Jump to content

Probleme ABS+ESP


eugenus
 Share

Postare recomandată

Oare sa caut un electrician mai priceput sa verifice cablajul/comunicatia ca apoi sa dau vina pe ABS?

Nu stiu de ce, dar sunt tentat sa cred ca este din cauza faptului ca masina a stat 4-5 luni nemiscata. Dar directia?de ce se misca greu?

 

sigur ca da, inainte de toate verifici tot.

 

cristian a cumparat noua cred.

 

una SH trebuie sa fie in jurul la 150-200 euro.

 

volanul se misca greu, deoarece nu mai ai setarile de baza facute, calibrarea la G85, etc... si e posibil sa nu te lasa sa le faci, atata timp cat modulul ABS nu comunica.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am cumparat modul nou, nu e decat 5500 RON unul la reprezentanta. Am luat unul SH, de la dezmembrari, 600 RON plus TVA, cu factura si "garantie". Acum, nu stiu ce s-ar fi intamplat daca modulul nu era bun, insa a fost ok. Foarte important, cumpara modulul care il ai pe masina, sa aiba acelasi cod. Modulul oricum e propriu numit, e format din 2 parti, una electrica si cea hidraulica, fiecare cu codul ei de produs.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am notat, ms.

 

vreau sa ma mai duc la o testare - de data asta cu vag com -  si sa vad ce o sa-mi spuna.

 

cei la care am fost ieri "voiau" dar nu "puteau".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cristian

Ma refer la postul tau #62: rezultatele ti-au fost date in forma postata?

 

Mie mi s-a spus ca imi vor trece rezultatele/posibilele erori pe factura si ca nu imi vor da ceea ce "iese" din tester. Am intrebat de ce si au motivat ca ei au investit in acele aparaturi, in traininguri, etc, iar cu acele rezultate m-as putea duce in alta parte sa ma rezolve.

 

O fi corect asa? Ca doar voi plati pt acel test.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Platesti, primesti - si daca iti faci analize, nu le primesti... ca te duci la alt doctor ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-am zis, eu mi-am facut singur scanarea, deci nu s-a pus problema sa-mi dea cineva rezultatele scanarii, mi le-am salvat singur din Vag-Com. Sigur nu gasesti pe cineva de pe forum dispus sa te ajute? Aveti si voi intalniri saptamanale in Constanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Reseteaza bateria, dar sa ai codul de la cas daca ai asa ceva.

Apoi verifica sigurantele de langa baterie.

 

Nu te grabi sa arunci cu banii ca e foarte posibil sa fie un contact corodat sau siguranta arsa.

Modificat de SOLAR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

voi incerca azi un pic mai tarziu cu resetarea bateriei.

 

sigurantele de la ABS atat din int cat si de la motor le-am verificat ieri. le-am scos, am constatat ca fuzibilul e intreg si le-am introdus la loc. Nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si in linkul tau solutia a fost schimbarea modulului ABS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

solar mi l-a recomandat pe fiestax - multumiri amandurora.

 

fiestax mi-a facut foarte prompt si meticulos scanarea atasata, pe langa alte verificari - inca o data multumiri.

 

fiestax mi-a recomandat un electrician priceput la probleme asemanatoare.

 

m-am programat si ma duc miercuri dimineata la ora 9. va tin la curent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie nu imi merge ce ai atasat tu....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adobe reader 11.0.06 deschide acel fisier dar nu aduce nimic nou scanarea. Trebuie luate fiecare si verificate.

Eu as mai verifica bateria sa nu fie cu tensiune mica si coroana de la ABS, puteau sa fie si indicatoarele afectate...dar slabe sperante, sa avem mai multe defecte simultan..

E interesant defectul, asteptam solutia.

Modificat de SOLAR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bateria/incarcarea e buna am verificat.Am scos si bagat mufa de la abs nu avea nimic suspect pe acolo,sigurantele din compartimentul motor erau ok.De care coroana si indicatoare zici?

Sunt mari sanse sa se ajunga la ce a facut cristian.Din pacate.

Modificat de fiestax
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi-au motivat cei de la Scorpion, unde s-a facut prima data constatarea, ca atunci cand s-a schimbat bateria nu s-a strans bine una din borne si ca modulul de abs s-a ars din cauza contactului imperfect. Masina are aproape 60.000 km, deci nu se poate pune problema uzurii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta e motivatia lor... dar modulele sunt proaste - ca foarte multe alte module - si cedeaza la variatii de tensiune.

 

verificati daca are alimentare in mufa ABS-ului. Daca da, daca nu are probleme la cablaj - atunci modulul ABS e de vina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mod normal astea trebuiau sterse si facute inca una dupa cateva zile. Sunt asa multe ca nu ajuta logul acesta daia am si zis ca nu e relevant. Daca baietii au lucrat neglijent poti avea ars si ECU, bateria aparea si in loguri daca era descarcata dar un "spike" de la cei neglijenti... Eu am zis sa se verifice cat poti singur, inclusiv sigurantele ca sa nu dai de mecanici care schimba siguranta si inca cateva module doar sa le platesti. Ei sunt la serviciu si obtin cat pot de la tine. Ai venit cu masina defecta in service, la cate erori ai scoti banu frumos(la schimbarea cutiei ti-au "rezolvat" defectele astea).

 

O singura scanare s-a facut Sorine?

Modificat de SOLAR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut vreo 3.Cea postata de coleg este prima cum am conectat interfata.A doua sa vad ce a ramas(doar cele abs+g85+vehicle speed) dupa stergere iar a treia dupa ce am verificat sigurantele din compartimentul motor+mufa abs rezultand aceleasi erori ca dupa a doua scanare.

Florin daca poti sa si postezi o schema a mufei abs pentru verificare pe care pot sa o fac eu sau colegul ca am vazut ca s-ar putea descurca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fiestax - daca am avea schema [prin amabilitatea lui florin] ai putea masura alimentarea la modulul abs?

 

eu am atasat scanarea ce s-a salvat pe stick, probabil nu cea de a 2 a cum zice fiestax.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da-mi datele masinii pe PM (an fabricatie, cod motor, ESP,etc) si o adresa de mail - mai tz va dau diagrama

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gctinvalentin

stiu ca am mai deschis un subiect pe tema asta in speranta ca poate cineva sa mai intalnit cu aceasta problema,am o octavia II 1.9 TDI BXE 2006 si nu ii dau de cap,nu imi vede modulul de abs si in bord am urmatorii martorii aprinsi:abs,frana de mana,motor si martor senzor unghi volan eroarea pe care o da pe modulul motor este 01316 - ABS Control Module no signal/communication am verificat tot ce se putea sigurante,toate firele posibile si imposibile,module ce comunica cu modulul de abs(abs-ecu)...(abs-can)...(can-obd)...(abs-obd)..(can-ic).plus,plus contac,masa,fire can ce vin in modulul de abs toate sunt ok....am facut proba cu alt modul de abs compatibil cu masina si nu sa schimbat nimic,tot nu pot intra pe modulul de abs cu vcds-ul si am aceeasi eroarea,mentionez ca pe celelalte module pot intra cu testerul mai putin pe modulul de abs....care sa fie problema poate imi scapa mie ceva....poate cineva sa mai intalnit cu situatia asta ciudata ca altfel nu am cum sa ii spun...toate bune dar in final nimic nu este bun 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai pus alt modul si tot nu il vede, tot din firele de alimentare sau de can este problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!