Jump to content

CE MASINA SA ALEG?


teti_m
 Share

Postare recomandată

Si ce are pe el Golful ala de face doar 2300 de euro? Mi se pare dubios de ieftin.

Motor de 1.6,A/C airbaguri,oglinzi electrice,trapa,supor lombar la sofer,cdplayer si vreo 200.000km.Mi se pare suficient,masina a fost verificata si nu a fost lovita,nu e putreda si functioneaza in parametrii normali.

Eu as lua un Logan aproape nou.

Sunt de acord ca Loganul este o masina corecta si fiabila dar nu m-am simtit niciodata bine in el..daca ar fi dupa mine decat un logan mai bine un E34 impecabil dupa care toata lumea ar intoarce capul.

Modificat de B_U_T
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E chiar important pt tine sa ai o masina dupa care lumea sa intoarca capul ? :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai inteles,mai bine o masina clasica decat o masina de duzina,no offence,sper sa nu o iei personal.

Modificat de B_U_T
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca poate fi vorba doar de Logan. Se gaseste si un Symbol, Aveo, Hyundai Accent la banii astia. Evident niciuna nu se compara cu un e46, sau golf4, dar ideea e ca putini isi permit sa intretina ca la carte pana si un golf4. Nu mi se pare o masina f ieftin de intretinut, asta e alta discutie, problema cea mare e vechimea. 10 ani sunt 10 ani :). Evident daca cumparatorul isi permite sa o intretina corespunzator atunci e o alegere f buna. Dar decat un golf4 sau e46 "intretinut" cu piese din dezmembrari si carpeli ieftine eu zic ca o masina de "duzina" e mult mai recomandabila.

Chiar azi ma uitam la un g4 de vanzare pe forum, si ma uitam asa la alte posturi de-ale proprietarului pe forum. Si ce sa vezi, masinii care in anuntul de vanzare era "intretinuta fff bine", omul ii cumarase o gramada de piese din dezmembrari :).

Modificat de bossake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu toti isi cumpara masina mai scumpa decit ii tine plapuma...cunosc destui care isi cumpara aproape tot ce e mai bun pt masina lor...si culmea multi sint foarte tineri...dar au priceput ca sint prea saraci pt dezmembrari :)

Loganul e o chestie pe care sa o iei pt firma, distributie, taxi etc...multi km , garantie etc...

Eu unul parca nu ar vrea sa-mi fac concediul intr-un Logan... :)

Din cele enumerate putin mai sus Loganul e cea mai buna varianta...

Dar omul intreba de VAG :)

Bosake ai idee cit costa intretinerea-piesele la un BMW ? Gen amotizoare, brate etc... ?

Asta nu e o varianta de criza...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

toata lumea viseaza la bmw cand au doar cateva mii de euro.Nu pot decat sa le urez succes :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt si eu curios ce piese a pus omul ala pe masina din dezmembrari. Daca vi se pare ca G4 e scump la intretinere, atunci masina potrivita pentru voi e bicicleta.

Eu am bagat in masina mea cand am luat-o 2400 de lei la reprezentanta, in toamna lui 2009. Si de-atunci, abia acum 1 luna, dupa 65.000 de km s-a mai simtit nevoie de schimbat altceva. Intre timp am bagat ulei, benzina, filtre, un schimb de discuri si placute, un filtru si atat. La un motor pe benzina 1,6 16V care in prezent are 186.000 de km si 10 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Nu conteaza anul fabricatiei cat conteaza modul cum a fost intretinuta masina. Exemplu: tatal meu are un Astra F '95, cumprata acum 3 ani cu 2600 de euro (in bord 165000 de km).Pana acum a facut cam 25000 de km si nu a schimbat decat ulei, filtre si motorasul de la un geam electric. Atat! Vorbim de o masina care are 17 ani si fara sa exagerez merge ceas. Ori eu la o masina fabricata in 2007, cu pretentii ca deh, am luat-o aroape noua, am schimbat sonda Lambda care a picat la 30000 de km, in conditiile in care, teoretic rezista de voie peste 100000 de km.

2. Poate ca cei care vand Golf 4 din 2001 stiu de ce unul cere 3000 de euro si altul 4000. O masina veche nu inseamna neaparat ca e proasta sau depasita, asa cum nici o masina ieftina nu inseamna mereu o afacere buna.

3. Daca vrei o masina fiabila si eu iti recomand ceva de genul unui Golf 4 sau Octavia 1 cam de 10 ani si undeva in jur de 4000 de euro, o masina verificata cat mai atent pentru ca in 10 ani a trecut prin multe (forje, gropi luate in viteza, accidente mai mici sau mai mari, condusa de incepatori sau "schumacheri", oameni care isi bagau... ca stiau ca o vor vinde, lichide care poate ca nu tot timpul au fost schimbate la timp etc)

4. Vrei doar ceva de la VAG?

5. Nu da ultimul ban pe masina! E bine sa ai deoparte si cateva sute de euro (3-4-500) pentru ca asa cum am mai zis, poate fi o masina trecuta prin multe. E bine sa ai un ban departe macar pana incepi sa ai incredere in masina. :)

Modificat de LauCalin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subscriu la sfaturile colegilor chiar daca ma repet... mai lasa un ban deoparte sa-i faci o revizie teapana. Asa e simplu de cautat si de zis ca iti iei masina mai noua de 4000 - 4500 dar te gandesti ca tre sa dai maxim 4000 pe ea si de 500 vb aia te mai costa o revizie, o asigurare, o rovinieta, taxe pe la primarie si politie etc... se aduna... crede-ma am trecut recent prin aceste treburi...

Si cu 4000 euro nu cred ca iei masina peste 2003 incoace, mai ales daca e diesel ( doar de-o fi vreuna cu probleme de la vreun al treispelea intermediar)... Ai mare grija :sly: si mult succes!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ii mai raman 1000 de euro deoparte doar pentru reparatii, ii face mare parte din articulatii, distributia, schimbul de ulei si filtre si pe partea de articulatie n-are treaba cu masina cel putin 60.000 de km daca merge omeneste cu ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o ruda care s-a dus in piata de masini cu 5000 euro. Vroia un VW, poate chiar Passat. Din start, doar sigla VW valoreaza 1000 euro. Si-a cumparat un Ford Focus diesel common rail TDCI din 2007 combi. Aratos, modern, fiabil, incapator, 130.000 Km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ei, si cum e colegu?

Ce masina ai luat pana la urma?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Lumea intoarce capul dupa un E34 doar cand are toba sparta si scoate fum ca un camion. Daca se cauta un pic gasesti G4, la pret decent ca mai sunt si oameni care vor sa vand masina nu sa stea cu ea jumatate de an pe Autovit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Poti cred sa te uiti la ceva mai nou, nu din 96, ci la ceva din 2000 poate 2001 la 5000 de euro. Un prieten si-a luat un ford focus 2006 cu 5000 de Euro recent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!