Jump to content

Reparatie parbriz


Serban F
 Share

Postare recomandată

Daca cumva exista deja topic strict legat de acest subiect se poate muta.

Vreau sa stiu daca cineva a avut zgariat parbrizul( nu crapat) si daca se poate repara fara sa fie schimbat (daca exista o modalitate). Cred ca de la frunze prinse in stergator si sters parbrizul cu ele s-a zgariat usor parbrizul si nu as vrea sa apelez la casco si mai ales sa schimb parbrizul pt un lucru atat de marunt.

Multumesc pentru raspunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu as fi interesat dar din cate stiu singura solutie e ALTUL

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Simplu:

http://www.colindetailing.ro/sonax-polish-sticla-profesional-p-204.html - polish profesional pe baza de oxid de ceriu pentru sticla

si buretii aferenti: http://www.colindetailing.ro/sonax-burete-polishat-sticla-parbriz-p-205.html

Pe langa asta iti recomand o masina rotativa pentru ca cea orbitala nu are suficienta forta.

In genere au iesit si zgarieturi mai grele.

Daca se polisheaza cu grija si atentie nu apare efectul de lupa, so it's ok

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@markiasi zice domnul colin ca cu cele 2 produse de la el merge sigur 100%. Deci solutii ar exista. Probabil si in service autorizat tot asa se rezolva numai ca platesti si manopera

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De mentionat ca nu oricine poate face asta, si necesita prezenta unei masini de polishat rotative de performanta, cum iti ziceam si pe PM.

Multumesc

Modificat de colin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cat costa o astfel de operatiune si cam cat dureaza ? efectul este temporar sau permanent ?

Multumesc anticipat!

(am scris aici si nu am dat mesaj ca sa nu stau sa explic subiectul)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

apropo stie cineva vreun meserias care poate sa faca chestia asta in zona Moldovei (iasi, bacau, suceava) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cat costa o astfel de operatiune si cam cat dureaza ? efectul este temporar sau permanent ?

Multumesc anticipat!

(am scris aici si nu am dat mesaj ca sa nu stau sa explic subiectul)

Eu personal nu fac astfel de operatiuni, dar de obicei costa cam 300-400 lei din ce stiu, efectul este permanent, zgarieturile se inlatura nu se acopera

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai la pretul asta mai bine iti cumperi un parbriz nou.

Parerea mea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as fi interesat de operatiunea asta pentru geamurile laterale..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer sa fiu inclin sa nu cred ca se poate remedia un parbriz cu zgiriieturi prin slefuire fara sa se strice calitatea lui ( din punc de vedere optic...).

Asa ca sint Toma necredinciosu' adica pina nu vad nu cred. Tehnic ar fi posibil, dar sint convins ca la niste preturi astronomice in comparatie cu pretul unui parbriz nou...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand masina este asamblata in banda se folosesc diverse sisteme de asigurare a pozitiei parbrizului / lunetei (cale sau distantiere, agrafe sau altele). Sunt foarte sigur ca in service, atunci cand schimbi parbrizul / luneta, o lipesc la ochi => probleme. Asa ca uneori este mai bine sa cauti alte variante.

Multumesc Colin pentru raspuns!

@Lucian - cauta pe google prelucrarea sticlei optice sau in engleza, apoi te poti duce la magazin si compara lentila cu parbrizul tau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si sa dai 400 de lei ca sa acoperi zgarieturile si peste 3 luni sa fii pus in situatia sa trebuiasca inlocuit datorita unei fisuri datorata vreunei pietre sau pasare, cum a fost in cazul meu, iar nu pica bine la stomac. Poti sa vezi si tu foarte usor daca ti-l monteaza bine, verificand garniturile care vin intre parbriz si caroserie-daca sunt la fata peste tot, atunci e bine. Parbrizul meu a fost schimbat de niste papucari, habar n-aveau oamenii de masini...le dadeam lectii daca imi puneam mintea cu ei si tot a iesit bine. Lasa de dorit insa calitatea parbrizului after-market de calitate mediocra, care dupa 35.000 de km de Romania si fara drumuri prin tara, doar Bucuresti si o localitate la 30 de km de Bucuresti, e muscat de pietricele si are si o mica floare pe partea pasagerului.

Parbrizul e marca Guardian, asta ca sa stiti sa va feriti de saracii de la ei!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Offtopic:

Pai nu degeaba un parbriz OEM costa cat costa.

Nu mai punem ca marea majoritate a parbrizelor sunt aduse din tari low cost, pentru ca la noi pretul primeaza.

Eu zic ca controlul de calitate cel mai bun este pt parbrizele OEM, insa din pacate, acestea costa de 3-4 ori cat un parbriz normal.

