Jump to content

RNS 310 / 315 - Amundsen


mark21
 Share

Postare recomandată

Buna ziua tuturor ! 

Poate s-a mai scris , am citit si eu in urma cat am putut dar nu am gasit informatii , deci va rog sa ma scuzati daca repet .

Am cumparat recent un Touran , 2.0 , an 2015 . Am o nelamurire la voi cei care cunoasteti detalii legate de masini . Pe masina am o navigatie  RNS 315 . Din fabrica este instalata harta cu Europa de vest , dar eu vreau Toata Europa . Se poate sau nu ? Exista card / CD  ceva de genul asta cu harta full Europa , inclusiv Romania ??? Cineva mi-a spus ca doar ilegal incarcate si dupa un timp imi va creea probleme cu bateria ... etc ... etc - nu ma pricep , nu cunosc , nu stiu ... 

Deci ma refer doar legal  nu vreau experimente si daca DA , imi puteti indica careva in zona mea Galati - Braila ... etc  ... unde anume , pot veni  eu personal cu masina ca sa-mi incarce programul .

 

Sa zicem ca raspunsul vostru ar fi NU  ferm , atunci pot schimba navigatia si sa montez android ? Sper ca m-am exprimat corect ?! ... Ma refer , daca incape , daca se potriveste acolo ???

Va multumesc tuturor care imi veti da un sfat , o idee , o sugestie ... 

Un weekend placut  ! 

Modificat de Laur Dante
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune ceva original nu chinezisme. Astea aduc probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă acum ai Europa de vest, atunci cumperi și bagi în ea card cu Europa de Est. Nu-l copiezi, ca sa nu ștergi vest, îl folosești direct de pe card

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms Florin am inteles ideea , te sun ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari,

Revin cu niste probleme cu al meu RNS310 (3C0 035 270 fara nici o terminatie, Blaupunkt). Cred ca are probleme la partea de CD, aleatoriu il scoate afara si nu mai pot sa il bag inapoi pentru ca motorasul se invarte in continuu si mi-l tine scos.

De asemenea, daca nu are cd in el tot timpul cand deschid masina se aude acel mecanism ca merge "in gol" timp de cateva secunde. Se poate repara acel mecanism? O fi problema de firmware (am sw 0227 sau 0221) ce se rezolva prin upgrade?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimba partea mecanica, dacă găsești una sh

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am și eu un RNS310 pe un Golf VI din 2009. Nu ma pot conecta sub nici o forma prin Bluetooth - telefonul nu îmi găsește semnalul de la mașină.. În bord îmi apare telefonul dar îmi zice ca nu e compatibil și nu se conectează .. Modulul este unde trebuie am scos ambele cabluri și băgat la loc (ca am înțeles ca asa se resetează) dar este aceeași problema... Ce as putea face? Am înțeles ca la acest tip de navigație îmi trebuie neapărat card cu update?! 

Am atașat câteva imagini:

https://ibb.co/sV18xqm
https://ibb.co/Rjk2jQ1
https://ibb.co/k6z8X4g

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuia sa postezi codul modulului. Este foarte posibil ca acesta sa știe doar de rsap, model vechi, de aceea nu se conecteza. În acest caz trebuie înlocuit modulul, nu ai ce update sa faci

Nu are treaba rns ul.... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum o oră, F l o r i n a scris:

Trebuia sa postezi codul modulului. Este foarte posibil ca acesta sa știe doar de rsap, model vechi, de aceea nu se conecteza. În acest caz trebuie înlocuit modulul, 

Nu are treaba rns ul.... 

Am înțeles.. Ideea este ca modulul nu are nimic inscripționat pe el.. O sa încerc diseară sa ma uit după un cod dar l-amrăsucit pe toate părțile si nu are nimic scris.. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scoate-l din suport. Toate au etichete lipite pe carcasa. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am montat un RNS315 pe un tiguan 2008. Am vreo sansa sa fac comenzile de pe volan functionale?  Masina are Steering Wheel 1K0953549AG. Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. Doar cu retrofit la restul componentelor de facelift. Ceasuri, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am si eu o intrebare pe o navigatie rns 310 sau 315 nu stiu de care este exact se poate face sa afiseze senzori de parcare? Mentionez ca am un golf 5 care are senzori de parcare de fabrica dar navigatia este montata dupa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar daca schimbi modulul de senzori si eventual cangateway daca trebuie .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Și modificare cablaj,codare,etc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua.

