Jump to content

Compatibilitate valva N80 (EVAP)


borav64motion
 Share

Postare recomandată

borav64motion

Multumesc anticipat tuturor care ma pot ajuta!

post-93744-0-60360900-1338109493_thumb.j

Modificat de borav64motion
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

borav64motion

Salutare!

Imi cer scuze moderatorilor pentru eroarea facuta la postare!

Reeditez(s-a sters tot ce am scris inainta)

Problema pe care am avut-o era urmatoarea:

Pe canistra de carbon activ au aparut pete uleioase cu miros puternic de benzina.

Acum un an am avut eroarea :17834 EVAP Purge valve (N80):Open Circuit

P 1246-35-10---Intermitent

Am verificat atunci tot,am sters eroarea,am testat de multe ori,si totul a functionat OK.

Pina la aparitia petelor nu am mai avut nici un fel de problema.

Vineri am dat o fuga pe la dezmembrari si am gasit cu 20 de euro o canistra completa de pe un Golf 4 .

Am cumparat-o am montat tot,am facut testul cu VAG COM,si totul este OK.

Toate numerele de serie sint aceleasi in afara de valva N80.La cea de pe Bora seria este 1J0 906 517G iar la cea luata de pe Golf este 1J0 906 517.

Diferenta fizica este ca cea de pe Golf avea un piciorus mic care nu lasa mufa electrica sa intre.L-am taiat si a intrat perfect.

Intrebarea mea este:

Sint compatibile 100%???

Ce probleme pot aparea daca nu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat un search pe net par ca sunt compatibile.Dar daca dupa montare nu ai erori eu zic ca este ok.

Modificat de fiestax
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

borav64motion

post-93744-0-46592100-1338120051_thumb.jScuze pentru confuzie!Cea cumparata de pe Golf 4 are seria 1J0 906 517 F.

Teoretic ambele fac acelasi lucru,rezervoarele de benzina au cam aceeasi capacitate(gindindu-ma la cantitatea de vapori reciclata)...

Stiu ca sint cam maniac,dar....as vrea sa ma asigur.Multam!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

am si eu probleme cu valva n80 in sensul ca nu etanseaza, adica cu ea nealimentata trece aerul destul de usor impins/tras cu gura

oare reusesc sa o curat daca o dau cu wd40 si o alimentez?

LE

am reusit sa o curat,

am umplut-o cu wd40 din ambele parti si am alimentat-o intermitent cu 12v (nu conteaza polaritatea de alimentare a valvei ea deschide oricum) si am tot scuturat-o intre timp

cand am golit-o am obs ca iasa praf de carbune din ea

ca sa o curat cat mai bine am potrivit furtunul de la dus (simplu fara stropitoare) si am alimentat-o intermitent pana cand am obs ca incepe sa inchida jetu de apa calda

dupa aceste procese nu mai puteam sa imping/trag aer cu gura prin valva

inainte sa o curat cu furtunul dinspre admisie deconectat si astupat am scapat de datul in nas cand temp. motorului era intre 60-90 si turatia intre 1000-2000rpm dar mi-a aparut o eroare dupa alimentarea cu benzina (ciudat) 16825 - EVAP Emission Control Sys: Incorrect Flow (si binenteles martorul gaze evacuare aprins)

maine montez valva la loc si urmaresc rezultatele

spor la curatat cei care va bagati la asa ceva

Modificat de SergiuD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inca o chestie ce am descoperit este ca pe valva este o sageata de sens, m-a determinat sa o caut faptul ca intr-un sens nu inchide perfect, si dupa pozitionarea furtunelor si directia sagetii imi dau seama sageata era directionata spre rezervor nu inspre motor cum circula vaporii deci era pusa cam pe dos, problema e ca nu stiu daca imi ajunge cablajul la mufa bine daca o intorc in suport, furtunele sunt cam greu de repozitionat fiindca sunt indoite dupa o forma anume... oricum fac cumva sa o pun corect de data asta si poate nu se mai blocheaza cu praf din canistra cu carbuni (de carbon activ)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am modelul acesta...

si pana la urma am vazut ca vine bine, nici nu se poate pune gresit din cauza cablajului sau a unui furtun ce nu poate fi pus intors...

momentan toate bune si frumoase, spor la reparatii.

post-75511-0-39081200-1359128435_thumb.j

post-75511-0-79994100-1359128463_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!