Jump to content

Revizie Passat B7


teryro
 Share

Postare recomandată

Pai 5w40 e mai vascos decat 5w30 cand e la temperatura normala de functionare. Cica e mai bine un ulei mai vascos la motoarele mai "batrane" ca al tau, dar probabil ca si consumul e mai mare...

Consumul de combustibil sa fie mai mare? Ulei nu completez de la schimb la schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai in principiu da. Daca amesteci cu o lingura intr-un borcan cu miere depui mai mult efort decat daca in borcan ar fi ulei de masline, nu? Deci consum mai mare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salutare,

 

Am programat pentru vineri urmatoarea revizie, pentru care deja pentru a doua oara o sa folosesc uleiul Ravenol.

Il recomand, este cel mai bun ulei de motor. Pentru cine nu il gaseste mai ieftin pe piata, pretul meu este 200 ron/5L

Comercializez si Castrol, Mobil ca sa se inteleaga ca nu ii fac reclama.

99500 km, fara defect, placute frana originale, ruleaza ca noua.

post-120953-0-43220700-1422900149_thumb.

post-120953-0-34626400-1422900158_thumb.

post-120953-0-59137800-1422900347_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum ai ajuns la aceasta concluzie? ,,este cel mai bun ulei de motor,,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

nu exista asa ceva....,,cel mai bun'' .....aproape la nimic

cel din poza chiar are niste date care sunt intrecute de multe uleiuri existente pe piata

pana la urma important e sa aiba aprobari sa nu-ti iasa masina din garantie , iar in rest.....schimbul la 10.000 e cel mai bun ulei :)

Modificat de btudord
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aveti idee la cati km se face revizia la 4 motion? ma refer la diferentialul Haldex

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hehe...si mie mi-a placut asta cu "cel mai bun ulei" dar m-am abtinut.  :unsure: Cat de bune e o chestie calitativa, nu cantitativa, deci nu poate fi masurata obiectiv. Daca tu esti multumit cu el e perfect. Desi nu cred ca ai fi observat ceva inrautatiri decat daca foloseau ulei de cartofi prajiti in loc de ulei de motor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Geisterfahrer

Apropo de cel mai bun ulei. Cred ca mie tocmai mi-au pus asa ceva. Sigur e cel mai bun din lume, cel putin dupa cat a costat :D:D:D

 

Deci: schimb de ulei (4.3 litri LongLife 5W30) + filtru ulei + surub si garnitura ulei: 241 EUR!

 

Ultima oara tot atata ulei costa 89 EUR....acum numai uleiul a costat 123 EUR!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a scumpit barilul :-). Poate au mai facturat ceva ca e enorm ca pret...sau cine stie ce surub de titan au pus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Surub din titan poleit cu AUR 24k, cica curata uleiul de negreala.....e ca nou si dupa 30.000km ! ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geisterfahrer

Scrie clar pe factura.... 123 e numai uleiul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...pai numao 4.3L de ulei?

La mine la 1.6 au intrat 4.8L.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da asa e si in austria.

aprox 30 euro litru de ulei castrol LL III - hotie pe fata....mai ales pentru un ulei care atata e la 5L

trebuie sa mai incerc cu uleiul meu....pana acum am avut interzis :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geisterfahrer

Nu e interzis, poti sa duci uleiul tau. Numai ca te mai costa 8 EUR pe litru de ulei ars sa te scape de el. Tot acolo ajungi...in fine, sa nu ne mai plangem, ca va zic acuma cat e un scimb de ulei la un 911.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ba fix mi-au interzis :)

 

pare ca austria nu e germania, deocamdata

si nu ajung tot acolo daca duc un ulei mai bun. Nu ma deranjeaza neaparat pretul, cat ma deranjeaza uleiul.

Modificat de btudord
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine stie sa-mi zica cat ulei intra la 1.6 tdi?

Modificat de Manuel N.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geisterfahrer

ba fix mi-au interzis :)

 

pare ca austria nu e germania, deocamdata

si nu ajung tot acolo daca duc un ulei mai bun. Nu ma deranjeaza neaparat pretul, cat ma deranjeaza uleiul.

 

Interesant....Din cate stiam, decizia e la nivel de VW, indiferent de tara. Decizia finala e lasata insa la latitudinea fiecarui dealer. 

