Jump to content

Seat Leon 5F (2013)


Cristian
 Share

Postare recomandată

Au aparut si pozele oficiale:

http://www.seatfansc...-oficiales.html

Banal, Ibiza mai mare, iar interiorul e mai bine decat generatia actuala, insa gurile de ventilatie au o forma ciudata rau.

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 686
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristian

    183

  • Rave

    53

  • The_Ego

    48

  • florinrmn

    44

Top Posters In This Topic

Posted Images

Consola centrala 90% Beetle :))

Imi place evolutia de design la interior, era si timpul :icon_thumleft: .

Full LED la faruri, impressive. Nu ma impac cu stopurile inguste si alungite, dar per total un mare + fata de cel de acum.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

mie imi place mult, interiorul clar e schimbat mult in bine si liniile ascutite ale exteriorului il fac mai agresiv, dpmdv e f ok noul seat leon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie imi place :)

Daca ar trebuie sa ii bag ceva de vina, e sistemul de navigatie, mai urat ca un RNS 510 sau MediaSystem din prezent :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este foarte frumos,fata este de la Audi aduce foarte mult cu A1,spatele probabil se va regasi si pe G7,amandoua avand acum cred ca cea mai stansa legatura cu diferente minore intre ele,la interior este chiar o mare revolutie,cateva elemente care se gasesc pe anumite modele VW gen climatronicul de Passat B7 /CC 2012,apoi blocul lumini,nu stiu ce sa zic despre noul Rcd/Rns,parca este cel dupa Touareg!

Modificat de Paparazzi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se pare o combinatie nereusita intre un A3 si un G6.

Parerea mea e ca au stricat ce au reusit cu Leon mk2, o masina foarte frumoasa.

LE: si consola centrala mi se pare cam din topor.

Modificat de vs91mrc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este foarte frumos interiorul asta! Foarte , foarte frumos chiar! Minus RNS-ul ala dar... asta e...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana in momentul de fata, la Leon 1P, imi placea doar exteriorul si foarte putin din interior, daaaaar, cu acest New Leon imi place totul, foarte frumos, BRAVO.

Speram ca noua platfrma MQB sa fie una reusita fara pea multe/mari probleme ale "copilaiei".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Le-a placut mult de tot Opel Astra 2012.(mai ales din fata)
  • Interiorul intr-adevar e cu picioarele pe pamant (seamana cu cel de la Exeo)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desi sper, nu cred ca se va trece la faruri led only in clasa asta inca. Farurile seamana oarecum cu cele de A8? Manerele usilor cu Golf 6 / Passat B7?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sat mat Golf!

Foarte fain Leon-ul mai ales interiorul, punctul slab al versiunii vechi fara facelift.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uitandu-ma la poze am acelasi "feeling" ca atunci cand s-a lansat Passat B6. Multa lume la vremea aia s-a obisnuit mai greu cu formele un pic mai "ascutite" si in general cu noul design f diferit fata de modelul precedent.In final B6 s-a dovedit un real succes la vanzari.Ma bucur ca noul Leon vine cu muuuulte schimbari fie ele pozitive sau negative.In poze avem una din echiparile de varf (FR) cu foarte multe optionale.As incepe cu interiorul unde f multa lume astepta o schimbare majora:

  • In sfarsit plasticul ala arata mai de doamne ajuta si sper sa fie placut la atingere
  • Bordul aduce foarte mult cu cel de la Beetle
  • Turometrul nu se mai afla in centru IC-ului, s-a revenit la aranjarea clasica
  • Imi place foarte mult unde sunt pozitionati indicatorii de temperatura a motorului si cel al rezervorului.
  • Forma volanului este aceiasi ca cea din generatia trecuta care avea comezile de la golf 6.
  • Volanul din 2013 are comenzile de la Audi. Alegerea acestor comenzi pe volan o vad ca o chestie de productivitate din partea fabricii Martorell (acolo se produce mai mult Audi decat Seat).
  • S-a revenit deasemena si la butonul de inchidere a usilor din interior. Se afla pe portiera soferului si nu langa frana de mana. La fel si pentru butonul de reglare al oglinzilor.
  • Tweeterele fata au fost mutate din motivul asta in montanti.
  • Butoanele de la clima sunt cele clasice de pe golf cu o mica adaptare sa arate temparatura chiar langa ele si nu pe RNS. Sunt curios daca RNS mai arata acum temperatura setata. Daca nu, putem sa-l codam sa arate? :)
  • Spatiul din jurul butoanele de clima este foaaarte aerisit, parca nu au stiut ce sa mai puna acolo si au lasat gol.
  • Au fost repozitionate butoanele de avarie, ESP off, passenger airbag off. Ma bucur f mult ca mai are buton de ESP OFF. Pentru f multi este un mare plus iarna (la plecarea de pe loc) sau daca se merge pe circuit :emthup:
  • RNS-ul nu mai are SD card slot, este un pic saracacios iar dimensiunea ecranului este mai mica. Banuiesc ca o sa aiba si un pret mai "redus" asa ca de criza

Exteriorul este punctul forte la actuala generatie de Leon mai putin oglinzile si primul lucru pe care l-am observat la Leon 2013 au fost oglinzile foaaarte frumoase. :beer:

Seamana f mult cu Ibiza noua tot la fel de mult cum seamana Polo cu Golf.