Dar, legat strict de reconditionarea geamurilor, daca sa zicem o rectificare costa hai sa spunem 50 de ron, mai era cum era, insa la preturile mentionate mai sus, nu merita indiferent de ce geam e vorba.

Fie ramai cu el asa, fie il schimbi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut colegi, eu personal am cumparat solutia de polish recomandata si am fost surprins ca am reusit sa scot 70% din zgarieturi , nu am precizat insa ca operatiunea am facut-o eu deci nu un profesionist ( probabil ca daca gaseam pe cineva priceput rezultatul era mult mai bun ) . Aveam zgarieturi de 1,5 cm latime, lungime toata cursa stergatorului, pe partea stanga a parbrizului fata . Produsul recomandat de colegul "colin " chiar functioneaza. O sa postez si poze curand, dar eu sunt foarte multumit. In orasul meu pe unde am intrebat daca se poate rezolva au zis ca zgarieturile sunt pe o suprafat prea mare si nu se incurca . dar eu sunt multumit. sincer recomad sa incercati. A si apropo , aveti nevoie de o masina de polish , un fel de flex cu viteze , altfel frecati de va ies ochii, eu am frecat cam 3 ore si in felul in care m-am priceput. succes .

Modificat de nushi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum vreo 4 zile am schimbat parbrizul la Ager Service. (la G IV)

Superoferta, 372 ron montaj inclus. Este fabricat in H.K. omologat VW. Este verzui cu parasolar.

Aveau si made in Germany la 580 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar ca superoferta

la T5 am schimbat 2 parbrize in 6 ani, ambele au costat 1200 lei cu manopera de fiecare data.. dar asta pentru ca are antena de la radio integrata in parbriz.. fara asta costa cam 900 lei

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca gasesc factura, o sa ma uit sa vad cat a costat aceeasi operatiunea la aceeasi masina la PBN, s-a facut pe Casco treaba, deci cu parbriz original. Are un unghi foarte prost parbrizul la masina asta, pe cat e de sus pus, pe atat ia toate pietrele de la toate masinile din fata. Eu la Leon nu aud pietrele in parbriz cum le aud la duba.

@SSorin: buna oferta, intr-adevar. La reprezentanta e mai mult doar manopera, undeva la 450 de lei sa dea parbrizul jos si sa puna altul +materialele folosite.

Referitor la ciobul pe care ti l-au pus astia la Ager: ce marca e? Cum e cu tenta aia fata de varianta non-tinted? Se simte vreo diferenta la capitolul: forta cu care iti prajeste soarele mana?

Modificat de alexanderdj
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marca n-o stiu, o sa ma uit ce scrie pe el. Non-tinted nu stiu cum este, masina a venit cu tinted, am mai schimbat unul tot asa, iar asta este al 3-lea in 10 ani :( Deci nu amtermen de comparatie. Cei de la PoRo cumpara geamuri de la Ager, asa ca nu m-as duce la ei sa le dau bani in plus doar ca sa platesc firma. Si inca ceva, astia de la Ager care doar asta fac, iti garantez ca monteaza mai bine decat la PoRo.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clar iese mai bine la Ager care cum zici si tu, asta fac toata ziua, decat la Porsche Ro. E bine de stiut totusi ca iarba e asa verde prin alte parti, e de retinut treaba cu service-ul asta si preturile de-acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut si eu de ales intre FY la Ager, la 520 RON cu tot cu manopera si Pilkington, la www.parbrize.ro, la 510 RON cu tot cu manopera. Am ales Pilkington, ajutat si de o oferta la 450 RON. Ca impresii, in sfarsit vad si eu ceva prin parbriz. Au fost cateva mici probleme, legate de neatentia celor care au instalat parbrizul, fiind lasate cateva bucati de adeziv in partea inferioara a plafonului si o gramada de pete pe tapiteria plafonului si a stalpilor laterali.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Ager se lucreaza f. frumos si curat. Eu sunt la al doilea parbriz schimbat la ei. Nu au lasat "urme".

Vechiul parbriz a fost Pilkington si...s-a spart cam repede. Sa vad cat rezista chinezaria asta ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As fi mers si eu la Ager, insa din ratiuni economice si de marca parbrizului am ales Pilkington. Oricum, masina nu mai sta mult la mine, dar totusi, Pilkington e furnizor OEM pentru grupul VW AG.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Eu mi-am luat o piatra in parbriz,nu e crapat dar in locul ala s-a facut praf sticla si e ajunsa aproape pana in interior gaura...se poate remedia? Cat ma costa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!