo.

3) Motorul este foarte rafinat iar senzatia este de liniste totala; astept sa vad ce consum scot dupa primii 2000km si ce performante va avea

4) referitor la timpul de livrare, nici mie nu mi-a venit sa cred cand am fost anuntat ca va veni atat de repede! am impresia ca masina fusese plasata ca si slot de fabricatie pentru PBN - probabil ca masina de showroom; nu au avut decat sa modifice configuratia ei inainte de productie si sa mi-o livreze mie :)

Am mai pus poze, sper sa va placa (din pacate sunt miscate unele din ele, voi incerca sa fac unele mai bune cu un aparat foto mai ok)

post-5066-0-55209300-1344711889_thumb.jp

post-5066-0-18368800-1344711895_thumb.jp

post-5066-0-24534600-1344711900_thumb.jp

post-5066-0-87418900-1344711905_thumb.jp

post-5066-0-64273200-1344711914_thumb.jp

post-5066-0-65690900-1344711971_thumb.jp

Link către comentariu

Inspirata alegere culoarea interiorului,imi aduce aminte de A6 din 2000 cu bord albastru.Sa o conduci sanatos!

Link către comentariu

nu e deloc pretentios. tu cred ca te referi la scaune...

Da Muale asa e la scaune ma refeream cu un kinder de 3 ani ce bine ar da culoarea asta pentruunul ca si mine

In rest numai cuvinte de lauda la masina si motorizare

Link către comentariu

Wow, interiorul este deosebit. Rar vezi combinatiile astea de culori.

Mahonul e bestial

Care mahon? :lol:

Link către comentariu
Wow, interiorul este deosebit. Rar vezi combinatiile astea de culori.

Mahonul e bestial

Care mahon? :lol:

ornamentele de stejar.. Iti era mai simplu doar sa scrii ca nu se spune mahon si ca am gresit decat sa.. Dar :)) "grele este drumul..."
Link către comentariu
florica adrian

,,Lavagrau trebuie vazuta live, deoarece culoarea nu poate fi asemuita cu nimic, iar in poze zici mai mult ca da spre negru. In realitate, in functie de lumina da intre mov, gri si maro. Oricum, asa cum "glumea" un amic de-al meu, sa ma fereasca Cel de Sus sa trebuiasca sa revopsesc ceva:)"

In poze, asa este, da spre negru. Interiorul,combinatia de culori si mai ales culoarea bordului deosebit de frumoase. Iar amicul mare adevar a grait.

In concluzie, o masina deosebita, vorba unui amic de-al meu de data asta, ,, scumpa domnule, dar face"

Modificat de florica adrian
Link către comentariu

Pretul a fost un pic peste 50k cu tot cu tva (pret lista), dar am primit un discount bunicel si a coborat ok sub pragul acesta.

In alta ordine de idei, la xenon nu se mai seteaza bataia farurilor? Nu gasesc butonul de reglaj.

Link către comentariu

nu se seteaza, se regleaza in functie cum isi modifica masina pozitia fata de axa orizontala cu ajutorul unor senzori montati pe puntea fata/spate, bineinteles au o pozitie pre-setata ca si punct de reper, care se poate modifica din software!

Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea!

Masina este configurata foarte frumos, dotarile sunt foarte bine alese (navi plus, B&O, etc), interiorul este superb...mai ales ornamentele, jantele dau foarte bine.

Imi place combinatia 2.0 TDI 177 CP MMT. Multi se plang de faptul ca multitronic-ul este lenes si ca nu ofera sportivitate, dar mie imi place cum se conduce si cat de relaxanta si liniara este...iar pe sport raspunde bine si se misca bine.

Singurul dezavantaj pe care il vad este lipsa quattro, masina rupe aderenta usor cand o calci, dar nu se putea lua combinatia 2.0 TDI quattro + automata. :dry:

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!