 

Uite, si la tine in Austria se practica sa mergi cu uleiul tau: http://www.autoplenum.at/Antworten/D/13899/Mitbringen-von-Oel-zur-Inspektion.html Daca nu vor, mergi la altii:

Weigert sich die Werkstatt dann bleibt es jedem unbenommen diese zu wechseln. Reine Verhandlungssache und der Umgang miteinander. 

 

Daca iei uleiul de pe Amazon, nu trebuie sa platesti pentru Entsorgung cei 8 EUR pe litru de care ziceam mai sus. Amazon are contract cu ATU, mergi la cel mai apropiat ATU cu factura de la Amazon si il predai. Eu asa o sa fac SIGUR data viitoare.... :)

Modificat de Geisterfahrer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ma deranjeaza cei 8/litru pentru ca tot ies la jumate fata de 30/ litru :D....si problema principala e uleiul nu pretul.

problema cred ca e ca nu merg la dealer, ci la firma mama....... Si pana acum nu m-au lasat....

dar mai tatonez pentru ca nu am fost foarte insistent ce-i drept....poate poate :)

 

multumesc de info !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geisterfahrer

Ce firma mama? VW nu detine service-uri proprii. Are insa o retea de dealeri care lucreaza pentru ei in regim de franciza. Mergi la altii! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

porsche A.G. - e mama mama in austria ca sa zic asa....mai mama decat asta e doar daca ma duc la Emden :D

e 100% detinut de volkswagen A.G. direct.

Modificat de btudord
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geisterfahrer

Pai daca nu poti asta e. Desi nu cred ca nu se poate, vezi linkul pe care ti l.am dat, e un formum austriac...

Oricum, nu cred ca uleiul pus de VW e mai prost decat ce poti cumpara tu. Mie de pilda mi-au pus un Shell, apoi de 2 ori Mobil...

Modificat de Geisterfahrer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce pun ei e castrol-ul LL III ..... pot lua ceva ce e full sintetic in mod real si facut in DE macar.....cu stats-uri mai bune decat castrol.

dar sa vedem......marti :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geisterfahrer

Chiar, ce ai pune tu daca ti-ar da voie? Sunt discutii interminabile despre asta...eu sincer nu imi dau seama daca motorul merge altfel cu un ulei fata de altul. Cat priveste calitatea uleiului, asta oricum e masurata de senzorul ala si iti spune masina cand trebuie sa schimbi...sau vad eu lucrurile prea simplist?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai eu, pentru benzina turbo, as pune unul cu un TBN cat mai mic, complet sintetic, cu un raport cat mai bun intre punctul de ardere si vascozitate... si cu o originie controlata

diferentele intre uleiurile decente se vad doar in conditii extreme cred...mers mult in oras...neglijat schimburile...etc.

 

oricum e clar ca un ulei nu poate fi bun pentru toate ..... si din cate stiu LL III pun si la diesel si la benzina...si la mai sport si la mai lenes...deci sigur nu e cea mai buna optiune.

 

dar nu gandesti simplist.....daca ai grija de masian si nu-ti bati joc de ea cu mentenanta nu cred ca se simte o mare diferenta intre uleiuri

uleiurile americane de exemplu sunt mult prea umflate din toate punctele de vedere.......adica valorea lor e fix cat costa la ei...nu cat costa la noi :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut forumisti!

Proaspat posesor de B7, 2.0 TDI, DSG.

Am tot citit pe aici despre revizii. Am vazut ca se tot vorbeste despre Castrol si despre cum nu prea mai e uleiul de altadata. Am si eu indoielile mele, pentru ca masina a suferit un schimb de ulei la Bosch Car Service acum 5k si la o diagnoza aleatoare am vazut ca uleiul are calitate scazuta deja.

Sincer eu m-am ars o data, pentru ca am avut un Yaris diesel si motorul a cedat, cred eu, dupa ce m-a mancat in cur sa pun eu Lyqui Molly in loc de 5W30-ul de la Toyota.

As vrea si eu cateva sfaturi sincere  de la utilizatori cu mai multi kilometri si implicit mai multe revizii.

De asemenea m-ar interesa si intervalul de schimb la DSG. Am vazut ca a fost schimbat la 60k in Germania. Masina are acum 188k.

 

Multumesc anticipat baieti.

Modificat de A_G
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!