Jump to content

Conectare telefon RNS 510


tudistef
 Share

Postare recomandată

Buna seara, am și eu o problema cu Rns 510. Săptămâna trecută luni dimineață în drum spre serviciu in timp ce ascultam radio s-a oprit dintr-o dată sunetul iar display-ul navigației s-au făcut negru, lumina încă era aprinsă dar nu mai afișa nimic legat de radio, media, phone, navigație, map și setări in schimb daca umblam la clima afișa pe display ceea ce schimbam și la fel când băgăm în marsarier îmi afișa camera pentru mers cu spatele. M-am uitat pe YouTube și am văzut că dacă țin apăsat cele două săgeți stânga+dreapta și steluță concomitent se resetează, zis și făcut navigația mea și-a revenit și funcționează în parametrii normali mai puțin conexiunea bluetooth cu telefonul. Până să am pățania de mai sus aveam un Huawei P9 Lite care funcționa perfect cu mașina dar fix in ziua când am pățit mică problema mi-am schimbat și telefonul cu un Nokia 7 Plus și aici apare adevărată mea problema și anume când urc in mașina și telefonul mi se conectează cu mașina acesta nu mai citește cartela SIM și am doua variante: 1. Dau reset la telefon și pe urmă funcționează normal până când opresc mașina și 2. Scot cartela din telefon și o inserez din nou și la fel, merge fara probleme până când opresc mașina. Nelămurirea mea e că nu știu ce anume îi de vina, telefonul sau mașina după evenimentul cu navigația? Am uitat sa specific, este vorba de mașina din semănătură, un Passat CC, mulțumesc !

Modificat de Ovidiu_2311
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

510 nu are modul bluetooth incorporat. Ai modul separat, sub scaunul pasagerului, la care te conectezi.

Din telefon / modul bluetooth - dezactiveaza conexiunea Rsap si conecteaza A2dp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Florin, multumesc de raspuns dar nu ma prea pricep cu treburile acestea daca poti sa imi explici mai babeste as fi recunoscator.

Cat despre telefoane atat Huawei P9 Lite cat si Nokia 7 Plus se pare cau au ca si conexiune bluetooth A2DP conform GSMARENA si anume Huawei are Bluetooth4.1, A2DP, LE iar Nokia are 5.0, A2DP, LE , deci nu inteleg de ce cu Huawei-ul nu aveam probleme iar cu Nokia am.

Am cautat in meniul telefonul sa vad daca pot schimba ceva setari la conexiunea bluetooth si nu am gasit nimic cat despre modulul bluetooth din masina banuiesc ca schimbarea respectiva o pot face doar cu VCDS, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, cu VCDS-ul.

babeste - cauta intai sub scaunul pasagerului, vezi daca gasesti sub un capac, un modul. 

Daca da si nu te pricepi, atunci cauta pe cineva care te poate ajuta. Altfel, toate informatiile le gasesti pe aici... si te mai ajutam in limita timpului disponibil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!dupa montare bluetooth funcționează cu iPhone doar ca am o problema cu microfonul!!trebuie cumva mutată mufa de la microfon?inainte de a monta bluetooth-ul comenzile vocale de  la Rns 510 funcționau perfect!sau trebuie codificat cu vcds?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Microfon trebuie conectat în rns și din acesta în Bluetooth. Plus codat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina a venit fara Rns 510 și fara bluetooth !la montare Rns a avut nevoie de vcds dar spre uimirea mea la montarea modulului bluetooth nu a avut nevoie de vcds!bluetooth a venit cu tot cu cablajul lui dar fara microfon!acesta lam montat Cand am pus Rns-ul!functiona pefect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

! Verifica unde duce cablajul de la microfon! În rns! Sau în modul Bluetooth!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inainte de a monta bluetooth-ul microfonul  l-am montat in mufa de la Rns! Dar după ce am montat bluetooth care a venit cu cablu lui!nu am făcut nici o modificare doar plug&play!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai mai trebuie facute ceva modificari, tb dus semnalul de la microfon din rns in bt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!ce ar trebui sa fac mai exact?!

1 hour ago, Al Bundy said:

Pai mai trebuie facute ceva modificari, tb dus semnalul de la microfon din rns in bt.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragoș..... Și pe forum... Și pe Google... S-a discutat de multe ori despre asta. Trebuie doar sa cauți.... Si încearcă sa nu mai folosești atât semnul exclamării.... 