Nu este urat noul leon, astept sa ma mai obisnuiesc cu el.Sunt f curios cum va arata bordul si exteriorul cu o dotare entry level.

Grupul VAG nu-si va canibaliza vedeta numarul 1 in vanzari: VW Golf si daca Leon 2013 arata atat de bine ma astept ca VW Golf 7 sa vina cu asa multe schimbari inca sa fie din nou pozitionat deasupra Leonului nu numai la pret dar si in materiale etc etc.

Modificat de X-Ecutor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O schimbare pe care acum am observat-o : revenirea stergatoarelor in pozitia clasica :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Interiorul intr-adevar e cu picioarele pe pamant (seamana cu cel de la Exeo)

Mie unul nu mi se pare ca seamana interiorul cu cel de la Exeo, zine si noua ce parti ti se pare ca seamna?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici in fata cu Opel astra nu prea seamana, dar are 2 faruri, 2 proiectoare, ca orice masina.

As zice ca seamana mai mult cu Kia Ceed in fata.

Dupa o zi de privit la poze, pot sa-mi spun si eu parerea:

Ca exterior, masina e Ibiza Facelift 99%. Un lucru rau, din punctul meu de vedere. As fi preferat o masina care sa fie o evolutie a conceptului Ibe prezentat la Salonul Auto de la Geneva din 2010. Mie mi se pare o masina stearsa, lipsita de personalitate dar care probabil se va vinde bine, fiind mai aproape de filosofia de design a grupului VAG: masini medii, nici frumoase, nici urate, cu forme simple, care sa placa unui grup larg de cumparatori potentiali, de la 18 la 70 de ani.

Ca interior, se vede ca s-a lucrat la materiale, ceasurile de bord sunt foarte frumoase, iar ecranul dintre ceasuri e enorm fata de tot ce exista acum la clasa compacta. Volanul e frumos, dar parca imi plac mai mult comenzile de la modelul actual, preluate de la Golf. Gurile de ventilatie nu ma incanta cu nimic, puteau sa gaseasca alta forma decat triunghiul ala, as fi preferat unele rotunde, ca la Ibiza mea sau Audi A3.

Ca sa recapitulez, nu o sa-mi para rau ca nu mai astept sa-mi iau modelul nou, nu ma atrage asa de mult, aveam oarecum indoieli ca vreau sa iau modelul actual.

Later edit: Un link interesant unde se compara Ibiza cu nou Leon: http://www.seatfansclub.com/2012/07/leon-2012-vs-leon-2013.html

post-4754-0-80680600-1342278530_thumb.jp

post-4754-0-91902000-1342278538_thumb.jp

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are deloc personalitate, le uniformizeaza de la generatie la generatie. Era sa jur ca din fata este Audi. Marketing.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din spate au copiat Alfa Romeo Giulietta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai multe poze :)

S-a revenit si la montarea unor manere clasice pentru portierele din spate. Lucru poate sa sustina zvonul ca va exista si un coupe in 3 usi.

post-1346-0-53449700-1342369848_thumb.jppost-1346-0-33567700-1342369856_thumb.jppost-1346-0-61877400-1342369859_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frumos frumos, imi place :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie imi pare ca Seat-ul a luat-o rau pe aratura cu design-ul masinilor. Vechiul Leon are personalitate. Cel nou e banal. Nici nu vreau sa ma gandesc cum arata un chel option tinand cont ca in poze este un FR

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au aparut si pozele oficiale:

http://www.seatfansc...-oficiales.html

De asemenea, aici gasiti comunicatul de presa (in spaniola, dar l-am tradus cu google translate) despre lansarea noului Leon si un filmulet cu masina:

http://translate.goo...-leon-2013.html

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=rIgPCr6grMw

Modificat de X-Ecutor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa ma pronunt daca imi place sau nu, vreu sa fiu echidistant, insa stau si ma intreb ce mai este latin la masina asta? Au ajuns coreenii(de exemplu) sa faca masini cu forme mai rotunde decat europenii, ma rog, spaniolii...ca sa nu mai vorbesc de pret, garantie, fiabilitate sau calitatea masinii pe ansamblu unde Seat mai are cate ceva de facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere ca marca asta are designer sef un neamt, la ce sa te astepti? Sincer, masina arata bine, dar ma asteptam la ceva mai nebun, mai latin. Au cumintit-o de tot. Probabil ca imi va placea mai mult odata cu trecerea timpului, in momentul asta nu o simt aproape de sufletul meu si de ce insemna pentru mine Seat, similar ca si Ibiza actuala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Cristian a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!