Jump to content
vio254

probleme stop frana

20 postări în acest subiect de discuţie

vio254   
vio254

Salut,

am o problema la lumina pe frana adica:

cand calc frana fara a avea pozitiile aprinse ,totul este in regula .iar daca aprid pozitiile nu se mai aprinde decat lampa de pe haion .

de la ce ar putea fii.

nota . sa schimbat si switch-ul de la pedala de frana.

multumesc

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

alexanderdj   
alexanderdj

Ai scurt la stopuri cel mai probabil. Ai verificat firul de masa daca face atingere cum trebuie si nu e oxidat?

Link către postare
madaboss   
madaboss

da , verifica firul de masa sau mufa lampa stanga<contact imperfect la minus>

Link către postare
vio254   
vio254

am verificat, totul este in regula ...ce ar mai putea fii

multumesc

Link către postare
alexanderdj   
alexanderdj

Incearca sa faci rost de schema electrica si sa alimentezi frana direct de la o sursa de 12 v ca sa vezi daca mai face asa. E posibil sa fie rupte lite din firul de masa si sa nu tina consumul cand se aprind becurile pentru frana, parerea mea. Incearca sa pui alt fir in locul lui fara sa-l scoti pe-asta si vezi daca tot asa face. Sigur din masa trebuie sa fie dupa cum descrii problema.

Link către postare
Alx.Alecs   
Alx.Alecs

Cel mai sigur du-te la un electrician,el av stii mai bine.

Link către postare
vio254   
vio254

Salut,

am rezolvat , era o codare facuta prost din vag -com

multumesc

Link către postare
Dragos1974   
Dragos1974

Salut, adica ce codare mai exact?

Link către postare
vio254   
vio254

intensitatea lumini in stopuri (era la 100%)

Link către postare
Master89   
Master89

A montat cineva pe G5 stop de G6 cu duza?oare se potrivesc?merge refacut traseul furtunasului?

Link către postare
Cristi 101 CP   
Cristi 101 CP

Salut!

Masina VW Jetta 2007-1.9 tdi BXE.

Am o problema constand in faptul ca am stopurile pe frana mereu aprinse indiferent daca actionez sau nu pedala de frana. Eroarea este legata de switchul de frana. L.am schimbat. Este diferit in sensul ca acesta nu se regaseste sub pedala de frana ci se afla pe pompa de frânare (Senzor pe inductie, din ce mi.a spus mecanicul) insa in continuare am aceeasi problema, insotita ca si pana acum de spira care palpaie in bord si de mesajul Engine Workshop Fault.

S.a verificat masina si fara a avea mufa conectata la senzorul (switchul) de frana si la fel, stopurile stau aprinse tot timpul, dar numai dupa ce pui contactul. Fara contactul pus, stopurile stau stinse. Toate sigurantele sunt bune, fiind verificate de 2 ori: si cele din habitaclu si cele din capacul de la motor(langa baterie)

Ceva idei cu privire la alte verificari?

Multumesc

Link către postare
Cristi81   
Cristi81
Publicat (modificat)

Ai pilot automat?? Pune eroarea gasita. Nu cred ca jetta e altfel construita dar de obicei sunt 2 swichiuri.

Verifica cu vdcs daca functioneaza swichiul.

Modificat de Cristi81

Link către postare
Cristi 101 CP   
Cristi 101 CP

Are si pilot automat.

Pe Vagcom switchul functioneaza. Cand se apasa pedala, in interfata se schimba cifra 0 in 1 iar cand o eliberez revine in 0. O sa revin cu erorile. Codul de eroare era : 00526 (brake light switch)

Switch sub pedala de frana nu are. A cautat indelung mecanicul. Nu exista nici macar cablaj. Am masina de 5 ani si e prima data cand imi face necazuri pe partea asta. Nu a umblat nimeni acolo pana acum.

Ce legatura ar putea fi intre problema si pilotul automat al masinii? Nu am reusit sa il probez inca de cand mi.a aparut eroarea. 

Cu multumiri!

Link către postare
F l o r i n   
F l o r i n
1 hour ago, Cristi 101 CP said:

Are si pilot automat.

Pe Vagcom switchul functioneaza. Cand se apasa pedala, in interfata se schimba cifra 0 in 1 iar cand o eliberez revine in 0. O sa revin cu erorile. Codul de eroare era : 00526 (brake light switch)

Switch sub pedala de frana nu are. A cautat indelung mecanicul. Nu exista nici macar cablaj. Am masina de 5 ani si e prima data cand imi face necazuri pe partea asta. Nu a umblat nimeni acolo pana acum.

Ce legatura ar putea fi intre problema si pilotul automat al masinii? Nu am reusit sa il probez inca de cand mi.a aparut eroarea. 

Cu multumiri!

in blocurile de masura, trebuia sa ai 011 cand apesi frana - verificati cablajul, verificati centrala electrica

11 hours ago, Cristi81 said:

Ai pilot automat?? Pune eroarea gasita. Nu cred ca jetta e altfel construita dar de obicei sunt 2 swichiuri.

Verifica cu vdcs daca functioneaza swichiul.

un singur switch - la anul lui, este senzor Hall pe/sub pompa de frana.

Link către postare
Al Bundy   
Al Bundy

Verifica alimentarile senzorului HAll, sunt 2.

Link către postare
Cristi 101 CP   
Cristi 101 CP

Multumesc pentru sfaturi!

Revin cu info!

Link către postare
Cristi 101 CP   
Cristi 101 CP

Are curent pe alimentarea senzorului. Ciudata este urmatoarea chestie(zice mecanicul meu): fara alimentare pe senzorul de frana (mufa scoasa) si fara alimentare pe cel de ambreiaj (acelasi tip, Hall- cica ar fi in stransa legatura), luminile pe frana (inclusiv a 3-a lampa) stau aprinse. Am observat si eu acest lucru, fiind langa masina la momentul respectiv.

Pe Vagcom ne da o singura eroare, legata de brake switch, insa o da pe 2 directii: una pe ENGINE, a-2-a este pe CENTRAL ELECTRICS (aceeasi eroare-brake switch)

Aseara am luat masina acasa cu problema persistand. (Cred ca mi.am luat ceva carne in trafic mergand cu stopurile aprinse. Macar aveam si avariile aprinse 😁) Cand am ajuns aproape de casa, spira din bord a incetat sa mai pâlpâie. Entuziasmat, am oprit pe dreapta sa ma uit la stopuri, sperand ca s.au stins. Top aprinse erau! 

Unde as putea sa o duc? La cine? Poate imi puteti face o recomandare.

Mecanicul meu se declara depasit iar eu chiar nu vreau sa mai bag bani in piese scumpe cand exista totusi posibilitatea sa fie ceva ieftin la mijloc. Parca as fi in twin peaks cu treaba asta cu frana...

Multumesc inca o data pentru promptitudinea raspunsurilor voastre! Apreciez!

Link către postare
Cristi81   
Cristi81

Apeleaza la unul din colegii Al Bundy sau Florin ambii sunt din Bucuresti 

Link către postare
Cristi 101 CP   
Cristi 101 CP

Multumesc pentru sfaturi. Similar cu experientele noastre ca oameni,  atunci cand a fost vorba sa mearga la doctor, nu a mai durut-o nimic. Sper sa ii fi trecut de tot.

Toate cele bune!

Link către postare
teologul   
teologul

eroarea cred ca ramane memorata. Du-o acum la doctor, sa nu raceasca din nou cand da gerul, si e mai greu de umblat prin cablaje la -10 grade.

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.