Jump to content

Analiza ulei uzat


toni
 Share

Postare recomandată

"oci"? :D  Oil Climate Index?

Hehe, e mişto ăla, poate la primăvară. :) Mă cam stresează că n-are normele astea blestemate, dar poate îmi fac eu griji din nimic. Plus că maşina a mers vreo 2-3 schimburi cu Motul 300V, în tinereţea ei.

Modificat de R_a_z_v_a_n
Renunta la QUOTE. First/last warning.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 13 ore, MyKe a scris:

Ieri am făcut al doilea schimb cu Fuchs Titan GT1 Pro-C3, după aproape 6500 Km. N-am avut motive să nu fiu mulţumit de el.

Cu toate astea, curios din fire, am trimis un recipient din vechiul ulei la Blackstone. N-am cerut şi TBN şi parcă îmi pare rău acum.

Sa pui si aici rezultatul, sunt curios. Esti in USA?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti da mai multe detalii te rog? Unde exact si cum se poate proceda ? :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intri pe site la ei (Blackstone Laboratories), ceri kit-ul de ambalare pe care ți-l trimit gratis, urmezi instrucțiunile lor și pui uleiul uzat la poștă. Am plătit 72 de lei pentru a trimite uleiul, iar analiza în sine costă 28$ (pentru TBN mai pui 10$, astfel afli dacă poți mări intervalul de service cu acel ulei, eu n-am fost interesat de asta).

Analiza am plătit-o în avans, însă ei retrag banii de pe card abia când au intrat în posesia uleiului (și, implicit, l-au analizat). Mai poți să le oferi datele cardului pe formularul atașat mostrei de ulei uzat dacă nu vrei să plătești înainte.

În aceeași zi în care îl analizează vei primi raportul pe mail, iar la poștă îți mai pun ei alte trei kituri pentru următoarele analize. Se presupune că faci analize la fiecare schimb de ulei. Ai o bifă pe formular dacă vrei mai mult de 3. Sper că am înțeles bine. :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau se pot face analize din x in x km ca sa vezi degradarea uleiului sa ti dai seama cand e la final de viata. In mare iti da toate componentele ce se afla in ulei inclusiv metalele care provin de la uzura motorului, iti da continutul de cenusa sa vezi daca ai un motor curat, si datele referitoare la starea uleiului vasvozitati la 40/100 grade, punct de fierbere, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kitul iti vine airmail il ridici de la posta romana vama .Am trimis si eu doua pana acum al treilea sta in garaj , cel mai bun lucru care il puteti face este oci scurt .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@deenman, exact. M-am trezit cu aviz în cutia poștală, kitul lor a fost cu free shipping. :) Nu l-am ridicat de la vamă, ci de la oficiul poștal la care sunt arondat.

Am dat adresa de acasă, nu văd ce relevanță are. Am mai primit colete și la birou (mai greu, ce-i drept, a trebuit să sun eu la ei fiindcă nu ajungea mereu avizul la recepție), plus că prefer să lucrez de acasă când am ceva de primit/făcut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@MyKe Multumim pentru info ! E bine de stiut, cred ca fac si eu aceste teste de curiozitate. Si ma bate gandul sa fac acum prima verificare, cat mai repede (am undeva la 6500 Km cu uleiul actual) si la primavara, odata cu schimbul, inca un test.

LE: :D 

 

Capture.JPG

Modificat de CristiALF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Putin OT, mi-am mai comandat eu lucruri de afara care au fost livrate prin PoRo pe adresa de la birou si am dus lupte adevarate cu doamnele de la posta ca sa le conving ca tot eu sunt ala care a comandat produsul desi pe buletin adresa este alta.

Daca veneau curier era mult mai simplu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 minutes ago, Dolfin said:

Putin OT, mi-am mai comandat eu lucruri de afara care au fost livrate prin PoRo pe adresa de la birou si am dus lupte adevarate cu doamnele de la posta ca sa le conving ca tot eu sunt ala care a comandat produsul desi pe buletin adresa este alta.

Daca veneau curier era mult mai simplu.

Am înțeles acum de ce întrebi, eu n-am trecut prin asta.

Cu Terraverde nu știu ce să zic, intră toate testele în banii ăia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat linkul de pe Softpedia. Nimeni nu a dat detalii daca i-a contactat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In pachetul de la Blackstone a venit un singur recipient sau doua? Am citit cu unii vor sa trimita si uleiul virgin ca sa stie de unde au plecat cu TBN-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unul singur. Dar poți pune în orice sticluță curată. Recipientul lor are 100 ml parcă.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cine era curios de raport, a ajuns azi.

Make-up oil a fost aproximat de mine fiindcă, în cei 6500 Km, uleiul a scăzut cca 3 milimetri pe jojă, dar nu am completat efectiv (nu scăzuse sub jumătatea ei).

Raportulei_11102017.png

 

Modificat de MyKe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata foarte bine, sunt sigur ca mai merge inca 1000-2000km. Mergi in continuare pe acelasi ulei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L-am schimbat deja când am făcut mostra pentru analiză ăstora. Am pus la fel.
Şi o să pun la fel de acum încolo, cu intervale de schimb la fel de mici şi de dese. :) 

Ca fapt divers, din ce am văzut în istoricul maşinii, uleiul s-a schimbat în medie la 6700 Km (şi nu întotdeauna fiindcă a făcut anul). Am zis să păstrez "ritualul".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ce regim s-a circulat? Uleiul nu s-a degradat mai deloc.    Si eu am un motor suzuki benzina si uleiul cel putin la aspect si vascozitate e identic cu cel nou dupa 8000 dar banuiesc ca tu nu ai motoru ala sa circuli potolit.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a cam degradat, a scăzut vâscozitatea dacă ne luăm după valorile din fişa tehnică.

Nu o abuzez, merg cu ea în regim de... familie. O singură dată am testat top speed-ul pentru câteva minute, la 3 luni după ce am luat-o, însă în rest merg aproape normal.
Unde e cazul, fac depăşirile rapid, folosind toată plaja de turaţii. Aici îşi arată utilitatea motorul. :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru MyKe.

Frumos.

Vad ca ai platit si pentru vascozitate, asta a fost 28$?

 

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) Ăsta e testul standard. Ce vezi e ce primești pentru 28$.

Doar pentru TBN mai vor 10$ în plus. Mai sunt și alte teste opționale, însă nu le știu pe de rost, le găsești pe site-ul lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!