Jump to content

Incalzire parbriz - probleme, retrofit, etc.


andrei_70
 Share

Postare recomandată

imi poate spune cineva cum functioneaza incalzirea parbriz si daca am asa ceva? la masina am dublu climatronic iar la butonul sofer partea de jos e luneta si cea de sus e parbrizul la acea rotita care regleaza si temperatura sofer. intrebarea mea e cum functioneaza acest buton pe functia parbriz. am apasat pe el si s-a oprit ac-ul si a inceput sa vina aer cu putere in partea din fata a parbrizului.eu credeam ca sunt niste rezistente in parbriz asa cum e la luneta spate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parbrizul incalzit (am vazut la ford mondeo) are niste rezistente in el,similar cu cele de pe luneta doar ca sunt f subtiri si inglobate in geam. functioneaza pe acelasi principiu al dezaburirii de la luneta.

ce ai tu este buton de dezaburire, la modul ca da aer maxim pe parbriz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma gindeam de ce nu are si optiunea asta tinind cont ca are senzori lumini, ploaie,tempomat si incalzire in scaune..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca te uiti la parbiz de aproape,de la unghi mic ar trebui sa vezi firicelele.

in mod normal ele se incalzesc si nu au legatura cu jetul de aer de pe geam.

nu stiu daca la passat exista optiunea asta. cel mai bine posteaza VIN si aflii dotarile exacte (exista un topic pt asta pe forum) sau descifrezi codurile de pe stickerul din portbagaj

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista optiunea de parbriz incalzit la Passat B6.

Este actionat de butonul asta de la climatronic. Verifica daca il ai ca in poza de mai jos.

comandadubluclimatronic.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai degraba el are versiune mai noua de climatronic. Adica asta:

4245519.jpg

Aia e dezaburirea, nu incalzire parbriz

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Optiunea este foarte raspandita la Sharan,Alhambra,Galaxi,e buton separat care se apasa exact ca la dezaburire luneta,la + 10 grade daca apesi dezaburirea de pe climatronic pleaca automat si rezistenta din parbriz si se aprinde si martorul din butonul de pe consola

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Muale are dreptate, am si eu optiunea pe Passat-ul meu, daca te uiti de aproape se vad niste firicele foarte subtiri (in tot parbrizul), sunt putin serpuite (cateodata cand bate soarele deranjeaza la condus). Asa arata climatronicul cu aceasta optiune (Passat 2009)

clim.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact asa am si eu in consola cum a postat Cosmin_cc si LiveDigi masina e din 2008, deci sa inteleg ca am asa ceva in dotare? am sa ma uit astazi daca se vad firicele de aproape.ce m-a indus in eroare e faptul ca atunci cind am apasat pe acel buton a venit numai aer puternic in partea superioara a bordului si in rest s-a oprit ventilatia si clima..eu ma gindeam ca acel buton actioneaza exact ca la luneta fara aer trimis in zona.acum mai e o chestie.. daca parbrizul a fost inlocuit sa zicem?si nu a fost pus cu incalzire? dar azi ma uit cu atentie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu poti sa ai consola cum au postat amandoi, pt ca au postat poze diferite, de la generatii diferite, chiar daca ambele unitati au butoane pentru incalzire parbriz. :)

Daca a fost schimbat parbrizul si au pus altul cred ca ar trebui sa ai eroare la scanare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze nu am fost atent am versiunea postata de Valentin, deci cum sta treaba?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sta treaba ca nu ai parbriz incalzit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal all , ştie cumva cineva cam care ar fi diferenţa de preţ dintre un parbriz cu senzor de ploaie şi lumină şi unul cu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In configuratorul de Passat optiunea de "parbriz incalzit" inclusiv cu "protectie radiatii" este 360Euro... asta ca sa-ti faci o idee

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Etka - parbriz fara incalzire costa 319 euro, cel cu incalzire costa 500 euro. La noi, se mai adauga un 30%... si se obtine pretul de reprezentanta.... mai fac si ei o reducere... si probabil e pe la 600 de euro.

Acum, trebuie verificate si preturile pe producator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai bine

scuze nu am fost atent am versiunea postata de Valentin, deci cum sta treaba?

Hai ca esti tare. Pune deș'tul pe poza exacta a climatronicului tau si-ti spunem noi de care ai :lol:

75NOR, la VW un parbriz normal este vreo 1500 RON, ma gandesc ca ala cu incalzire este si mai scump. Mai bine se intereseaza la firmele care monteaza asa ceva, exclus reprezentanta...

LE vad ca a raspuns si Florin intre timp, cand m-am apucat eu nu raspunsese...

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am priceput acum...ei nu e chiar asa o problema o sa ma descurc eu ca sunt obisnuit de la celelalte masini cu dezghetatul..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai este o problema cu parbrizul incalzit: sensibilitatea la pietrisul/nisipul aruncat in parbriz de alte masini.

Am avut la FIesta si Focus parbriz incalzit si in 50 000km am schimbat de 3 ori parbrizul. La cea mai mica pietricica se fisureaza, am senzatia ca stratul de sticla nu mai are aceeasi omogenitate/duritate ca in cazul parbrizului clasic. Nu spun cu certitudine tehnica acest aspect, ci prin prisma experientei pe sosea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca toate astea mai noi sunt asa. Mie mi s-a spar fix a doua zi dupa ce l-am schimbat, culmea, pe autostrada in vest, ce sa mai zic de 50.000 km...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha, deci nu sunt singurul patit. Ajunsesem sa fiu stresat cand aveam un camion in fata...

E misto optiunea, dar daca schimbarea foarte deasa a parbrizului e pretul platit...nu stiu daca merita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai este o problema cu parbrizul incalzit: sensibilitatea la pietrisul/nisipul aruncat in parbriz de alte masini.

Am avut la FIesta si Focus parbriz incalzit si in 50 000km am schimbat de 3 ori parbrizul. La cea mai mica pietricica se fisureaza, am senzatia ca stratul de sticla nu mai are aceeasi omogenitate/duritate ca in cazul parbrizului clasic. Nu spun cu certitudine tehnica acest aspect, ci prin prisma experientei pe sosea

Esta o problema foarte mare, eu il am destul de "ciuruit" de pietricele (asa am luat masina, dar am observat ca se fisureaza foarte usor), mai stau un timp si o sa incerc sa fac cumva sa il schimb pe casco.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-am uitat cu atentie nu se vad sirmulite in el da ce ma mira e faptul ca nu are nici macar urma de pietricica si nici o zgiriietura.. e posibil sa fi fost schimbat nu cred eu sa arate asa ca nou la 181 mii km! se poate vedea data fabricatiei si pe el asa cum e pe geamurile laterale?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie doar sa te uiti.....teoretic se pare ca sti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai degraba el are versiune mai noua de climatronic. Adica asta:

4245519.jpg

Aia e dezaburirea, nu incalzire parbriz

scuze nu am fost atent am versiunea postata de Valentin, deci cum sta treaba?

m-am uitat cu atentie nu se vad sirmulite in el da ce ma mira e faptul ca nu are nici macar urma de pietricica si nici o zgiriietura.. e posibil sa fi fost schimbat nu cred eu sa arate asa ca nou la 181 mii km! se poate vedea data fabricatiei si pe el asa cum e pe geamurile laterale?

Andrei, daca nu ai unitatea de clima si nici parbrizul cu incalzire.... eu zic ca nu ai incalzire in parbriz.... :sly:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok am priceput..nu e o problema asa mare lipsa icalzirii parbrizului. sa fie totul ok la masina in rest asta conteaza..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!