Jump to content

Bmw seria 1 SH (2009) vs. Golf 6


Cyp88
 Share

Postare recomandată

Colegul care a deschis topiculvorbeste de 116D si 118d si tu vorbesti de 130i. Nu exista BMW seria 1 cu cel mai mare motor pe benzina si chel, ca cine are bani de cel mai mare motor pe benzina are si bani de bi-xenon, GPS si trapa... si sigur alege dotari la greu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratilor atata vorbiti de sportivitate de parca in momentul in care va suiti in masina ati fi pe circuit nu pe drumuri publice. Vreau sa va intreb cati dintre cei care spun ca BMW este mai sportiv decat Golf 6 isi conduc masinile la limita pentru ca acolo e diferenta de manevrabilitate si sportivitate nu ca iei o curba putin mai in forta. Azi ma duc sa iau Autobild unde e din nou comparat Golf6 GTI cu BMW 125i. Eu cred ca cel mai bine ar fi sa iti iei o masina (dintre cele 2) cat mai noua cu cat mai multe dotari si un motor decent.Bafta in alegere.

Modificat de redlife
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mai toate testele din reviste, golf-ul iese castigator, pentru ca pluseaza la spatiu, costuri, ca masina echilibrata per ansamblu.

Doar punctual daca iei, la dinamica obtine BMW-ul ceva puncte in plus.

Dar, testele sunt in mare subiective, pentru ca nici o revista nu-ti poate testa spre exemplu fiabilitatea intr-un drive test.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca s-ar puncta numai sportivitatea... liniutele, stabilitatea in curbe la 150km/h atunci bmw-ul da clasa evident

dar din pacate nu locuim si nu conducem numai pe circuit :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am uitat sa zic ca in banii pe care ii dai pe un seria 1 din 2006 dotat cu bun simt iti iei un golf 6 din 2009-2010 cu dotari cel putin egale sau chiar mai multe plus ca masina e cu 3-4 ani mai noua si mai ieftin de intretinut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Salut!

As vrea sa redeschid aceasta discutie si in anul 2017. Povestea mea e simpla: Student in Bucuresti, 21 ani, doresc sa imi achizionez o masina SH. Ca buget ma incadrez in 7000 euro si imi doresc sa imi pot face "treaba" cu ea adica 80% prin oras si in rest 20% cand ma mai duc acasa 300km o data pe luna sa zic + mare,munte etc(undeva pana in 20.000km/an). Singurul lucru pe care il vreau e sa nu stau in service cu ea si sa investesc in ea mai mult decat "investeste ea in mine". M-am hotarat sa ma limitez la 2 masini, sincer nu tin neaparat sa fie diesel/benzina(diesel consum mai mic la drum dar intretinere mai mare/ benzina: umplii rezervorul si ai plecat la drum fara prea multe batai de cap adica).

Intrebarea este urmatoarea: BMW 118d/120d/118i sau VW Golf 6 1.6 TSI/2.0 TDI(2009-2010 ambele modele) ?

Am citit zeci de forumuri/ am ascultat zeci de povesti de la cine am putut. Un rezumat la tot : Golf 6 probleme la distributie, injectoare ; BMW seria 1 costuri de intretinere ridicate( 8000-9000 lei/an). PS: Costurilor intretinerii le-am facut dupa ce am vazut vreo 3 masini, m-am intalnit cu proprietari si pur si simplu am vazut facturi si tot ce au schimbat pe la ea timp de 1 an(nimic special totusi).

Acum doresc sa aud si parerea unor pasionati de masini care au avut aceste masini pe mana si care m-ar putea indruma spre un anumit model.

 Mersi !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alege Golf-ul, in bugetul tau destul de limitat se incadreaza mai bine. Ai avea o masina mai spatioasa, mai noua, cu rulaj mai mic, cu intretinere mai ieftina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alege Golful cu dotari, Seria 1 nu face banii, e mai slab dotat si spatiul interior e mult mai mic decat la Golf. cei din spate stau chinuiti, plus ca are tunelul de cardan pe centru. Intai probeaza-le pe amandoua, daca tot vrei BMW ia un Seria 3 la aceeasi bani, nu se compara cu Seria1.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Decat seria 1 mai bine orice din gama Dacia.Seria 1 este o masina jenanta si cel mai probabil o sa iti goleasca si contu bancar.

De la BMW din 2004 pana in prezent sau seria 7 (exclus chele) sau M3,M4,M5...atata.

Personal vin de la BMW si am ramas foarte foarte placut surprins de golf si luand in considerare costul per km + performanta si comfortu,nici nu cred ca mai plec de la golf.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!