Jump to content

Probleme ABS+ESP


eugenus
 Share

Postare recomandată

10 hours ago, ionutz2008 said:

Acum intreb, adresa 03 ABS nu are si long coding,

Altele, a ta nu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Multumesc. Acum am intrat mai profund in ceata pentru ca daca tot ce se poate face in coding consta in cele 7 cifre iar ele corespund masinii nu mai stiu ce sa fac. Oare daca scot fisele bateriei si le pun in scurt vreo 10 minute ar duce la vreo resetare a modulului ABS ?

 

Modificat de ionutz2008
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la cineva in service care a incercat fara succes sa elimine acea eroare si mi-a zis ca ultima solutie ar fi rescrierea softului pe ABS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

greu de zis, prin telefon...trebuie masina, ca sa poti verifica exact

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

No hate!!!

 

Dupa 5 ani de martor ESP aprins in freza din cauza erorii 01435 - G201 eram decis sa schimb pompa, pana am dat de postarea unui coleg care a schimbat pompa si dupa 1 zi aceeasi problema, iar acum circula tot fara ESP.

 

Asa ca astazi am trecut peste toata constiinta de a repara si nu masca problemele si m-am transformat intr-un "samsar" iar cu o bucata de banda am mascat ledul minune in 20 min fara a fi nevoit sa demontez acele, se trage usor rama iar cu o penseta se plaseaza usor o bucata de banda adeziva neagra.

Nu urmaresc sa vand masina asa ca din nou, nu sariti cu critici.

 

Am lasat acest comment pt cei care au aceasta problema si se simt deranjati de "bec".

 

Rog colegii moralisti sa se abtina, decat cu gandirea ca un ESP iti da aripi si te face invincibil mai bine preventiv stiind ca nu-l ai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiind ca nu-l ai e cand vezi becul....daca nu il vezi e posibil sa mai uiti ca n-ai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Alexandru.popescu

Salutare. Am o problema de vreo 3 zile la golf 5 1.4 16v. Mi-a apărut senzorul de Esp în bord. Astăzi am fost la reprezentanță la Ford și mi-a scanat cu testerul. 

Mi au spus ca trebuie să schimb pompa de abs. Doar ca trebuie copiate setările, nu am înțeles prea bine și asta se poate face doar cu Vcds. 

Atașat vă arăt eroarea. Dacă ma puteți ajuta și îndruma către rezolvarea problemei, v as fi tare recunoscător. 

Vă mulțumesc. 

16026870021682804015462057053630.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E posibil,  dar inainte de asta schimba switch pedala frana, pune original si vedem daca scapi asa. Daca nu, alta pompa. Codarea se salvează,  se recodeaza noua pompa, se fac setarile de baza, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alexandru.popescu

Nu te supăra, dar ce legătură are comutatorul lumini cu eroarea aia de Esp?. 

Întreb pentru ca nu ma pricep. Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alexandru, nu e comutator lumini....ci switch pedala frana. Cateodata, din cauza acestuia, intoarce o eroare pe senzor presiune. Este o problema cunoscuta ... si de incercat, inainte sa schimbi pompa.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare guys,
Am deja 2 ani de cand merg cu modulul ABS defect si m-am saturat. Am citit forumuri in romana si engleza si tot nu sunt lamurit. 
Masina, o Skoda Octavia 2 FL 1.9 TDI BLS 2009 cu modul ABS 1K0 907 379 AE(update la skoda la versiunea CE)/ 1K0 614 517 BE . Din ce am citit, am diverse variante de module(AE,AJ,AP,AT,BC,BE,BG,BJ,BL). Stiu ca Al Bundy recomanda BJ pe electronic dar am gasit acest cod pe o lista a modulelor ce au tendinta sa se defecteze si de aceea am optat pentru BE pe electronic(https://www.ecutesting.com/common-faults/volkswagen/volkswagen-golf-audi-tt-and-a3-abs-pump-failure/). Nu am idee insa daca pe hidraulic conteaza ce cod este si aici as avea nevoie de ajutorul vostru.
E ok modulul 1K0 907 379 BE / 1K0 614 517 CP ca si inlocuitor pentru modulul meu??

