Jump to content

Revizie Passat B7


teryro
 Share

Postare recomandată

@Ionut_CC

Dacă nu a fost schimbat când ai făcut revizia de 15000 Km eu zic sa mergi urgent sa-l schimbi pentru ca în România calitatea MOTORINEI nu este aceeași ca a celei din GERMANIA .

Intrade-var producătorul recomanda ca filtrul de motorina sa fie schimbat la 60000 (parca - nu sunt sigur) dar la ei acolo unde viata este roz și au totul de calitate .

Si ca un sfat pune ori filtru OEM ori UFI (cel ce le face pe cele OEM) char dacă iei pe UFI calitatea nu este aceeași (o spun din experienta - NU DIN VORBE AUZITE DE LA X / Y / Z) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L.am schimbat acum 15.000km. La 44.500km l.am schimbat si acuma am 58.000 si ma apropii de revizie.

Si vroiam sa stiu daca il schimb iar. Sa inteleg ca nu. Eu il schimb la vw reprezentanta. Mitorina pun omv maxxmotion sau rompetrol, doar aditivata si super.

Modificat de Ionut_CC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cartea service spune 90000. Contrar așteptărilor multora performanta unui filtru de motorina sau de aer e mai redusă la început de utilizare. Eu unu schimb după 60000 .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca schimb placutele pe spate, trebuie intervenit si cu testerul?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie deblocate etrierele cu vcds din modulul ABS 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspuns.

De ce trebuie deblocate, nu se deblocheaza daca las frana de mana?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu suficient, trebuie retrase pistonasele mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si nu merg decat cu presa, fara tester?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este indicat sa folosesti presa, mai bine dai jos motorasul ,cauta in aria prestari servicii in coleg cu vcds este mai sigur

Modificat de GTD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut baieti, 

Haldexul la B7 are filtru de ulei ?

Multumesc.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are ! am schimbat la al meu acum doua saptamani . ulei intra 700 ml aprox .a costat 60€ la reprezentanta . oricum nu m-au lămurit la cati km se schimba . In Germania la 120tkm in Italia la 60tkm :)) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La haldex uleiul se schimba la fiecare 3 ani, fara limita de km. Cel putin asa scrie in cartea service si asa au spus si la reprezentanta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos.

Mai reducem ~200ron pretul filtrului !:salut:

Modificat de nyk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are filtru, dar nu se înlocuieste. Cine vrea musai, gaseste de cumparat pe net, pentru ca la reprezentanta nu exista cod pentru filtru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Sunt posesorul unu VW Passat din 2104, luat din Germania, cu 107000km, si acum am 111000km. As dori sa stiu la revizia de 120000km, care suntinterventiile, si care ar fi prețul?

Sunt din Constanta, la ce reprezentanta/services ar trebui să apelez?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar trebui sa completezi aria cu datele masinii sau sa spui ce motorizare ai, an fabricatie, dotari(dsg sau cutie manuala), 4 motion etc.

Ar trebui sa te uiti un pic si pe cartea service si o sa vezi toate intervalele la care se fac schimburile dar si ce s-a schimbat pana acum la masina.

 

In Bucuresti eu am avut experiente placute cu Avia Motors, care vad ca are reprezentanta si acolo. In rest, poate colegii de forum din Constanta sa te indrume mai bine.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 VW Passat din 2104, 

2.0 TDI, 140 CP, DSG,

Conform cărții  are revizii la ~30000, ~60000, ~90000

Cartea mașinii e în germană. :)

Modificat de bogdan074
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uleiul si filtrele la 15000

Filtrul de motorina la 90000, sau mai devreme daca vrei tu.

Ulei+fitru+garnitura DSG la 60000, deci ar trebui schimbate acum.

Lichid de frana la 2 ani.

Distributie la 210000km si verificata incepand cu revizia de 180000.

Cam atat. Daca am omis sau gresit ceva rog colegii sa completeze!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare ,

Vreau sa schimb si eu uleiul la Haldex (passat B7 din 2011 140 cai 4mottion) , ma intereseaza daca a mai schimbat cineva ce ulei trebuie ,  daca are filtru haldex si cantitate imi trebuie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 7/12/2016 at 8:05 PM, casper_bdc said:

Nu are ! am schimbat la al meu acum doua saptamani . ulei intra 700 ml aprox .a costat 60€ la reprezentanta . oricum nu m-au lămurit la cati km se schimba . In Germania la 120tkm in Italia la 60tkm :)) 

Daca citeai doar 3 randuri mai sus aveai raspuns la intrebarile tale!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Nu am gasit unde scrie despre antigel si am postat aici, deoarece se completeaza si la revizie cu acesta.

M-am uitat la antigelul din vaslul de expansiune si am vazut ca e la minim, la 63.000km. Nu m-am uitat de foarte mult timp si nu stiu, daca se duce repede sau nu, dar as vrea sa mai completez. Stiu ca in timp se mai duce din antigel.

Dar nu stiu ce tip si ce marca de antigel trebuie pentru Passat 2.0 TDI din 2012, motor CFFB, cred ca CR.

Daca vreti sa-mi spuneti, va sunt recunoascator. Am vazut ca are o culoare asa parca roz, sau un roz usor spre rosu.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

G12, scrie pe vas

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ce ulei si filtre pentru motor, recomandați pentru un B7 din 2012, 153.000 km,DSG, cod motor CFGB?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!