Jump to content

Conectare telefon RNS 510


tudistef
 Share

Postare recomandată

1K8-035-730-C UHV-Standard

Novero HT-3 9W2/

Este un modul standard nu iti va afisa nimic niciunde nici pe navigatie nici in bord .

La fel trebuie inlocuit modulul cu unul premium sau plus .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca nu e bun atunci de ce se mai monteaza asa ceva? La ce pret ajunge un modul premium sau plus?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe un tiguan 2010 am modulul 1K8035730D. la fel nu afiseaza nimic pe RNS510 si la apasarea butonului Phone trece pe mute. Bluetooth nu gaseste nimic. Am activat fortat din VCDS  bluetooth pe el, am conectat telefonul, dar nu face nimic. Apelez, pot raspunde din butonul de pe volan, dar sunetul se aude tot in telefon.  Bluetooth nici nu ramane activat pe el. 

Practic de ce mai are acest modul bluetooth daca nu face nimic ? 

e posibil sa fie defect? nu este nicio eroare pe modul.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la fel

BLUETOOTH KIT LOW LINE 9W2 1K8035730D

ei, afara folosesc tel in cradle .
probabil a-ti vazut ca masinile sunt aduse de afara cu adaptoare in cradle .
in ro se scot si se arunca ca arata urat si nu ai nici tel care sa intre in suport .
pregairea bluetooth standard costa 1-200 euro
bluetooth premium costa 800 - 1000  euro.
astea ca preturi de car configurator .
In ro si daca ceri 120 euro pe un modul premium sau plus
la sh adevarat,  e enorm . ...
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ändrei, antena de BT este integrata in modul. Trebuie adaugata antena GSM, daca ai un tel care necesita rSAP. De asemenea, ai s-ar putea sa ai nevoie sa tragi un fir de la BT la RNS pentru a se auzi interlocutorii "stereo"in boxe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

antena GSM exista, masina avand din fabrica pregatire telefon cu suport in bord. in poza din link se vede o antena , si ma duce cu gandul ca doar pentru BT poate fi

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aia din poza este antena GSM, chiar si culoarea mufei fakra spune asta. Antena BT ese integrata fara niciun dubiu. Daca ai antena OEM cu atat mai bine, o vinzi pe cea universala :)

 

P.S. Ia priveste tu cu atentie descrierea, in partea de jos a paginii si o sa te dumiresti de tipul antenei...

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am rezolvat problema simplu si eficient si anume am cumparat de la Midocar Otopeni un adaptor bluetooth 3C0 051 435 TB si merge super ok. Cand apelez sau sunt apelat se trece auromat RNS-ul pe modul phone...merge orice tip de telefon conectat la el ( am un samsung galaxy s3 si un iphone 4). Pretul a fost de 968 ron.

Poate memora pana la 10 telefoane, isi preia automat agenda telefonului....

Modificat de sp0nsoru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut, am un passat 2009 cu rns510 stie careva cum pot conecta un telefon cu android prin bluetooth? cand dau search imi gaseste telefonul dar zice ca nu e compatibil si nu se conecteaza.Pe un nokia mai vechi [telefon clasic] merge imi apar si contactele pe navigatie.Trebuie root facut la telefon sau alta e problema ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai probabil, trebuie sa schimbi modulul de bluetooth, de pe masina. Ai Premium si nu stie sa lucreze cu toate telefoanele, lucreaza pe Rsap.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am un passat 2009 cu rns510 stie careva cum pot conecta un telefon cu android prin bluetooth? cand dau search imi gaseste telefonul dar zice ca nu e compatibil si nu se conecteaza.Pe un nokia mai vechi [telefon clasic] merge imi apar si contactele pe navigatie.Trebuie root facut la telefon sau alta e problema ?

 

Ce telefon cu Android? Ce versiune de Android?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un LG P500 [optimus one] android 2.3.3

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am citit in descrierea aplicatiei zice ca merge doar cu root... prea complicat :)

Modificat de forceturbo
Quote inutil.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
stefan_alexandru25

Salut.

