Jump to content

Conectare telefon RNS 510


tudistef
 Share

Postare recomandată

Salut.

Am si eu o problema cu BT si RNS510. Telefonul se conecteaza, sta conectat 2-3 secunde si dupa se deconecteaza.

Telefonul este un Samsung Galaxy SII, cu root, Android 4.1.2. Denumirea BT a masini este VW UHV PREM.

a mai intalnit cineva o problema similara?

Caz concret: RNS510 cu modul BT pe o Skoda Superb 2 2013, ultima versiune de fw care functioneaza perfect cu un Samsung Galaxy S3 (Android v4.x), conectat la un Samsung Galaxy S6 fara probleme se deconecteaza la fiecare 10-20 secunde. Aparent pare ca se deconecteaza si din retea (Vodafone) pentru ca isi pierde semnalul atat pe telefon cat si pe displayul masinii. Telefonul nu pare sa aiba nicio problema pentru ca functioneaza normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

costibardash

Buna seara, am urmatoarea problema legata de modulul de BT 

An un Passat 2012 cu BT si sistem premium, RNS 310 mergea absolut tot, citea agenda, comanda vocala... recent am vandut 315 si am pus un 510 led... problema este ca nu imi recunoaste bluetooth deloc... cand dau pe phone imi da mute...

Am pus inapoi de la un prieten un 310 insa tot la fel face...

 

Am pus VCDS insa nu reusesc sa ma conectez cu 77 phone imi da erroare .... 

 

Ce as putea sa fac... multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa te conectezi cu acelasi  telefon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara, am urmatoarea problema legata de modulul de BT 

An un Passat 2012 cu BT si sistem premium, RNS 310 mergea absolut tot, citea agenda, comanda vocala... recent am vandut 315 si am pus un 510 led... problema este ca nu imi recunoaste bluetooth deloc... cand dau pe phone imi da mute...

Am pus inapoi de la un prieten un 310 insa tot la fel face...

 

Am pus VCDS insa nu reusesc sa ma conectez cu 77 phone imi da erroare .... 

 

Ce as putea sa fac... multumesc

 

costi, ai reusit sa ma pierzi un pic... deci, ai un Passat cu RNS310.... ai vandut 315 ?? si ai pus un 510

 

deci, masina ta avea 310 sau 315 ???

 

vezi sub scaunul pasagerului, daca ai cutia de la modulul de bluetooth, pe podea - daca nu, inseamna ca nu ai BT premium - din acesta cauza nu poti accesa 77-Telephone..... si te conecta-i pe RNS 315 ... care iti afisa pe unitate, etc... ca la un premium.

 

daca asa este, la RNS510 trebuie sa montezi un kit de BT - modul, cablaj - daca vrei sa te mai conectezi cu telefonul la el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma scuzati pentru aseara  eram obosit, deci sa recapitulam ... am avut montat pe Passat B7 2012 din fabrica un RNS 310 cu bluetooth premium (Apelare vocala, mergeau toate tipurile de telefoane Iphone Samsung Nokia, chiar in Dual mode, streaming audio, agenda,  citea SMS etc..), nu imi placea ca avea ecranul mic si l/am vandut ... am luat un RNS 510 led si nu imi recunoaste bluetooth ul cand apas pe phone imi da mute.... am pus inapoi un RNS 310 de la un prieten aceasi problema ... 

 

ce ar putea sa fie... am intrat cu un VCDS-ROJ-11.11.5 si imi da erroare cand intru pe 77 telephone... imi zice modulul nu raspunde....

in rest nu stiu sa folosesc VCDS....

 

adaug ca toate celelalte functii imi merg... afisaz Clima... senzori de parcare.... etc.

Modificat de costibardash
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in Lista de Autoscan apare Adresa 77? sau ai imcercat tu sa intrii direct pe modul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi sub scaunul pasagerului, daca ai cutia de la modulul de bluetooth, pe podea - 

 

 

costi - citeste mai sus... este sau nu este ?

 

Ma scuzati pentru aseara  eram obosit, deci sa recapitulam ... am avut montat pe Passat B7 2012 din fabrica un RNS 310 cu bluetooth premium (Apelare vocala, mergeau toate tipurile de telefoane Iphone Samsung Nokia, chiar in Dual mode, streaming audio, agenda,  citea SMS etc..), nu imi placea ca avea ecranul mic si l/am vandut ... am luat un RNS 510 led si nu imi recunoaste bluetooth ul cand apas pe phone imi da mute.... am pus inapoi un RNS 310 de la un prieten aceasi problema ... 

