Jump to content

Golf 6/Jetta - Montare volan/airbag/comenzi


lancelott
 Share

Postare recomandată

Salut

Am si eu o intrebare, am o jetta din 2010 cu bord si volan model nou - adica asta:

http://www.greencarreports.com/image/100329690_2011-volkswagen-jetta-sedan-4-door-auto-s-steering-wheel

Vrau sa ii cumpar un volan mai frumos si am gasit volanele astea:

http://vwforum.ro/topic/77400-vand-volan-golf-6-gti-nou-model-2011/

Si de aici:

http://vwforum.ro/topic/69939-volane-piele-golf-5-v-gti-scirocco-nou-noutz-si-alte-modele/page__st__60

cel

- Passat CC/Golf 6 fara DSG, cu comenzi - fara capac, fara airbag, nou-noutz - 100 euro;

Intrebarea mea este daca se potriveste airbagul si cu capacul central.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se potriveste ! Bafta .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

usurel, usurel.... ce sa se potriveasca?Airbag + capac de la voalnul tau la acela de CC?Nu se potriveste sigur.La acela de GTI/R poate ...(nu sunt totusi sigur)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit multe posturi care dezbateau oarecum acest subiect deoarece sunt si eu interesat de schimbarea volanului.Din pacate parerile sunt impartite asa ca pana acum nici eu nu stiu sigur daca se potriveste capacul si airbagul de pe volanul simplu pe cel multifunctional.As avea rugamintea ca doar cei care au incercat practic acest lucru sa dea verdicte in acest sens.

Vestea buna este ca aceste volane multifunctionale sunt fabricate in Romania si au aparut anunturi de vanzare la preturi intre 50-100Euro cu mult mai ieftin decat pe Ebay ca sa nu vorbim de preturile din reprezentante.

Vestea proasta este ca locatiile unde se fabrica volanele,airbagurile si capacele sunt diferite si de aceea la vanzare se gasesc cu preponderenta doar volane fara airbag.

In alta ordine de idei (desi putin offtopic )as dori sa aflu daca stie cineva daca partile de pe volanul multifunctional ce contin butoanele ,se pot monta cu conexiunile de rigoare pe volanul simplu.(in ETKA acestea sunt piese separate ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de ce volan vorbesti...

Airbag-ul la aceste volane este acelasi difera insa carcasa in care este pus. Este foarte greu sa permuti acest airbag dintr-o carcasa in alta, dar nu imposibil, daca gasesti omul care s-o faca, bineinteles pe riscul tau.

Alta diferenta ar mai fi existenta unui cablaj in plus pentru volanele cu comenzi, nu stiu daca poti pune acest cablaj pe un airbag care nu e prevazut cu asa ceva.

Airbag-urile sunt fabricate la Brasov iar cel pe care l-am cumparat eu pentru volanul de Gti era un rebut, ai mai jos poze atasate cu cel cumparat de mine, vopsit portocaliu si unul functional.

Comenzile nu se pot monta pe volan simplu, au niste decupaje mai ample decat ce ai tu in momentul asta.

Sper sa te fi lamurit.

post-14434-0-35926400-1305018396_thumb.j

post-14434-0-08348000-1305018405_thumb.j

post-14434-0-90460600-1305018411_thumb.j

post-14434-0-61980800-1305018859_thumb.j

post-14434-0-39616600-1305018939_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie imi va sosi volanul cel de GTI cu comenzi maine si o sa incerc sa il montez spre sfarsitul saptamanii. Am inteles ca as mai avea nevoie de o mufa care costa vreo 40 ron la producator. Cel de la care il cumpar mi-a spus ca are un golf 6 care lafel nu avea comenzi si s-au potrivit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut! Sa postezi si tu aici un feedback si un cost al intregii operatiuni, pentru ca si eu sunt in aceeasi situatie ca si tine si ma intereseaza. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai luat in calcul ca ai nevoie si de un nou calculator de coloabna de volan care sa suporte comenzile de pe volan? si ca iti trebuie un alt cablu de airbag din volan, pentru volanul cu comenzi care e vreo 150 lei la dealer ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

am verificat vin-ul si aparent am calculatorul care suporta comenzi pe volan. Vineri ma voi uita la ea sa vad de ce am nevoie.

Dupa toata operatia voi posta aici costurile, pana acum volanul 600 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica efectiv ce e pe masina si nu dupa VIN.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, pe masina nu este calculatorul care sa suporte comenzi pe volan, mi-au confirmat baietii de la service. Si nici airbagul nu s-ar potrivi dar cica se poate vorbi cu cineva si poate reusesc sa il schimb.

Trebuie sa mai cumpar calculatorul de coloana de volan + inca o chestie care trebuie sa vina pe volan, nustu sigur ce , maine o sa aflu.

A, si nu merge sa pun volanul de gti si sa scot comenzile pe volan pentru ca nu o sa mai am claxon...

Oricum, o sa merg cu schimbarile pana la capat chiar daca o sa mai dureze, imi place prea mult cum arata volanu asta de GTI... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa pui volan de GTI cu comenzi fara sa schimbi calc si cablul din volan, o sa mearga claxonul dar nu si comenzile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se potrivesc,trebuie toate cumparate .am si eu la ....e fara airbag este nou cu comenzi ,si cusatura rosie

scuze

post-34978-0-49748900-1305491078_thumb.j

post-34978-0-96669700-1305491089_thumb.j

Modificat de sima
Zona dedicata anunturilor este in alta parte. Rog limiteaza-ti posturile la probleme tehnice. Mersi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si te-ai interesat de costuri?? cam cat e-ar duce?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deoarece s-a dovedit ca verificarea calculatorului de coloana dupa VIN nu este elocventa as dori sa stiu daca verificarea cu VAG-COM-ul este sigura sau e nevoie de vizualizarea optica a calculatorului sus amintit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E posibil daca folosesti VAG Comul sa fie mai ok, da nu sunt sigur. La mine l-a desfacut si s-a uitat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interogarea cu VCDS este sigura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la Al Bundy si am reusit sa montez volanul dar cu comenzi nefunctionale momentan.... oricum arata superb, si e mult mai ok la condus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce airbag ai folosit pana la urma?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai pana la urma ce volan ai cumparat? ala ca de gti sau volan de piele cum e pe orice G6 la care alegi optiunea sa fie din piele? si cat ai dat pe el?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a folosit vechiul airbag de pe masina, si volanul e de GTI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci pana la urma merge airbag-ul de la volanul "chel" trendline pe acela de GTI?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, mie mi-a mers

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:Driver: vesti buneee :blah_: :Driver: Cred ca am sa fac si eu pasul la volanul de GTI, arata mult prea bine si cred ca se simte pe masura. Sa-l stapanesti sanatos (volanul) si sa te bucuri de masina !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci este oficial!?Airbag-ul de pe volanul de trendline (fara comenzi , fara piele) se potriveste pe acela de GTI.

Poate resuesti sa incarci si niste poze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • GabiB77 a deschis acest topic
  • loghy locked şi pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!