Jump to content

Trecere granita Romania - R.Moldova


Tracto
 Share

Postare recomandată

Recent mi-a intrat o idee fixa in cap : sa vizitez R.Moldova .

Cei care ati mai vizitat Moldova sau ati trecut granita de ce acte ai nevoie ? Pasaportul e necesar ? Pentru masina in afara de actele uzuale care trebuie sa le ai in RO mai trebuie si altceva ?

Ce locuri/lucruri sunt de evitat ?

Multumesc ! Drive safe !

Modificat de Tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai nevoie de pasaport si atit...si ceva acte daca nu esti proprietar...o ai in leasing...

In rest grija la intoarcere cu tigarile si bautura... 2 pachete si 1l parca...daca te pasioneaza...

Apropo de vizitat...nu prea cred ca ai multe ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru masina iti trebuie procura in cazul in care nu esti proprietarul dansei.

E bine sa ai bani schimbati din RO ca in vama trebuie sa platesti o taxa de poluare (cei cu nr. de MD nu platesc).

Nu te sfatuiesc sa strabati Gagauzia si Transnistria, sunt ceva probleme in locurile acelea.

In rest, rabdare multa caci vei merge pe drumuri cu cratere nu gropi...

Tigari doar doua pachete la intoarcere, atentie sunt controale la sange in vama nu e de glumit cu asa ceva.

Modificat de XTOROX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se mai plateste taxa de poluare de vreo 6 ani. Acum se plateste la banca in vama moldoveneasca taxa de drum care e in jur de 25 roni. Cartea verde pe care o ai trebuie sa includa si Moldova , pentru ca sunt firme de asigurari care nu includ si Moldova in lista tarilor pe teritoriul carora este valabila cartea verde. Cartea verde va fi controlata si de vamesii romani si de cei moldoveni. Atentie la alcool (doar 1 litru de persoana) sau tigari ( 2 pachete de persoana). Nu recomand intrarea in Moldova pe la Ungheni ci pe la Albita pentru ca e foarte rau drumul. Si ca regula : Nu opresti noaptea pentru nimeni, nici daca o vezi pe sora-ta intinsa pe asfalt.

Drum bun !!!

PS - la semnul de circulatie : Triunghi in care scrie mare PR, se comporta ca la STOP, adica ingheata roata si plecam cu acordare de prioritate, altfel ai sa vezi in retrovizoare cum baga aia glont pe teava.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sarumana pentru sfaturi. Benzina/gpl la ce pret e acolo ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

benzina e in jur de 5,00 Ron/l

gpl cam 2,50 Ron

Iti recomand sa ai bani cash (Lei MD) la benzinarii, nu prea gasesti pos-uri.

motorina in jur de 4,80 RON/l

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merita sa alimentezi de acolo ? Raport calitate/pret ? Banuiesc ca e plin de LukOil ?

Modificat de Tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa cum spunea colegul mai sus, nu opri noaptea sau mai bine evita sa mergi noaptea.

Atentie mare la partenerii de trafic, se circula foarte agresiv si nu e bine sa raspunzi la provocari in trafic.

Gasesti si Petrom dar marea majoritate Lukoil.

Eu cu Skoda pe motorina n-am avut probleme, e drept ca nici nu este prea pretentioasa, nu stiu cum e cu benzina.

Modificat de XTOROX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana acum vreo 3 luni mergeam regulat la moldoveni sa fac plinul, distanta galati-Giurgiulesti fiind de vreo 30 km dus - intors.

Am renuntat la idee deoarece mi se parea ca motorina lor se arde mai repede, sdi-ul meu nu a strambat din nas dar

parca la deal uneoriu nu avea vlaga. Nu stiu cum e cu benzina.

Vamesii moldoveni sunt cam tarani si se sta cam 1,5 ore in vama la Giurgiulesti.

In rest ce sa discutat e adevarat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai ca nu e chiar asa de rau. Eu trec aproape saptamanal. Trebuie sa stai linistit la rand si sa nu umbli cu cartuse de tigarete si mai mult de 2-3 sticle de bere. Iti vor controla masina si vor pune minim 20 de intrebari daca ii prinzi intr-o zi proasta si cam atat. Iti recomand vama de la Leuseni. Sa nu-ti uiti pasaportul si procura pt masina in caz de nu esti proprietarul. Combustibilul lor este acelasi pe care il avem si noi da lipsit de accize ;) Bafta si sa treci pe la fabrica de bomboane de ciocolata "Bucuria".

PS : Nu prea ai ce vizita !

Stima

Modificat de adriano872
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fac o completare la cele spuse de colegii de mai sus. Sa nu iei benzina/motorina in canistra pentru ca o sa ai probleme la vama moldovenilor, la cea a romanilor nu ai treaba. Legislatia romaneasca accepta sa transporti, atunci cand treci granita, o canistra cu combustibil de 10 litri, omologata si cu inscriptia de 10L pe ea. Eu am patit-o odata la granita de la Giurgiulesti-Galati cu o canistra. Si inca ceva, nu te lua la rost cu vamesii, daca comenteaza, chiar daca comentariile si avertizarile nu sunt fondate. Ai grija ca mai sunt persoane care inainte de vama impart din bagaje ca sa nu bata la ochi la ei. Sa nu accepti sa ti se dea bagaj in plus. La vama de la Giurgiulesti-Galati am vazut pe cineva din moldova cu portbagajul plin cu saci de varza. Pana sa treaca vama erau impatriti pe la altii de mai ramanea doar cu un sac, un sac fiind limita admisa. Ai grija la autostopistii dinainte de vama la iesirea din Moldova. Nu stii niciodata ce cara in bagaje si ar putea sa te afecteze si pe tine ceea ce transporta ei. Asta ar cam fi de adaugat. Granita se trece destul de usor, excluzand faptul ca stai mult din cauza numarului mare de persoane care trec granita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atentie si la CASCO si RCA. Sunt proceduri speciale pentru Moldova la unele firme de asigurare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!