Jump to content

Probleme ABS+ESP


eugenus
 Share

Postare recomandată

       Am intrebat despre acel inel,e o banda magnetica lipita pe roata si trebuie sa cumpar toata piesa impreuna cu rulment.Din cauza ruginii a umflat acea banda magnetica si sa exfoliat.Mi se pare o porcarie ce au facut nemtii cu asta,nu inteleg ce au urmarit in afara de partea  financiara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
gctinvalentin

Dupa o scanare cu VAG-COM si cu VAS modulul de ABS imi da 2 erori ca nu este codat corect si defect mecanic,erorile sunt:

 

01044 - Control Module Incorrectly Coded

 

01044 - Control Module Incorrectly Coded: Mechanical Failure

 

 

Mentionez ca am incercat recodarea modulului de ABS conform cu echiparea masini,dar tot nu merge,am incercat si varianta celor de la Ross-Tech si degeaba tot nu merge,codul dupa datele masini este bun,ma lasa sa il bag imi zice cod acceptat,calibrez senzor unghi volan,senzor acceleratie laterala,senzor presiune frana toate exact dupa manual dar degeaba erorile nu dispar rezultat modul abs codat incorect.

Intrebarea mea este:

daca am un defect mecanic la modulul de ABS este posibil sa nu ma lase sa il codez

daca modulul de ABS nu este cel original din fabrica este posibil sa nu fie compatibil cum masina

daca stie cineva alta varianta de codare ptr ABS

 

Masina este un Golf V (1K) Motor 1.9  An 2004 Modul ABS MK60

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor.Acum vreo 2 luni mi sa aprins senzorul ABS+ESP+( ! ).Dupa vreo cateva zile mi sa aprins si epc-ul.Am dus masina la un mecanic,a pus testerul pe ea si a iesit ca trebuie schimbat contactul de la pedala de frana.Am schimbat contactul  si am rezolvat cu epc-ul,dar nu si cu esp+abs+(!).Am dus din nou masina la acelasi mecanic si mi-a zis ca nu da nimic pe tester.tin sa precizez ca de fiecare data cand sa aprins nu eram in miscare.Daca invart cheia de vreo 3,4 ori dispare. nu se aprinde tot timpul, (o data la 2,3, saptamani).a mai patit  cineva de genul asta? bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie facute ceva verificari in blocurile de masura, pe ABS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

daca ma poate ajuta cineva cu urmatoarea problema:

 

cand virez dreapta in mers la o viteza ceva peste 60km/h si am acceleratia apasata imi intra esp-ul. daca nu tin piciorul pe acceleratie nu apare nimic, la fel si pe pilot automat nu apare nimic.

 

care ar fi legatura acceleratie, esp si volan dreapta?

 

  Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi sa nu ai senzor murdar sau contact imperfect... altfel, trebuie facute cateva verificari in blocurile de masura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc

ma gandesc ca daca ar fi fost senzor murdar ar fi aparut problema si la mers cu pilot automat?

 

acum ceva timp i-am facut unghiul de fuga la roti fata

 

  saptamana asta ii fac o scanare sa vad daca a inregistrat ceva erori si revin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la masina ta pilotul foloseste viteaza data de senzorul de pe cutia de viteza....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

  Salutare

am reusit sa fac o scanare si am urmatoarea eroare

 

00778 - Steering Angle Sensor (G85)

            27-10 -
Implausible Signal - Intermittent

 

  Mentionez ca pe langa problema intrarii esp fara motiv se aprinde din cand in cand esp in bord si ramane asa. am citit despre adaptarea sensor g85 - oare trebuie si la mine?  sa fie acesta motivul intrarii esp cand iau curba la dreapta?

  Multumesc!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca o recalibrare a G85-ului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Direcția / bucsaria este ok sau ...? La passatul din familie aveam bucsele varza si directia dusa si la fel se intampla cand luam curba la dreapta. Intra de cateva ori pana cand ramanea aprins mereu.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  capetele de bara ar fi trebuit schimbate acum ceva timp, insa daca nu am mai avut de mers cu masina in ultimul timp (acum plimb copilul cu caruciorul) le-am mai lasat asa.

   M-am gandit si eu la varianta asta si exact cum spui tu imi face.

   Am mai facut un drum bucuresti - cluj si la fel - mai putin pe autostrada cu pilot automat.

 Intra esp-ul in curba la dreapta de mai multe ori pana ramane aprins la un moment dat. O sa schimb capetele de bara si ii fac geometria sa vedem rezultatul.

  Ce eroare iti inregistra cand ramanea aprins esp-ul?

 

    Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ramanea aprins Esp-ul dupa cateva curbe. Nu am pus VagCom-ul pe ea caci eram sigur de unde vine problema. Clar capetele de bara trebuie schimbate si geometria facuta apoi enjoy your car !

Spor la treaba !

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Modificat de ionut_slatina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema cu ABS-ESP-ul,adica imi apare eroare in bord am facut scan si imi da senzorul din stanga fata.. l-am schimbat tot imi da eroarea. 

Ce altceva pot sa ii fac ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa verifici firele de la senzor pana la modulul ABS.

 

Care este eroarea exacta ce iti apare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma poate ajuta si pe mine cineva cu codurile pt unitatea de abs vw?

unitatea abs are codul:1k0614 117 AC

 mii de multumiri!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codul software? Asta te ajuta VCDS la codarea lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu primeste VCDS ul codurile sau mai bn zis nu le accepta si nu pot ajunge la caseta de directie care este electrica si nu mi merge servo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cum a inceput problema?

 Ai schimbat unitatea ABS?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un golf Plus din 2005, 1,9 tdi si, in urma cu 2 saptamani am mers prin apa cu masina dupa care am lasat-o cam 4 zile nefolosita in parcare. Cand am mers din nou cu ea s-au aprins becurile ABS+ESP (pe tester eroarea 00290 - rear left senzor ABS).

Unii mi-au spus ca trebuie sa schimb senzorul iar altii rulmentul.

Care e solutia mai buna sa nu platesc bani aiurea?

Multumesc anticipat!

Modificat de klausstan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca postai si ce mai aparea la eroare iti spuneam exact ce sa schimbi.

Sent from my  using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai spunea ceva de semnal intermitent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

electric sau mecanic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica inelul de pe care citeste senzorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!