Jump to content

Modificari soft VW Polo 6R (Tuning)


Stormlord
 Share

Postare recomandată

133cp si 324nm and counting :D. Aproape ca i-ai dublat puterea initiala.

Intercoolerul ce zice?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 112
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • qwk

    32

  • Bogdan_wrc

    13

  • Circoloco

    8

  • Rave

    7

136 (135.592 mai exact) :D intercooleru isi face treaba, nu gafaie

 

Din pacate polonicul meu pierde 6 cai (minim) inca din fabrica..care daca s-ar gasi ar avea peste 142 CP cum au si altele..dar asta este. Este perfect si asa, iar consumul este mai mic (Cluj - Arad 4.3 medie de viteza 70 km/h) :D Diferenta este destul de mare mai ales in depasiri, cat despre timpi inca nu am testat din lipsa de timp.

Modificat de qwk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Am si eu o mica nelamurire la care sper sa primesc un raspuns de la cei mai priceputi. Am un polo 1.2 tsi de 90cp, achizitionat in septembrie, la care as vrea sa ii fac un chip tuning la powerchip, care spun ca il duc in 131cp la pretul de 249 euro. Multi spun ca trebuie sa astepti sa isi faca masina rodajul, undeva intre 5-10 mii de km si mai apoi sa ii faci acest upgrade. Ce parere aveti ? Se poate ? merita ? Exista ceva mai bun pe piata la momentul actual ? Multumesc frumos !

 

PS: nu am mai gasit pe forum nici un topic despre intalniri intre poloisti. Ma gandeam ca a venit vremea frumoasa si poate ne strangeam la o vorba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la cate probleme are 1.2 TSI, eu as evita chip tuning..sa nu ajungi sa pierzi garantia. mai o kulantza..mai ceva..dar fara garantie...e nasol. 

si da...eu as recomanda rodajul. abia dupa 10 000...sa incerci tuningul. 

fa-i rodaj corect...

 

daca exista ceva mai bun pe piata..depinde. discutia e lunga..sute de pagini pe aria tehnica...fiind pareri subiective.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut 1.2 TSI dus la 130 CP. Masina era foarte ok, se misca bine. Am stat cu el timp de 30.000 Km, de la 33k, cand a iesit din garantie, pana la 64k, cand am vandut masina.

Probleme nu prea vad ce ar putea sa apara. Ei zic ca s-ar fi rezolvat problema cu distributia, si chiar daca nu si apare si la tine, nu ar trebui sa zica nimic de soft pentru ca stiu si ei ca nu are legatura.

Singura problema de care am mai auzit ar fi cate o bobina, dar aia e o reparatie ieftina si usoara - 150 de lei si se schimba in 2 minute...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand se duce masina in garantie pt probleme (mie si la revizie..mi-au facut verificarea) conecteaza ECU la tester-ul lor si afla daca ai soft sau nu, sau chiar am vazut ECU-uri blocate cand s-a incercat update de soft original, peste cel modificat.  
desigur, speram sa nu ai nevoie de garantie, dar merita sa stii riscurile.

 

eu inca vad generatia asta de 1.2TSI (cu lant) pe Polo-uri noi cu probleme...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu pierzi garantia. Si-a facut un prieten, si din ce am inteles de la el, i-au pastrat soft-ul original, iar cand vrea sa se duca la revizie si sa evite discutiile,  poate reveni la cel original.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hai sa o luam pe rand. daca se strica ceva si nu poti pune softul original..si ei verifica...se pierde garantia?

daca pui softul original..si se verifica counter-ul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate, absolut toate softurile pot fi depistare de catre cei de la reprezentanta, daca le cauta, si reprezinta un motiv de invalidare a garantiei. DAR se invalideaza garantia doar la motor, nu pe toata masina. Plus ca sansele sunt destul de mici atat sa se intample ceva cat si sa deacopere softul.

Dar da, ar fi mai bine sa faci update-uri de soft daca faci cresterea asta de putere. Am auzit de calculatoare arse la update-uri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca nu se vor limita doar la motor. Pe motiv de solicitări peste limitele constructive pot sa refuze garanția sau culanța si pentru ambreiaj,cutie,planetare...

Imaginația nu are limite, asa ca nu ar fi surpriza ca lista sa fie extinsa cine mai știe cu ce.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...
  • 4 weeks later...
savugheorghe1938

Va rog, a facut cineva o simulare pt a vedea daca functioneaza sistemele de mai jos???...am inteles de ca cei de la service vw iclud in reviziile prestabilite aceste teste...

cum se pot face aceste teste?...multumesc, scuze daca nu am postat mesajul unde trebuia..

 

K28 - Coolant temperature and coolant shortage warning lamp

K29 - Glow period warning lamp

K83 - Exhaust emissions warning lamp

K105 - Reserve fuel warning lamp

K231 - Diesel particulate filter warning lamp

K2 - Alternator warning lamp

K3 - Oil pressure warning lamp

K33 - Brake fluid level warning lamp

K38 - Oil level warning lamp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Exista ceva softuri pentru a mari cp la polo 6r 2010 1.2i 60 cp ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiind un motor aspirat, nu castigi mare lucru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un maxim de 10% s-ar castiga..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si 7 cp daca as castiga ma gandesc ca se simte o diferenta acolo oricat de mica ar fi. Si daca ii pun alt soft + alt filtru de aer (unul sport) si o toba(toata schimbata de la motor cap coada) din inox, s-ar simti o diferenta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

realizezi cam ce bani trebuie bagati? si cu toate astea nu ajungi la 70 de cai. filtru si evacuare nu dau multi cai, ci doar raspunsul motorului mai rapid. filtru curatat la 3000km..

de la 125 de cai, cu modificarile astea, eu ajung pe dyno la 140. tu de la 60...poate..poate la 70 si cu 1000e bagati. nu merita...

ai vrut motorul cel mai mic..din pacate nu prea ai ce face. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut am si eu o intrebare.. merita sa achizitonez un tuningbox? am gasit pe power-tuning.ro si suna destul de interesant.. stie cineva daca acest box chiar functioneaza?

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu recomand tuning box. 

Rolul lui e sa pacaleasca calculatorul, si nu-i ok.

Parere strict personala, dupa ce am testat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pacaleste ECU prin temperatura combustibilului, si nu-i ok. fa-i un soft si gata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok merci mult!! Ideea era ca masina este inca in garantie si imi e putin frica sa-i fac soft..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atunci ai rabdare sa iasa din garantie, sau ii poti face la o firma care nu iti afecteaza garantia, dar fii pregatit sa platesti pt asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa-mi sugerezi o firma?
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!