 

Am si eu o problema cu BT si RNS510. Telefonul se conecteaza, sta conectat 2-3 secunde si dupa se deconecteaza. 

Telefonul este un Samsung Galaxy SII, cu root, Android 4.1.2. Denumirea BT a masini este VW UHV PREM.

Am incercat sa instalez si aplicatia rSAP dar nu merge, cand vreau sa il conectez spune ca telefonul nu este compatibil.

 

Am atasat si o poza cu codul modului BT si acel cradle care il am in masina.

 

  https://www.dropbox.com/s/vxzurbrwy86z0kn/20140109_145102.jpg

Modificat de stefan_alexandru25
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva cum se scoate cradle de la touch adapter de pe bord?

Sent from my GT-I9001

Modificat de Darkangel69
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut...

ma lamureste si mine cineva...din vin decoder reiese ca am: "9ZW Mobile phone preparation" , pe masina am si o tastatura care iese din bord.

cum as putea sa ma conectez cu telefonul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am verificat si ... imi lipseste acel modul...:( masina are si tastatura care iese din bord, ce fel de modul im puteti recomanda?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut, dupa ce am citit toate postarile, am inteles ca nu pot conecta telefonul Samsung S4 sub nici o forma la bluetooth la masina mea (passat cc din 2009 cu RNS 510 si VW UHV Premium cu tastarura de telefon in bord), nici prin acel soft rSAP (downloadat de pe magazin play), ci doar printr-un alt modul bluetooth pe care pot sa-l cumpar. Asadar renunt la aceasta idee, si vreau sa va intreb daca stiti ce telefon pot "pune" in consola masinii, apare Nokia, dar nu stiu ce model? banuiesc ca acela se va conecta fara probleme la RNS 510, asa cum o fac toate telefoanele generatie veche.

Multumesc anticipat pentru raspuns.

Daca este cazul pot pune si o poza cu acel suport de telefon nokia, pe care il am in masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fara suparare dar decat sa cumperi un telefon vechi (100 - 200 de lei), o cartela pentru el (30 lei lunar), si sa te chinui cu numere separate, redirectionari, plimbat 2 telefoane etc. mai bine dai odata 400-500 de lei pe un modul compatibil cu telefonul tau si gata. Pana la urma o sa te ajute si la revanzarea masinii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna tuturor!  La masina din profil am sub scaunul pasagerului o cutie de bluetooth ( cred). Problema e ca nu stiu cum sa fac sa mearga telefonul pe acest device. Mn rns 510  am bifat bluetooth acolo unde era cazul dar, nu vede nici nokia C3, nici un iphone 4. Citisem in acest post ca daca apas tasta ,,phone''  si se taie sonorul (ceea ce se intampla si in cazul meu!) ar trebui cumparat ceva modul separat .Asa sa fie sau ar fi cazul sa vizitez un cunoscator in rns510 sau bluethooth care sa le puna cap la cap si sa mearga? Nu am suport de telefon pe masina. Am postat si pe sectiunea golf/jetta  poate ma ajuta cineva cu un vin decoder unde ar trebui sa fie si varianta de echipare pentru comunicatii ( asta tot din acest post am aflat-o!).Poate ma ajuta cineva cu sfaturi caci daca trebuie sa dau inca 200-300 euro pe vreun modul cred ca o las asa desi nu inteleg rostul acelei cutii de sub scaun.

Astept sfaturile voastre!

Mircea

 

post-119717-0-14038100-1393409918_thumb.

post-119717-0-82927500-1393409918_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poza pusa de tine, cu acel cod.... este de la sezutul scaunului.

 

da, o sa iti trebuiasca kit-ul de bluetooth, daca vrei telefon pe RNS - kit-ul contine cablajul aferent, microfon si modul.

 

ce activezi tu si butonul.... nu au nicio functie, fara modul de bluetooth instalat pe masina.... cutia de sub scaun - care vine pe podea si tu nu o ai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!