Jump to content

RNS 310 / 315 - Amundsen


mark21
 Share

Postare recomandată

DAi volumul mai incet cand esti in convorbire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

A aparut solutie pentru RNS 310 - Europa FULL inclusiv Romania, detailata 98%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"solutie pt RNS310"  este utilizabila si pe RNS315 ?

Am pe el/SDcard cred ca EE v8  iar WE 10 sau 12 nu stiu exact. Oricum hartile pt Romania sunt varza astea pe care le am .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Solutia pt RNS 310 este doar pt RNS 310.

La RNS 315 ultima versiune este V8 Europa de est. Ai nevoie de un card cu CID Modificabil si poti pune hartile pe unitate.

 

Modificat de rotterro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am instalat in 315 v8 EE si pe  SD card v12 WE. Credeam/speram ca a iesit o harta mai buna pt.Romania.

Sunt blocat cu RNS315 si nu pot sa il schimb cu ceva, care are android sau altul cu harti mai bune pt ca e hybrida si afiseaza si info specifice.

 

Modificat de DECC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate ultima versiune Europa de Est este V8

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Rns310 are full europa pe un singur sdcard. Nivel 2019. 

Necesita update fw si apoi pus sdcardul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 6/19/2019 at 9:56 PM, rotterro said:

A aparut solutie pentru RNS 310 - Europa FULL inclusiv Romania, detailata 98%

Detalii :D sunt interesat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ne poate da cineva detalii despre cum se face update? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VA SALUT!am un rns 315 care a intrat in modul de update unde apare mesajul "PLEASE INSERT SOFTWARE CD!'si nu ma lasa sa fac update ul pentru ca se restarteaza la 10 secunde...vroiam sa stiu daca s a mai confruntat cineva cu o astfel de problema,harta este instalata in memorie v8...mai are momente cand apare sigla de la vw apoi se restarteaza la 10 secunde...multumesc pentru oice idee

Modificat de tonyauras
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce firmware ai incercat sa pui ? 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a intrat singur asa ? fara sa incerci sa faci upd ? 

Nu am mai auzit asa ceva ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am incercat  firmware 400 care este al lui si 417 /418 ...incepe sa incarce si cand ajunge la 10 la suta dupa 10 secunde restarteaza...nu mi dau seama daca este ceva hardware sau din soft...daca l las o zi se resrteaza continuu 

dupa cateva ore nu-mi mai intra in meniul de update si apare sigla vw...apoi iar restart

Modificat de tonyauras
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam ce sperai sa obtii cu alt firmware? unitatea e limitata... nu obtii mare lucru, doar posibile probleme. cred ca este Eeprom-ul defect. ar trebuie scris pe programator la cineva care se pricepe. 

incearca sa scrii un CD la 1-2 x... cu un writer foarte bun.. si nu de la laptop.

eventual mergi la reprezentanta si cumpara CD original sau plateste sa incerce si ei cu CD-ul original ( daca il au)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu reusesc sa merg pana la capat cu niciun update pt ca la 10 secunde se restarteaza...oricum multumesc Andrei_221

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare

Am achiziționat de curând un Golf care are montata o unitate RNS 315 dar care nu are microfon.

Am cumpărat azi microfon dar din ce știu după montarea lui trebuie activat cu VCDS acest microfon, îmi poate spune exact care sunt pașii pentru activarea lui că habar nu am .

Îmi cer scuze daca s-a mai discutat acest aspect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, de multe ori.... 

Întra la long coding și debifezi Internal bluetooth inactive

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am montat microfonul...nu la locul lui că mi-a fost teama sa nu rup vreo clema de la plafon (greu) sa trag instalația până în plafon și l-am lăsat în suportul de la grila centrala , văd că funcționează destul de bine. 

Nu a mai fost nevoie activarea lui cu VCDS , probabil era deja activat sau...

Mulțumesc frumos pentru sfat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rau destul. Are locul lui special in plafoniera. Nu e complicat. 

Ai sa vezi pe viitor ca nu esti auzit corect. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@powershot ai avut dreptate, nu eram auzit foarte bine, asa ca azi am mutat microfonul la locul lui, si nu a fost deloc complicat.

Multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare.

Am un RNS310 (3C0 035 270 / H12 / 0227) instalat pe un Jetta 2006. Masina avea navigatie cu ecran monocrom din ce mi-a zis fostul proprietar si a facut upgrade. Am magazie de CD-uri si am facut upgrade la CAN GW de Golf 6.

- doresc sa utilizez functia de Telefon (eventual si audio prin BT, dar ma pot lipsi daca implica costuri mai mari). Acest model nu are BT integrat, ce trebuie sa cumpar? Cablaj plus modul de BT? ce cod?

- acest model citeste CD-uri cu mp3? Eu nu am reusit sa-l fac sa citeasca (nici in unitate, nici in cd changer).

- ma poate ajuta un coleg sa fac update la firmware si eventual cu niste harti? Am gasit pe net harti dar nu am gasit sdcard cu CID modificabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta 2006 nu exista navigație monocrom originala.

Kit bluetooth... Între aprox 150euro și 250 euro, cam cele mai mici preturi, SH, in funcție de modul. 

Trebuie sa citească mp3, dacă nu are probleme la lentila, etc.... 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc @Florin.

Ma poti ajuta cu niste coduri pentru modulele BT care sunt compatibile? Am sansa sa le gasesc destul de ieftin la un parc de dezmembrari (care de obicei cer 50e pe modul).

Referitor la mp3, am incercat si nu merge nicicum. Track-urile le citeste (amandoua cd-urile scrise cu acelasi writer), mai incerc. Magazia de CD-uri stie sa citeasca mp3 sau doar unitatea?

 

@noni007 Ti-am trimis PM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu știu ce magazie ai tu.. Dă-mi o poza cu PN ul acesteia. 

Module 1k8 xxx xxx sunt cele mai ieftine, care au doar voice, sa meargă pe mașina ta. Coduri găsești pe forum, cauta topicurile dedicate, am postat de foarte multe ori. 

În afara de modul, îți trebuie cablajul aferent acestuia + microfonul. Cablajul îl poți confecționa, dacă îți iei măcar mufele și dacă te pricepi 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic
  • Aerofan a închis acest topic
  • Aerofan a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!