 

ce ar putea sa fie... am intrat cu un VCDS-ROJ-11.11.5 si imi da erroare cand intru pe 77 telephone... imi zice modulul nu raspunde....

in rest nu stiu sa folosesc VCDS....

 

adaug ca toate celelalte functii imi merg... afisaz Clima... senzori de parcare.... etc.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poi daca mi-a mers cu 310 doar nu avea el incorpora bluetooth ul!!


Adaug caci cablul de la bluetooth in spatele la 510 vine... deci este o problema de imperechiere cred


Modificat de costibardash
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

no, dar nu e mai simplu sa te uiti tu, sub scaunul de la pasager... ? ... eventual postezi si seria modulului BT.

 

in functie de asta, ne facem o idee... in teorie nu avea ce problema de imperechere sa apara.... si trebuia sa vezi modulul de BT pe masina, pe diagnoza, tot.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sub scaunul pasagerului nu vad nimika... adika ar trebui sa dau tot la o parte.... e o casuta in mocheta dar in aman2 partiile sub scaun partiile extreme cu ceva cabluri cred ca este de la incalzire ceva...

Am luat un VCDS nou ultimu soft tot nu vede modulul de Bt

Oricum daca a mers cu 310 de ce sa nu mearga cu 510? Unde ar mai putea sa fie amplasat modulul am citit pe internet daca ii decluplez se reseteaza si ar putea sa mearga

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doar sub scaunul pasagerului... deci, parerea mea - daca nu-l ai acolo , nu mai cauta ca nu exista - din pacate.

 

alte analogii nu mai are rost sa facem.... nu stiu ce ai avut tu pe masina, dar iti pot zice ce nu ai - modul BT.

 

Asta trebuia sa gasesti sub scaun 

 

unele mai au o protectie peste ele, dintr-un material panzat.

 

daca tu nu ai nimic asemanator sub scaun.... nu ai BT.

 

nu este montat sub mocheta ci peste aceasta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pana acum cum a mers cu Rns 310? Doar nu a avut playerul incorporat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mor pe un singur lucru in viata... cand se raspunde la o intrebare, cu alta intrebare.

 

Una dintre variante este ca ai avut RNS315.

 

Altfel tu cum iti explici ? nu ai modulul sub scaun, nu apare la diagnoza, nu apare pe can... eu zic ca nu exista.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut am si eu o problema, cu Bluetooth-ul de pe masina HT-3, si navigatia rns-510. Am facut update de soft la 4120 si de harta la 8196. Dar de cand am luat masina nu imi vede meniul Phone nici pe navigatie nici pe meniul de Maxidot. Am atasat si log din vcds unde nu gaseste nicio eroare pe telephone. Mersi anticipat.

post-4938-0-74415400-1438170407_thumb.jp

post-4938-0-69096100-1438170496_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este normal sa nu iti apara niciun meniu, deoarece modulul tau este unul standard - doar de voce sa ii zicem asa - doar cele Premium, au afisare pe RNS/RCD si pe BC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles deci trebuie sa il vand pe al meu si sa iau unul Premium. Multumesc pentru informatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, poti cumpara unul cu 3C8 xxx xxx - Premium - lucreaza cu toate telefoanele, are afisare pe RNS/RCD si pe BC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

Eu cred ca am premium deoarece îmi arata în BC melodii, nr de tel etc.

Am o problema:nu se mai conectează telefonul. Il găsește și nu se conectează. Zice ca Bluetooth nu e activ.

Pana ieri a mers, acum nu mai merge

Mi-a făcut aceeași problemă și cu alt telefon dar am crezut că e de la telefon și nu de la unitate.

Ar tb sa ii fac un update de soft ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu...

 

intai deconecteaza-l si vezi daca isi revine - scoate mufa din modul si lasa-l asa un pic....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegu, costiba,vezi sub scaunul pasagerului daca ai modulul BT . Daca nu ai inseamna ca ai avut rns315 . Daca ai atunci ai mari sanse sa o rezolvi.

Modificat de skodita100
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde gasesc modulul?

 

Ieri am intrat in in meniu unitatii si i-am dat sa revina cum era in fabrica. Vad ca azi a mers.  :winter:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ti-a scris skodita... sub scaunul pasagerului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am găsit unitatea sub scaunul pasagerului, i-am scos firele și acum nu îmi mai citește Bluetooth ul.

Ce am greșit?

Modificat de orio777
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!