Jump to content

Fabric protector


Muale
 Share

Postare recomandată

Deschid acest topic pt a discuta despre protectia tesaturilor (in masina: tapiterie,covorase).

Pentru cei care nu stiu despre ce este vorba, explic pe scurt: substanta ce se aplica pe tesaturi si (dupa uscare) confera rezistenta la lichide; materialul devine hidrofob,nu mai absoarbe apa. Practic, covorasul de la picioare se va comporta ca si cum ar fi din plastic sau ar fi imbibat cu grasime... apa sau orice lichid varsat va sta deasupra tesaturii si va fi mult mai usor de indepartat.

Aici si

sunt doua exemple.

Personal am testat ieri un produs similar,aplicand pe o bucata de carpa.

post-66542-0-41032800-1337882954_thumb.j

Am pulverizat apa peste material.

In stanga se poate observa cum apa sta deasupra materialului,formand bilute (efectul care se obtine pe caroserie prin aplicarea de ceara) iar in partea dreapta materialul a absorbit apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant.

La cum ploua ,cu asa ceva n-am mai avea nevoie nici de umbrele :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

Tibi sa stii ca pe el arata ca se aplica si pe incaltaminte,rucsac,cort... pe tricou si pe par nu prea as da totusi :)) asa ca merge umbrela.

Dar am niste tenisi de carpa ce ar merge protejati de ploi !

Ideea era sa il folosim pe textilele din masina. Poate a mai folosit cineva asa ceva sa ne impartaseasca ideei...

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi place foarte mult ideea dar atunci cand o sa spalam la spalatorie presurile nu va patrunde apa de la presiune de exemplu? dupa ce ai dat acea solutie pe carpa a fost mai aspra sau nu a fost nicio diferenta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_thumleft: eu am un spray impermeabilizant pe care il folosesc pt bocanci, o sa incerc sa vad ce efect are pe textil...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu speli la spalatorie presurile textile? Si mergi cu ele ude sau le pui inapoi dupa 1-2 ziel pana se usuca? Protectia nu cred ca rezista la jet de sute de bari, este gandit ca un splash-proof (protectie la stropire,varsare)

Carpa nu este aspra,nu miroase si nu e colorata diferit dupa aplicare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si ce solutie ai folosit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu folosesc asa ceva pt pantofi/bocanci...

Le aplic tratamentul de noi...tre' sa fii atent sa iasa uniform altfel dupa uscare ramin "patati"...

Efectul e de impermeabilizare...mai ales insist asupra cusaturilor, imbinarilor etc... si efectul e de lunga durata...

Cel putin 1an tine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, ai dreptate Muale, nu am mai folosit presurile acelea demult deoarece am din cauciuc si de aceea am spus asa :icon_cheesygrin: m.am incurcat. cum ii spune la solutia aceasta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kookaburra Waterproof spray.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai vazut pe net undeva... la ceva firma de detailing ca folosea asa ceva, de vazut in realitate cum functioneaza n-am vazut. Mi se pare o chestie interesanta. Acolo stiu ca il aplica si pe scaune, pe tapiterie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in magazinele cu articole moto se gasesc spray-uri pt impermeabilizare textile/piele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da dar presurile oem sunt facute special din cauciuc sau din textil

cauciucul tine o oarecare umiditate sub el,cel din textil,nu

orice tine de modificari ale oem-ului cred ca nu sunt bune

scuze de off topic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu inteleg ce vrei sa spui. daca vara am presuri textile si aplic aceasta substanta sa protejeze...vars ceva sau calc intr-o balta si ma urc in masina....apa ramane la suprafata si o pot sterge cu un servetel. altfel se absoarbe si trebuie sa curat presul,sa il usuc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca depinde si de "tesatura" din presurile textile. Cred ca pe alea cu fir mai lung nu functioneaza asa bine chestia.asta Eu am vazut aplicat cu succes pe tapiterie (de fapt si in primul tau link se vede)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa testez pe persuri OEM dupa ce le curat.

Pe youtube exista un clip de la Scotchbrite parca cu mocheta (care are fire destul de lungi)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ala deja nu mai e textil are calitate de cauciuc

asta incerc sa zic ...bine tu vrei sa-ti faci reclama dar daca era asa simplu le facea fabrica asa ...nu mai apareau toate chinezariile astea gen ''europa'' flora''...

sunt lucruri importanta care in timp se vad gen retin umiditate sub -rugina

unde se scurge apa aia??se evapora sau o dam pe mocheta si apoi dedesubt??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu imi fac reclama,nu vand asa ceva.

Apa nu se scurge pe mocheta pt ca atunci ramane umed/rugina cum ai spus. Apa o stergem cu ceva. Protectia este buna cand versi ceva, de exemplu.

Fabrica nu poate sa le faca asa...dupa o vreme aceasta protectie trebuie re-aplicata,nu tine la infinit.

Nu stiu daca are chiar calitate de cauciuc,cum spui tu dar aspect,miros e la fel ca inainte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hm, treaba asta e interesanta pentru materialul panzat de pe panourile usilor, atunci cand ploua sau a plouat si pavilionul masinii e plin cu apa nu odata sa intamplat atunci cand inchid usa sa se prelinga apa pe acea panza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am testat si pe presuri.

Materialul mai pufos are nevoie de 2-3 aplicari, fibrele lungi absorb apa dupa 1 minut.

In imagini am aplicat o singura data.

post-66542-133849493829_thumb.jpg

Dupa uscare nu se cunoaste nimic.

post-66542-13384949598034_thumb.jpg

Apa pe pres;se observa zonele unde a fost absorbita.

post-66542-13384950541898_thumb.jpg

Sent from my HTC using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!