Va multumesc de ajutor!

Log-DJ92ECV-TMBBS61Z192035649-308490km-191686mi.txt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU stiu unde ai gasit tu info ca BJ cu DE  se defecteaza, la cate am schimbat eu nu a venit nimeni inapoi cu el sa-mi spuna ca s-a defectat. Si nici al meu de pe masina nu s-a defectat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Viorel, eu pentru golful parintilor am gasit BJ cu DG, am castigat HHC si XDS acum ma gandesc la un PLA :), deci nu numai ca iti rezolvi problema mai ai si alte beneficii.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit pe acest link https://www.ecutesting.com/common-faults/volkswagen/volkswagen-golf-audi-tt-and-a3-abs-pump-failure/ ?

Una din serii este 1K0 907 379 BJ ?

O pun cu mare incredere ca stiu ca ai experienta, doar sunt curios daca se potriveste cu seria mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Torque iti multumesc mult de confirmare :) am gasit fix la fel ca a ta BJ/DG. Domnul cu care am vorbit zice ca e de pe o masina din 2011 cu 100k km :D revin cu feedback cand primesc pompa. O sa incerc sa o codez. Din ce imi dau seama BJ are coding pe 18 bytes iar a mea, AE are pe 17 bytes. Ma gandesc ca mai pun un byte de 0x00 si ar trebui sa mearga. 
@Al Bundysper ca nu m-ai inteles gresit referitor la ce am gasit eu pe un site random. Nu am zis-o cu rautate si nu iti pun in niciun fel la indoiala experienta :) 
Va multumesc inca odata pentru ajutor. Sper sa scap de muzicuta si luminile din bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mariusvwgolfplus

salutare,

am si eu o problema la un golf 5 2.0CBD din 2009

problema a inceput asa 

am alimentat cu benzina, am scos am bagat motorina am deconectat bateria am pus alta si apoi surpriza:

se aprinde volanul galben esp si presiune pneuri. Am tot incercat cu vcds am reusit sa sting volanul , dar am activat testul ABS.

Acum am ABS ESP si presiune pneuri aprinse. si urmatoarele erori:

 

IMG_8050.JPG  IMG_8051.JPG  IMG_8052.JPG  IMG_8122.JPG

 

cu ultima poza am reusit sa sting becul la volan dar eroarea de g85 tot o am

Modificat de Mariusvwgolfplus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Dupa ce ai schimbat bateria trebuia sa mergi cu masina si se stingea volanul galben. Acum ca ai activat testul trebuie sa il duci la capat. Gasesti pe youtube si pe rosstech cum se face testul. Cauti o parcare goala si il fa i acolo

Rugaminte, pe viitor pune un log complet si nu poze. Ca sa te poata baietii ajuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite aici procedura de care vorbeste Viorel

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare. ieri am schimbat si eu pompa Abs 1K0 907 379 AE cu una 1K0 907 379 BJ dar cand incerc sa bag codarea de la cea veche imi da eroare. Ma poate ajuta cineva cu un coding sau sa imi zica cum se face o codare? atasez si un Scan inainte de inlocuire. Multumesc!

Log-RAT-TMBKE61Z082182096-215360km-133818mi.txt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare Alex,

Vechea pompa avea un coding pe 16 bytes daca nu ma insel iar cea noua are pe 17 bytes. Dupa ce copiezi codul vechi mai adauga un 00 la final. Ar trebuie sa mearga. Astept feedback. Maine schimb fix aceeasi pompa(AE) cu una tot BJ.

113B401C0A2A00FC880B02ED501F0042690000

Cea veche era pe 18 bytes iar cea noua este pe 19(imi amintisem gresit). Incearca te rog codul de mai sus. Spor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!