Jump to content

SKODA in topul "Top Gear"...


alecsmed
 Share

Postare recomandată

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • alecsmed

    7

  • Diesel

    7

  • NetFlow

    7

  • SHARANEL

    5

voi astia cu Skodele ce trebuie sa stiti e ca Skoda e sora saraca, e o porcarie de masina si nimic nu se compara cu Volkswagen ( pardon Volkswagen Golf ), care e dumnezeul tuturor masinilor

N-are nici o importanta ca piesele sunt aceleasi, conteaza ca e facuta de cehi, deci un fel de romani (cica), in concluzie...naspa

Alte pareri personale despre VW v. Skoda le puteti gasi pe topicul de mai jos pe care vi-l recomand cu caldura...

http://vwforum.ro/index.php?showto...47255&st=20

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine te-a suparat de vorbesti asa ? Nu inteleg care e faza cu golf si cu skoda aici nu era nici o comparatie, topicul era din 2006 nedesfacut

Si golful se fabrica in alte tari decat germania si e mai prost calitativ decat altu mai vechi de ex si nu se mai intreaba nimeni unde e facut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu eu l-am "redesfacut"

iar de poeziile cu VW cel tare si Skoda cea naspa sunt satul, asa ca musc cand am ocazia ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Eu nu as renunta la skoda mea in favoarea unui golf sau bora sau passat ... tinand cont ca eu am motor audi un motiv in plus sa rad de slabele performamte ale VW, in perioada in care varianta GTI avea 150 de cai a mea masinuta avea 180... ca dotari nu-ti spun ca am tot ce vreau pe masina... problema e ca prefer skoda mea din 2002 in defavoarea unui GTI 2008. Am prieteni cu golfuri noi noute care au o groaza de belele, norocul lor ca au garantie dar timpul pierdut si statul fara masina nu e chiar placut tinand cont ca iti iei masina noua tocmai ca sa eviti statul in service. Lasa-ma cu VW superior ca nu mai e asa de mult timp. Stii care e faza tare?? Ca eu nu am intrat pe nici un thread VW ca sa vad ce si cum... nu m-a interesat... sunt posesor de skoda si am citit despre skoda... dar dai dovada de multa maturitate daca intri pe un topic skoda si incepi sa zici ca skoda e naspa. Macar spune-o pe un thread VW. Asta mi se pare efectiv un afront la adresa posesorilor de skoda. Ceva de genul, voi sunteti prosti si eu destept. Cand vrei sa ne intalnim sa ne etalam masinile sa-mi spui, chiar m-ai facut curios sa vad ce are masina ta in plus si mai bun decat a mea. Dar in fine ce stiu eu, sunt doar un sarac care si-a luat o skoda...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

insanity - daca ii raspunzi lui FABIAn RuSu (si cu siguranta, lui ii raspunzi :Driver: ), cred ca ar trebui sa citesti mai atent ce a scris, inclusiv in link-ul indicat (tot de el). :banghead:

Haideti sa nu transformam acest topic intr-un versus intre cele doua marci...exista deja unul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu tot ce am inteles din postul lui insanity este ca skoda are motor de audi, care este mult mai bun ca motorul de vw! :D Totusi am o nelamurire, ce motor are seat, de audi sau de vw?

si ca skoda octavia1 din 2002 e o masina mult mai reusita si mai performanta decat un vw golf gti din 2008! care stau doar prin service-uri! Naspa rau GTI-urile astea noi! Cred ca prietenii tai care si-au luat golfuri nou-noute te invidiaza ca tu ai o masina asa buna, si ei au doar belele! Ar vrea ei sa faca schimb cu octavia ta! Dar sa-si puna pofta-n cui si sa se chinuie in continuare cu masinile lor noi si proaste!

Faza imi aminteste de sfarsitul anilor `80, cand proprietarii de dacii din `70 cu motor cica "frantuzesc", ziceau mandri aratand spre ruginitura lor: "N-as da masina asta pe una nou nouta!!!" (prin "masina" se intelegea atunci "dacia".)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu eu l-am "redesfacut"

iar de poeziile cu VW cel tare si Skoda cea naspa sunt satul, asa ca musc cand am ocazia :D

Atat timp cat tu nu observi diferentele dintre cele doua marci nu inseaman ca ele nu exista. Eu un sunt de parere ca vw este superior ca masina skodei si m-am suitind destule pt a vedea diferentele. Si sincer chesstia cu "muscatul" suna a frustrare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Culmea ca presa auto din lume le cam zice invers...Skoditele stau bine la fiabiliate fata de suratele VW si Seat. Imi e lene sa pun multe linkuri, va arat doar ce scrie in wikipedia http://en.wikipedia.org/wiki/Skoda_Octavia

"The German automobile TV show Auto, Motor und Sport compared the

Modificat de rvacaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 scuze pt fabian acum am inteles postul lui...

