Jump to content

Zgomote la trenul de rulare


Dun
 Share

Postare recomandată

Salut...Dupa zapezile si inghetul asta care a trecut, am scos masina din parcare cu greu, mers printre blocuri pe sleauri inghetate, am fortat-o sa nu raman pe acolo prin nameti... ce sa mai, tot tacamul de rigoare...

 

La viteze obisnuite 30-60 se aude un duduit de la trenul de rulare iar pe la 80-100 vibreaza volanul foarte tare (se poate observa si de pasager, se deplaseaza circa 5 mm, ca la vibromasaj...) :icon_cry:

1. se poate sa se fi deformat cauciucurile sau ansablul cu roata sa se fi strambat de la fortarile prin sleaurile alea inghetate dintre blocuri ? (Jantele sunt de aliaj iar fix inainte de zapezi nu avea absolut nimic).

2. daca voi continua sa merg asa, chiar si la viteze mari...se strica ceva ?

 

Planul meu e sa astept sa se incalzeasca afara..., eventual sa pun cauciucurile de vara peste 2 luni, inainte sa ma apuc sa o duc la service sau la reprezentanta (are legatura cu garantia...?)

Dar pana atunci sa nu se strice vreo piesa mai importanta pe la directie...

Ati mai auzit de asa ceva ... ?

 

Si am mai citit pe net: cauciucurile nu se pastreasa oricum, trebuie puse pe suporti...sau nu-stiu-cum... Tocmai pt. evitarea deformarii. Sincer nu m-am gandit la asta pana acum. Eu le dau jos de pe jante (vara/iarna) si le pun unul peste altul, la orizontala...in subsolul blocului. Doar nu se deformeaza de la asta...  ? :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai linistit,cel mai probabil ai gheata pe la jante si asta face sa ”para dezechilibrate rotile ”,am patit si eu.Rezolvarea a fost sa curat bine cu jet de apa jantele si problema a disparut imediat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm, a fost alarma falsa...dupa cateva zile nu mai are nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

salut, de ceva vreme incoace cand trec peste denivelari se aude un troncanit ca de metal pe metal si nu stiu de la ce, specific ca nu se aude tot timpul, doar pe la 20-30 km/h si timp mai indelungat peste denivelari, ce ar putea sa fie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Verifica suportii de prindere a tobei. Si eu am avut manifestarile astea si nu s-a descoperit nimic multa vreme, eu fiind concentrat pe verificarea elementelor de directie- suspensie. Adevarata problema, suportii de prindere a tobei, a fost descoperita doar cu ocazia unei verificari generale in amanunt, atunci cand am predat masina la buy-back.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

m`am uitat pe sub masina,am tras - impins de toba da nu se aude ca din masina, urmeaza verificarea de 30k si le spun sa se uite si la toba poate aia este de vina, sa nu fie ceva suport de la motor, cutie ca am citit la cineva pe forum ca avea ceva suport desfacut din surub...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Salut, am fost la service si se pare ca pe dreapta bileta antiruliu s-a dus, asa ca miercuri le schimb si sper sa scap de cloncanitul suparator!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salut, sa o luam că pe o provocare, un păcănit la gropi la roata din dreapta față.ce poate fi?

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!