Poftim, ți-am scos eu de pe Google, diagrama conectării microfonului, pt a activa comenzile vocale

mfd3-voice-mand-wiring-harness-for-rcd-510-wiring-diagram.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Saluari.Sunt nou posesor la un b6 2009 si am un RNS 510 si modul NOKIA 3C8 035 730. Dupa conectarea telefonului la BT raman fara semnal ( imi solicita acces sim la distanta, si presupun ca de acolo apare problema). Ce pot face? Multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut am rns510 pe un passat b6 2009 se conectează samsung s7 dar nu mai am date pe telefon  cum pot sa fac  sa folosesc netul de pe telefon si totusi sa functioneze si hands free 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiind 2009, sigur nu ai alta varianta de conectare, decât Rsap. Nu te conectezi pe rns510..... Ci pe modulul Bluetooth - telefon, care îl ai sub scaun pasager. Pune o poza cu codul acestuia. Vrei conexiune și data pe telefon.... Alt modul... În jurul la 150 euro unul premium, second-hand 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua, sper ca raspund bine la acest topic, deoarece nu pot face unul nou, asa ca sper sa primesc aici un raspuns.

Am si eu un vw passat din 2010, cu navigatie RNS 510 si modul bluetooth 1K8 035 730 D

Intrebarea mea este, de ce nu apare niciunde sa ma pot conecta la bluetooth? Tin sa mentionez ca masina vine si cu acel suport pentru telefon sau pentru bluetooth touch sau ce se mai pune pe el. Am doar suportul, nu si modurile pentru el.

Ma intereseaza sa pot asculta muzica de pe telefon, nu ma intereseaza neaparat sa si vorbesc de pe el, desi are microfon inclus, pentru ca voice control il pot folosi.

Am inteles ca exista o varianta sa deconectez modulul de sub scaun, si sa il conectez la loc, pentru a il reseta, desi tot nu apare nimic sa ma pot conecta la bluetooth, iar cand apas pe butonul PHONE, mi se pune pe mute in loc sa afiseze ceva. Va rog sa imi dati si mie o explicatie, pentru ca m-ar costa mult sa merg la un service autorizat sa rezolv problema, as prefera sa rezolv singur.

Modificat de Pantalia
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a mai spus, trebuie codat modulul fara craddle.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 hours ago, Al Bundy said:

S-a mai spus, trebuie codat modulul fara craddle.

Si ce inseamna fara craddle? pana la urma am sa merg la un electrician sa il codez. Desi e interesant, ca masina a venit cu asa ceva pe el, si tot nu este activat, nu stiu motivul, dar sper sa rezolv

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles acum ce inseamna ce ai spus tu mai sus. Deci, sa inteleg ca daca il codez sa mearga fara acel suport de telefon, o sa ma pot conecta la bluetooth? nu ma intereseaza, dupa cum am spus, sa vorbesc la telefon prin bluetooth, ma intereseaza doar sa ascult muzica de pe telefon la boxele masinii. Din cate am vazut pe internet, modulul meu, suporta media, deci nu ar trebui schimbat. Nu ma intereseaza nici sa imi arate pe display, prefer cat mai simplu deocamndata, pentru ca am sa optez pe viitor la o navigatie android.

Acum folosesc un adaptor bluetooth prin aux, care nu prea ma incanta ca stau cu fire trase. De asta prefer sa ma conectez direct la ce are masina in stoc. Folosesc un huawei p20 apropo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, Pantalia said:

daca il codez sa mearga fara acel suport de telefon, o sa ma pot conecta la bluetooth?

Da

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua! 

Am si eu un Passat b6 2009 cu navigatie RNS 510, am functia de telefon cu comenzi pe volan care functioneaza perfect, problema e la BT pentru redarea melodiilor de pe telefon (BT-audio). Dau la Setup apoi media si activez ,,bluetooth audio" si ma intorc la Media imi apare sus butonul de BT dar nu pot sa il selectez. Stiti cumva ce as putea face sa ma pot conecta cu telefonul sa ascult muzica de pe el?

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa verifici ce model de modul ai. Doar anumite modele sunt compatibile cu redarea audio

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare,

De curand mi-am achizitionat un Scirocco 2010 care vine cu RNS 510 si  sub scaunul din dreapta unitatea BT.

Atunci cand intru in meniu si il pun sa caute telefon, gaseste telefonul, aleg conectare, imi afiseaza mesajul sa astept, iar dupa cateva secunde, imi scrie ca ”telefonul nu este compatibil”

Am incercat atat cu IOS cat si cu Android, acelasi mesaj. Mentionez ca are inregistrat un Galaxy S8 de la fosttul proprietar. Cum as putea rezolva asta?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa cauti un telefon compatibil sau sa inlocuiesti modulul de BT cu unul mai recent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am gasit un prieten ce ma poate ajuta sa modific acel cod sa mearga bluetooth la masina fara acel cradle. Problema este ca nu stie unde si ce cod sa modifice.

Imi poate spune, va rog, cineva unde anume in program trebuie intrat, ce cod si ce modificare trebuie facuta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!