2 Baietii cu GTI-uri daca vroiau skoda ca a mea si-ar fi permis fara probleme, dar problemele pe care le-au avut cu ele(de noi) nu si le imaginau si daca ar fi stiut la timp pe ce dau banii(tine cont ca sunt o groaza de bani) nu s-ar mai fii complicat. Dar in fine ce stiu eu... Din punctul meu de vedere daca vrei calitate scazuta si pret mare iti iei VW si invers proportional pt skoda. Dar in fine cum zicea cineva este un topic legat de top gear nu e un versus. Eu zic sa te mai informezi despre GTI-uri si ce belele au... stiu o masina care a stat in service cateva luni bune pana au aflat "meseriasii" cum sa-i dea de cap... dar ce sa zic e firesc la o masina de 25.000 sa stai mai mult pe langa ea... poate ca acum cu trecerea timpului a mai invatat si VW ceva din probleme tehnice ale masinii si vor scoate masini mai bune... vreo 2 ani pana cand vor scoate golf 6 si o vor lua de la capat... in fine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt fost posesor de Skoda si actual posesor de VW. Pot sa inteleg unele comparatii argumentate, dar nicidecum evaluarile "emotionale", mai ales ca vorbim de masini intre care tehnologic nu exista mari diferente. Dupa parerea mea, Skoda a mers foarte bine pana acum: Fabia 1, Octavia 1, Superb 1 si Octavia 2. Cu Fabia 2 au cam dat-o in bara, pentru ca evolutia tehnologica fata de vechiul model nu este atat de mare, iar designul exterior nu le-a prea reusit. Dovada ca vanzarile la Fabia au scazut foarte mult dupa aparitia noului model. Sa vedem cum va fi primit noul Superb.

Dupa parerea mea, nu au cum sa fie diferente majore de fiabilitate intre un Golf V si o Skoda Octavia 2, sa zicem, sau intre un Polo si Fabia. Pentru ca tehnologia este in mare aceeasi. Ceea ce difera sunt asteptarile proprietarilor de la propriile masini si, probabil, asteptarile unui posesor de Skoda (intre care m-am numarat si eu) sunt mai mici. Poate nu mult mai mici decat ale unui posesor de VW, dar cu siguranta un posesor de Audi va avea asteptari mult mai mari.

Eu as fi mers tot pe varianta Skoda (O2), pentru ca imi place mai mult bordul iar pretul era ceva mai bun. Din pacate, politica de marketing a grupului VAG face ca Skoda sa primeasca mai tarziu decat VW (si uneori si decat Seat) ultimele noutati tehnologice. Iar aceasta politica a dat roade in ce ma priveste, intrucat m-au "obligat" astfel sa renunt la O2 si sa achizitionez in schimb o Jetta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desi tehnologic masinile sunt identice, conteaza si asamblarea. Un Polo facut prin Ucraina se zice ca e mai predispus la "dezintegrare" decat o Fabie din Mlada Boleslav. Dar na, astea sunt supozitii. Sa puna mana sa mai reduca preturile, ca masinile sunt bune :icon_thumright:

Modificat de rvacaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa cum spuneam in postul #9 si cum s-a mai spus aici, clasamentul Top Gear este un clasament subiectiv in care masinile primesc scoruri ce reflecta satisfactia cumparatorului dupa algoritmul:

Build quality (22%)

Craftsmanship (22%)

Driving experience (19%)

Ownership costs (17%)

Customer care (20%)

Un rol important in acest clasament il are satisfactia cumparatorului fata de raportul calitate / pret, si daca preturile ar fi ceva mai mici, asa cum sugera rvacaru, clientii ar fi si mai satisfacuti. :icon_thumright:

Si apropos de asamblare, sa nu uitam ca unul din ziaristii auto cei mai apreciati din Germania a spus cu cativa ani in urma ca are mai mare incredere in Skoda facuta de cehi decat in Mercedes sau BMW facute in Germania de ... turci. Poate lucrurile s-au mai schimbat de atunci, dar oricum Skoda ramane o excelenta optiune din punctul meu de vedere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!