Jump to content

Seat Leon 5F (2013)


Cristian
 Share

Postare recomandată

mare majoritate neputand sesiza diferenta intre punte rigida si multilink

Din pacate, Seat-ul cam are dreptate. Cei care cumpara o motorizare slaba nu prea sunt interesati de comportamentul masinii si prefera dotari mai multe in aceeiasi bani.

In acelasi timp, cei interesati de comportamentul dinamic al masinii cauta si motoare puternice. Asa ca e destul de ok gandirea.

Sunt si unii care sunt la mijloc, eu de exemplu, dar este o nisa foarte mica de piata aceasta... Una care, probabil, va fi astupata de Golf(in cazul in care Golf-ul va avea multi link pe spate pe motorizarile slabe...)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 686
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristian

    183

  • Rave

    53

  • The_Ego

    48

  • florinrmn

    44

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ramane de vazut, am o banuiala ca va fi similar si cu Golful si Octavia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ce va mira ,avand in vedere ca noua platforma inseamna in mare parte o eficientizare a costurilor de productie?

Interiorul haionului tot dezbracat a ramas?

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interiorul haionului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modelul anterior avea doar o bucatica mica de plastic si restul tabla :

dar vad ca pozele oficiale cu interiorul noului model se lasa asteptate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aia sa fie cea mai mare problema :lol: Plus ca atunci cand e inchis e sub chedere si nu prea se vede nimic din tabla de care zici tu..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are plastic exact cat e nevoie, partea care intra in portbagaj e acoperita total de plastic. Nu vad unde ar trebui sa aiba mai mult plastic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiecare cu parerea sa,asa si tico are fete la usi exact cat este nevoie,la golf de ce e tot haionul imbracat?

Poate daca eram obisnuit cu el asa nu ma deranja...

Poze oficiale cu interiorul cand apar?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

wow, wow, wow, ala din bord e MMI de la Audi!? Nu imi place ca au pus maner conventional la usile din spate, altfel masina arata ok. Raman surprins ca au pus faruri exclusiv LED. Sa vedem preturile, interiorul este deosebit de frumos, cel putin din poze. Mare + pentru cotiera, pentru mine si probabil multi altii conteaza foarte mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astept sa-l vad la dealer/in trafic etc ca sa pot spune daca-mi place ori ba.

Bye-bye auto emocion :icon_cry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Arata foarte bine masina din poze, cel putin la exterior. Interiorul pare mult mai calitativ decat la Leon-ul actual, ramane de vazut ce materiale vor fi.

Referitor la puntea spate rigida, si noul A3 vine cu punte spate rigida la motorizarile mai mici de 84 kw, la cele peste 84 kw suspensia este multilink. Eu cred ca asa va fi si la Leon, avand in vedere ca este aceeasi platforma MQB si motorizarile sunt similare.

Am condus A3-ul nou in 3 variante de motorizare, 1.4 TFSI 122 CP manual, 1.8 TFSI 180 CP S tronic si 2.0 TDI 150 CP manual. Masina se comporta foarte ok, se simte sasiul nou, se simte masa mai redusa a masinii, am simtit multe avantaje fata de vechea generatie. Aceleasi lucruri trebuie sa fie valabile si la Leon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana aici toate bune si frumoase,dar voi credeti ca reducerile de costuri le vom vedea noi ca si cumparatori? Vor fi more and more euro pt ei...si or sa dea covorasele gratis.

Brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e nici o tragedie cu punte rigida pe spate. Va filtra mai prost denivelarile, in rest masina nu va avea probleme de aderenta decat la limita. In conditii normale nu simti diferenta decat pe denivelari, si acolo e posibil sa se rezolve problema folosind bucse cu lichid, asa cum se folosesc in cazul Honda Civic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Incepe sa-mi placa noul Leon. Mai ales filmul de prezentare de la Salonul Auto de la Paris:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie imi place foarte mult, mai mult chiar decat noul Golf. Arata foarte bine masina, si interiorul ok si fara navigatia de 8" de la VW.

Sunt curios de preturi/dotari .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi pare mult mai aratos decat Golf-ul, aceeasi platforma, cu un interior foarte asemanatos si probabil un pret mai mic. Faruri cu led ca de Audi, stopuri cu led tot asa pe cand la golf nimic surprinzator.

Radioul e acel composition radio.

E putin ciudat, dar sincer cred Leon-ul eu cred ca i-a luat fata Golf-ului generatia asta. Nu ma intereseaza daca nu i se pun lane assist si navi de 8" sau ACC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai probabil nu o sa vina cu dotarile de "fita", ACC, Lane Asisst etc dar daca are un pret decent la dotarile "normale", faruri/stopuri LED, incalzire, radio-ul cu touch etc atunci chiar o sa fie de luat in calcul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fel ca la Golf, suspensia multi-link spate va veni doar pe motorizarile mai mari de 140 CP

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asta e si impresia mea, astept insa sa vad ambele modele pe viu, precum si o lista de preturi si dotari standard si optionale din Romania ca sa imi pot face o parere obiectiva. Deocamdata, designul e mult peste ce era pana acum Leonul, desi inca imi place mai mult al meu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fel ca la Golf, suspensia multi-link spate va veni doar pe motorizarile mai mari de 140 CP

Adio placere de a conduce in acest caz. Traiasca reducerea de costuri si suspensia de duba/Dacia/Matiz/Tico etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Cristian a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!