Jump to content

RNS 310 / 315 - Amundsen


mark21
 Share

Postare recomandată

7 hours ago, F l o r i n said:

nu e cazul....la anul lui, are numai pe contact. 

Asa este, acolo am curent doar când este pus contactul. Mulțumesc pentru răspunsuri!. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 hours ago, Iulian stef said:

Buna tuturor,

am un rns310 la care as vrea sa conectez telefonul si sa montez si camera video ptr parcare.sub scaunul din dreapta nu am gasit nici un modul bt.e posibil sa nu aibe asa ceva?si daca ma puteti ajuta si cu un raspuns ptr montajul unei camere.multumesc

daca nu are modul sub scaun... nu este forte logic si clar.. ca NU are ???

pentru camera, trebuie 2 lucruri :

1.  sa vezi daca RNS tau are intrare de camera (nu toate au)

2. necesara o camera originala sau una aftermarket+ convertor CVBS RGB

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Bună seara. Am RNS 315 pe mașină, cu modulul MDI. Am încercat un cablu MDI original cu un stick, telefon, dar nu merge. Pictograma din meniu apare dar când o ating scrie că nu este activat. Când introduc mediul de stocare se alimentează câteva secunde, apoi se oprește. Există codare ori adaptare cu vcds a modului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stick ul usb trebuie sa fie formatat FAT 32, standard size

ai verificat asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, este formatat bine. Nici telefonul nu mergea conectat decât câteva secunde și doar încărcare. Problema ar putea fi modelul de cablu 5no035558. Alții recomandă 000 051 446 b care are un preț nejustificat de mare. Repet, cablul era original.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut, am tot citit pe aici pana sa-mi dau seama care-i diferenta intre RNS315 cu bluetooth si fara, ideea ii ca eu am pe masina un rns 315 cu bluetooth adica are adresa de mac lipita pe el (nu ii 00.00.00.....) dar am si modulul de bluetooth sub scaunul din dreapta masina ii un vw cc 2013 configurata din fabrica cu bluetooth premium. si nu inteleg de ce i-au pus si rns 315 cu bluetooth si i-au pus si modulul sub scaun.

Ideea este ca as vrea sa-i pun rns 510 si vreau sa mearga bluetooth in continuare ca si pana acuma. 

Modificat de 01-YNU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scoate rns si vezi daca te mai poti conecta la modulul de BT. daca da, atunci este folosit cel de sub scaun si poti pune rns 510.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am facut invers am scos modulul ala de sub scaun si mi-a disparut complet bluetooth din meniu, iar pe rns 315 cand apasam pe phone se punea pe mute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca folosesti modulul de sub scaun, deci poti pune altceva in locul lui rns315.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, asa ma gandeam si eu.

Multumesc de raspuns.

Acum intre timp ce am aflat ca RNS 315 are bluetooth integrat ma gandeam sa nu-l mai vand si sa-l pun pe un passat b6 2006 (can-ul l-am schimbat ca momentan am un RCD510 in el) si aici am cateva nelamuriri: 

o sa mearga functia telefon pe B6? (bineinteles sa-i pun microfon acolo sus in plafoniera) si sa-i activez bluetooth-ul la unitate rns 315.

si daca ma pot folosi de comenzile de pe volan sa raspund si sa inchid la apeluri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai nevoie si de antena pt gps,rns 315 nu afiseaza pe ceasurile rosii

trebuie codata pe can unitatea,te poti folosi de comenzile de pe volan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da si antena gps sa-i pun. stai putin ca m-ai bagat in ceata deci trebuie sa inlocuiesc si ceasurile ? :(  sau merge si asa?

codata pe can in ce sens ? sa-i spun can-ului ca are navi si telefon nu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bifezi pe can navi,doar atat fara telefon...merge si cu ceasurile rosii doar ca nu iti afiseaza pe display,navigatia si telefonul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut,am montat de curand un rns315 voiam sa intreb daca navigatia are voce ?pt ca la  mine nu vorbeste cand sunt pe navi,cd urile si radio merg...

daca are voce cum remediez problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are voce.

Intra in setari si gasesti acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Roberto1794

Salut. Merge montat urmatorul adaptor bluetooth pt rns 310 ? 

Screenshot_20190501-224840_Samsung Internet.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut , an un rns310 pe masina si vreau sa pun rns 315. Este posibil doar plug and play sau trebuie sa  fac modoficari ? Si daca da , ce anume ?miltumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

plug and play.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok . multumesc frumos 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dumitrudan608

Salut.

Va rog sa imi spuneti daca nu postez intrebarea unde trebuie, si o sa o mut.

Cum pot sa imi dau seama daca am RNS 310 sau 315? AM un Volkswagen Passat 3C ACCAYCX0 din 2010, si peste tot unde am cautat pe google, par la fel cele 2 modele. Tot ce stiu este ca am versiunea de soft 0227 din meniul de service.

La fel daca ma puteti ajuta cu informatii despre update-uri de soft, gen daca merita sa le fac, daca se mai gasesc la reprezentanta pentru modele asa vechi, v-as multumi foarte mult.

Multumesc,

Daniel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rns310 e facut de bosch/blaupunkt,rns315 e facut de technisat............dupa soft pare a fi 310....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 5/20/2019 at 3:35 PM, dumitrudan608 said:

Salut.

Va rog sa imi spuneti daca nu postez intrebarea unde trebuie, si o sa o mut.

Cum pot sa imi dau seama daca am RNS 310 sau 315? AM un Volkswagen Passat 3C ACCAYCX0 din 2010, si peste tot unde am cautat pe google, par la fel cele 2 modele. Tot ce stiu este ca am versiunea de soft 0227 din meniul de service.

La fel daca ma puteti ajuta cu informatii despre update-uri de soft, gen daca merita sa le fac, daca se mai gasesc la reprezentanta pentru modele asa vechi, v-as multumi foarte mult.

Multumesc,

Daniel

Dupa PN unitatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
On 5/20/2019 at 3:35 PM, dumitrudan608 said:

Cum pot sa imi dau seama daca am RNS 310 sau 315?

310 nu are memorie interna. Deci, daca nu are DVD ul sau SD ul cu harti, afiseaza mesajul PLEASE INSERT NAVIGATION MEDIA.., deci apasati si voi pe map apoi eject daca e cazul. El ruleaza hartile doar de pe suport media.

315 are flash intern, deci va rula hartile si fara suport.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am luat un rns 315 are bluetooth aud dar nu sunt auzit . Ce microfon trebuie sa cumpar ? cum arata mufa ? Sunt pe langa subiect rau?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic
  • Aerofan a închis acest topic
  • Aerofan a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!