Jump to content

Revizie Passat B7


teryro
 Share

Postare recomandată

Nu ai vazut pentru ca nu se schimba, dupa cum spune fabricantul.Dar cica este bine sa-l schimbi cu ulei de origine in jur de 200k.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5-6 litri , la 60.000 km daca e vorba de dsg6

Modificat de CosminBalan26
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am interesat eu cat costa schimbul lichidului de frana, in jur de 250 lei la Midocar Vitan si vreo 200 lei la Brady Militari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut! sunt nou pe forum si am citit cu atentie parerile dvs, vis-a-vis de schimbul uleiului la cutia DSG , la 60000 sau la 200000 km ? am achizitionat un B7 din germania cu 110000km la bord si nu stiu ce daca trebuie trebuie facut schimbul si la cutia DSG...Multumesc! :RO flag:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva daca placutele de pe spate au senzori de uzura cu afisaj pe bord?

La ultima revizie mecanicul mi-a spus ca mai pot merge 3000km, deja am facut 7000km...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am auzit de nici un vw care sa aibe senzori de uzura pe spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De curand am achizitionat un wv. passat 1,6 diesel berlina 2011, adusa din Germania cu 154.000 km., si as dori sa stiu unde se pune add blue si la cati km efectuati. in cartea masinii, figureaza ultima revizie la 134.000 km. si imi arata la bord ca mai am de parcurs 13.800 km. pana la revizie. as dori un sfat. multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de informatie ,verific si eu acolo in coltul portbagajului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am facut si eu revizia de 60k km la masina. Au schimbat numai lichidul de frana, uleiul mai are vreo 15k km. In plus, am facut si TÜV-ul (ITP-ul german) ca masina tocmai a facut in noiembrie 3 ani.

Costuri: 304 EUR

 

Ca probleme, n-am avut ABE-ul jantelor de iarna la mine, si l-am trimis ulterior pe mail. Aviz celor care fac drumuri in Germania cu jante ne-OEM: ABE-ul trebuie sa fie permanent in masina, la un eventual control se poate retine talonul, masina se sigileaza si se ridica pe loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
ovidio2_materassi

Buna ziua. Vreau si eu o informatie in legatura cu un filtru de ulei de un passat din 10/2010, Diesel, CBAB. Am vrut sa-l schimb azi dar cel nou e simplu (cartus), in timp ce cel demontat de pe masina are acel stut cu garnitura tip inel pe el. Intrebare: Se poate demonta cumva acel suport de plastic cu tot cu stut (avand in vedere k se invarte) sau mi-au dat un filtru gresit cei e la piese auto ? Am si ceva poze dar nu stiu cum sa le postez :(((( .Multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut  vreau sa fac si eu schimbul de ulei la un passat 2010 

Ce mai trebuie verificat la masina?
E recent adusa de afara

Sa se uite la distributie?

La ce anume?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uh, B6....(vezi ca esti in threadul de B7!)....Pai sa se uite la tot. Multe B6 aduse de afara si-au facut deja viata - cum zicea cineva chiar azi pe un alt thread - deci m-as uita la tot ce se poate. E foarte porbabil sa nu aiba kilometri reali, deci distributia, eventual si ambreiajul le-as schimba oricum...poate si altele.

Modificat de Geisterfahrer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut tuturor!

 

Stie cineva cum asi putea sa aflu producatorul volantei pe masina mea?

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut tuturor!

Stie cineva cum asi putea sa aflu producatorul volantei pe masina mea?

Multumesc!

Am schimbat eu saptamana trecuta ambreiaj volant si erau luk. Am pus tot luk, repset parca si era identic cu cel care a fost pe masina. 2.0 tdi cffb.

Modificat de maidanez
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai cumva cutie DSG cu 6 trepte?

 

 

Salut tuturor!

Stie cineva cum asi putea sa aflu producatorul volantei pe masina mea?

Multumesc!


Am schimbat eu saptamana trecuta ambreiaj volant si erau luk. Am pus tot luk, repset parca si era identic cu cel care a fost pe masina. 2.0 tdi cffb.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceau. Cati km avea masina cand ai schimbat volant? A mea are 173500 si am un tacanit si cica este volant sau ambreiajul (oricum vin schimbate amandoua odata) dar eram curios la cat te-a lasat pe tine si un pret te rog.

Multumesc anticipat de raspuns. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

198000 km. La mine volantul era defect, avea joc mai mare fata de unul bun si cupla cu socuri in treptele mici. Am platit 2300 lei cu manopera cu tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine se aude numai un tacanit cand se incalzeste motorul dar nu are alte manifestari ca ale tale inca. Mie mi-au cerut 4400 lei la un service din oras numai volant era  2200 lei si manopera 450 lei. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am schimbat volant la tiguan la numai 30000. Asa ca fiti fericiti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De cand am cumparat masina Am facut 2 revizii si abia la a doua revizie am observat ca mecanicul imi baga in motor castrol edge turbo diesel titanium fst 5w40 in loc de edge sau longlife 5w30. Masina merge bine, are acum 198000 km si uleil il schimb in fiecare primavara si toamna la cca 9-10k km. E vreo problema daca e 5w40 in loc de 5w30?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai 5w40 e mai vascos decat 5w30 cand e la temperatura normala de functionare. Cica e mai bine un ulei mai vascos la motoarele mai "batrane" ca al tau, dar probabil ca si consumul e mai mare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut prieteni,

 

Am un passat variant b7,masina a venit cu cauciucuri 215/55/16.Pt iarna am 205/60/16.

Ma gandesc ca cele pe 215 cresc consumul si omoara directia,rulmentii si planetarele,intentionez sa pun 205/60/15 ( pt vara )  goodyear eficientgrip performance,....ce parere aveti ?

 

Multumesc anticipat,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!