Jump to content

Ulei cutie viteze manuala 6 trepte ,A4 ,an 2002?


eugen1975
 Share

Postare recomandată

Salut,as dori sa schimb si eu uleiul la cutia de viteze si nu stiu ce ulei sa bag.Adsica stiu norma originala G 052 911 A1 ,dar nu stiu cum sa o echivalez.Am observat ca este un ulei rosu,adica ceva gen servo directie ATF,dar ce am mai citit cica ar trebui 75w90 sau 75w80

Ma poate ajuta cineva cu o informatie precisa?

Merci!

Masina este un Audi A4,an 2002,motor 2500TDI,180CP,cutia de viteze manuala in 6 trepte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gasesti ulei de cutie OEM.cam 50 ron pe litru.eu asta am bagat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gasesti ulei de cutie OEM.cam 50 ron pe litru.eu asta am bagat.

Merci pentru informatie,dar ce ulei?

Ce indicativ de ulei trebuie sa iau,tu ce ai luat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DRIVER07XXX

Pe mine uleiul OEM la reprezentanta, pentru cutia in 6 trepte m-a costat 116 Ron cu TVA / litru.Au intrat 2.2 litrii. Uleiul este G 052 171 A2 si este mai scump decat cel pentru cutiile in 5 trepte. Manopera a fost de 40 RON. Pretul este de la inceputul lunii mai 2012 :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate nu s-a inteles,mie imi trebuie ulei cu specificatia G 052 911 A1 si mi doresc sa stiu care este echivalenta acestei specificatii in:75w80 sau 75w90 sau 75w85 sau ATF,GL4,GL5 sau care o fii ia.Eu am auzit si una,si alta,dar nu sunt sigur ce sa pun.

Ce rost are sa iau de la reprezentanta ulei cu 140lei litru,cand pot afla cum se traduce norma lui si sa ma coste 25lei litru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intra pe oilshop.ro si gasesti dupa masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

daca ai reusit sa afli ce tip e spune`mi si mie te rog, sunt in aceeasi dilema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Nu am reusit sa aflu,intre timp am vandut masina si nu mai ma interesat.

 

Se poate inchide topicul.Multumesc pentru gazduire!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Revin si eu cu aceeasi intrebare, pentru un A4 cu 5+1 trepte. Din cate am inteles ar fi 75w90, dar nu sunt sigur.

As vrea sa schimb uleiul ca am vazut ca intra mai greu odata cu temperaturile astea mai scazute, dar sincer nu stiu daca e recomandat sa-l schimb acum sau cand o fi mai cald.

Si as dori sa stiu ce recomandati ulei OEM sau altceva?

Am citit tot aici pe forum ca ar fi recomandabil sa bagi OEM, cica e o chestie mai sensibila la masina, dar sincer eu nu vreau sa ma duc la reprezentanta si sa ma rupa aia cu preturile lor pt un moft mai mult.

 

Toate cele bune.

Modificat de SacreDro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva idee la cat timp se schimba uleiul? Cei care ati schimbat recent uleiul, se simte vreo diferenta iarna? Va agata pana se incalzeste motorul tot ca inainte?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut , am un audi a4 2.0 Benzina din 2002 , Hidramat , aveti ideie cati lintri de ulei imi trebuie pentru cutia de viteze ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
Scrobcristi

Salut am bagat eu 75 w90 firma PETRONAS si acum pana nu opresc masina in loc nu mai pot baga viteza 1 de nici o culore ....cred ca ar fi indicat gl4 75 w80 .va salut

 

Modificat de Scrobcristi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

 

am un audi a4 b6 DIN 2003 benzina 5 trepte 130 hp cod motor alt

vreau sa schimb uleiul la cutie dar nu stiu ce sa pun 75w90 gl4 sau gl5.

sau dupa seria de caroserie daca cineva poate 

WAUZZZ8E33A317753


 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...
On 07.05.2016 at 22:15, Scrobcristi a scris:

Salut am bagat eu 75 w90 firma PETRONAS si acum pana nu opresc masina in loc nu mai pot baga viteza 1 de nici o culore ....cred ca ar fi indicat gl4 75 w80 .va salut

 

Salut am si eu aceeasi problema, in decembrie cand a scazut temperatura am schimbat uleiul pt ca a inceput sa intre greu in viteze cand motorul este rece, dupa ce am schimbat uleiul si mai greu si cred ca nu l-am pus pe cel corespunzator, deaceea vreau sa intreb daca ai vazut ceva schimbari si ce ulei ai folosit este un 1.9 tdi 130cv 6 trepte. Acum ca a urcat temperatura intra mai usor dar am fost la mecanic unul ca este ambreiajul altul cutia dar nu cred pentru ca daca se incalzeste intra bine in viteze. Un salut 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!