Poate ma ajuta cineva cu  niste solutii.

Detin un Caddy Maxi din 2012.

1 - receptionez foarte prost posturile de radio cum ies din oras (nu am gasit nicaieri unde se afla antena: parbriz, geamuri, stalp ...nema);

2 - pe masina e  un RNS 315 fara bluetooth. Care ar fi solutia pt. a vorbi la telefon : instalare microfon + bluetooth sau un alt RNS 315 sau un adaptor USB (nu stiu daca e posibil) etc....

Multumesc!

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru pt2 cea mai rapida solutie ar fi un receiver bluetooth conectat in aux in dar trebuie sa gasesti ceva de calitate altfel nu vei fi auzit foarte bine

Capture.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am un vw jetta model 2012 si doresc să achizitionez un Rns 315 de la un prieten care l-a demontat de pe un pasat B7. În acest moment pe mașina am un radio rcd 210.  Întrebările ar fi urmatoarele:

1 - se potrivește această navigatie in bord fără a fi nevoit să fac alte modificări de genul rama, prinderi, etc?

2 - mufele sunt similare cu cele de pe masina, pot fi conectate pe sistem plug and play?

3 - acel can despre care am tot citit in paginile anterioare îmi poate descărca bateria având in vedere dotarea actuală?

4 - dacă prietenul meu și-a pus o chinezarie microfonul Rns 315 îl poate folosi pe noul sistem sau îl tine montat degeaba in masina, motiv pentru care as putea să i-l solicit la achiziția rns?

5 - trebuie sa fac ceva codificari din Vcds?

Mai jos sunt codurile cu navigatia pentru cei care cunosc modelul după acestea cu rugămintea sa-mi spuneți dacă vor fi probleme de conectare cu anumite telefoane pe modulul bluetooth:

Rns 315 made by Technisat Yd5

3C8 035 379 A

Mac-ul nu se înțelege f bine dar e clar ca e diferit de 0.00.....

Scuze daca m-am exprimat gresit dar sunt destul de nou pe acest subiect iar aici am văzut ca sunt câteva persoane care chiar se pricep.

Am rugămintea sa-mi transmiteți daca e cazul ce alte probleme/incompatibilitati pot apărea care nu au fost luate in calcul.

Multumesc.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1,2 - da

3-nu are treaba la tine

4-microfonul îți trebuie ție, dar trebuie sa confecționezi cablajul pana în rns, nu-l poți scoate de pe mașina lui....la chinezărie nu-i trebuie 

5-codare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

1.Unitate RNS 315+ Amundsen (din poza)  imi puteti confirma daca are bluetooth incorporat si DAB+?

2.Exceptand microfonul care trebuie montat separat, mai sunt necesare alte codari cu VCDS?

3.Daca nu detin codul de deblocare, aceasta poate fi deblocata contracost?

 

Multumesc,

navigatie-originala-rns-315-mp3-skoda-superb.jpg

Modificat de A_lex02
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are bt,dovada e codul mac

trebuie codata pe can daca nu ai mai avut navi

cauta in aria prestari servicii pt deblocare 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De curiozitate, ce codare trebuie facuta? Eu l-am montat pe Golf-ul meu si a mers plug & play (dupa ce i-am dat codul).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codat can cu 37 navigation, dacă ai bc plus, sa îți afișeze navi pe bc. Codata navigația în funcție de dotarile mașinii, etc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In urma upgrade ului la RNS 315 (anterior Radio Blues - Skoda stock) ma confrunt cu urmatoarea problema legata de conectivitatea antenei radio AM/FM.

Cel vechi avea 1 singura mufa de conectare, cel nou are doua. Altfel spus voi avea de un adaptor nou, ca cel din link?

https://www.aliexpress.com/item/33007983002.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.464e6184nCimBB&algo_pvid=0240ab85-d53d-4d16-b3c3-0d5ce73a94b6&algo_expid=0240ab85-d53d-4d16-b3c3-0d5ce73a94b6-7&btsid=5b10e229-b008-4a48-b1e1-7c4ea3876643&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_10,searchweb201603_52

 

Dupa instalare,intreb unde se mai conecteaza microfonul si ce tip de cablu mai am nevoie? Noua unitate are bluetooth intern.

Multumesc,

 

Untitled12.jpg

Untitled123.jpg

Modificat de A_lex02
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic
  • Aerofan a închis acest topic
  • Aerofan a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!