Jump to content

Passat CC R-Line


lambda_dryver

Postare recomandată

lambda_dryver

Salutare!

Avand nitel timp liber astazi, am zis ca ok ar fi sa ma prezint aici, daca tot am postat si prin alte arii. Motivul pentru care am ajuns aici pe forum este relativ evident, si anume aparitia in familia noastra a unui Volkswagen.

Este vorba de un Passat CC, fabricat in 2010 si echipat cu motorul 2.0 TDi CR 170cp, avand cutie automata DSG6, suplimentat de tractiunea integrala 4Motion si kit exterior/interior R-Line. Masina a fost luata din Germania la 34.000 km, acum apropiindu-se de 38.000km la aproape 2 luni de la cumparare :D. Ca dotari important pot enumera:

-suspensie adaptiva DCC

-parkAssist + parkTronic + camera marsarier

-faruri Bi-Xenon adaptive

-navigatie RNS 510

-audio Dynaudio 600w cu 10 difuzoare

-sistem Lane Assist + Front Assist + ACC (Adaptive Cruise Control)

-tapiterie piele Nappa Truffel

-scaune fata electrice 12 pozitii + 3 memorii + incalzite

-trapa panoramica

-geamuri spate + luneta fumurii 65%

-jaluzea luneta electrica

Plecand de la un Renault Megane II, va puteti cu totii imagina ca trecerea a fost destul de mare, si inca nu-mi vine sa cred cat de usor de manevrat si cat de repede te obisnuiesti cu lucrurile bune cu care pluseaza masina asta :D. Cutia este extrem de comoda si rapida si motorul este foarte silentios pentru un diesel la relanti si ture putine si emite un sunet foarte placut in ture inalte.

Ca minus-uri, pot spune ca scaunele, cu toate ca au o sustinere perfecta pentru viraje abordate la viteze maricele, la un drum de ~450 km s-au resimtit. Aici regret lipsa optiunii de masaj :D. O alta chestie ar fi lag-ul din situatia unui kick-down in D, cand necesita un mic interval pana retrogradeaza. Este un lucru cu care trebuie sa te obisnuiesti in depasiri. Regret si lipsa scaunelor incalzite spate, dar poate cu ajutorul unor colegi de forum, voi remedia acesta lipsa.

O problem am la care v-as fi recunoscator daca m-ati ajuta: NU reusesc sa resetez sistemul de memorii al scaunelor. Manualul este in germana si cu toate ca am incercat sa-l traduc, tot nu reusesc sa rezolv aceasta dilema. Avand toate cele 3 memorii ocupate, eu nu pot sa-mi memorez pozitia si nici sa activez vreuna din cheie. Puteti sa ma ajutati cu resetarea si apoi memorarea pozitiilor (inclusiv pentru mirror down)? Multumesc anticipat!

Stima,

LD.

post-106153-0-90727500-1337780852_thumb.

post-106153-0-51926700-1337780880_thumb.

post-106153-0-32618600-1337780910_thumb.

post-106153-0-00051300-1337780933_thumb.

post-106153-0-74060900-1337780963_thumb.

post-106153-0-62825700-1337781198_thumb.

post-106153-0-01766400-1337781281_thumb.

post-106153-0-30273300-1337781429_thumb.

post-106153-0-42739500-1337781476_thumb.

Link către comentariu

Salut. Superba masina.

Legat de memorarea pozitiei scaunului, nu cred ca e nevoie sa resetezi, pur ai simplu memorezi pozitia preferata peste cea veche.

Link către comentariu

Bun venit!

masina arata demential... nu am cuvinte :blink: multi Km fara incidente neplacute iti doresc

si sa o stapanesti sanatos :rolleyes:

Link către comentariu
lambda_dryver
Publicat (modificat)

Merci mult TEFF. La fel pot spune si despre a ta. Ti-am urmarit log-ul de cand a aparut prima oara pe 4Tuning :D.

Legat de scaun, am incercat, dar pur si simplu nu da niciun semn de memora nimic; niciun bip, doua, trei, sau orice altceva... De aceea doresc sa incerc reset-ul :(.

L.E: Merci MykeMouse! Asta imi doresc nespus deoarece cu Megane-ul am avut cateva neplaceri datorate unor "soferi" de Bucuresti :)).

Modificat de lambda_dryver
Link către comentariu

Sa te bucuri de ea fara probleme. Arata f bine si are tot ce-i trebuie.

Are dreptate Teff, se suprapune peste cea veche prin apasarea lunga a butonului 1 sau 2 :D

Edit: la B6 asa am facut :D

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

Merci mult TEFF. La fel pot spune si despre a ta. Ti-am urmarit log-ul de cand a aparut prima oara pe 4Tuning :D.

Legat de scaun, am incercat, dar pur si simplu nu da niciun semn de memora nimic; niciun bip, doua, trei, sau orice altceva... De aceea doresc sa incerc reset-ul :(.

Multumesc :D

Am inteles acum problema cu scaunele. Chiar nu stiu ce sa zic. Calin de pe forum stie mai multe despre Passat CC :D poate are vreo chichita :D

LE: la Audi A8 asa memoram, tineam apasat pe M + cifra pe care o doream, timp de cateva secunde, si apoi se auzea in click

Modificat de TEFF
Link către comentariu

imi place foarte mult masina ta, dotar f bune, km putini motor puternic..felicitari pt ea si iti doresc sa te tina o viata si fara inidente neplacute! :Driver:

Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos, foarte bine dotata. Daca nu era SH te-as fi intrebat de ce R-line pe negru din simplul motiv ca nu prea se vad detaliile, dar nu ai avut de ales. Legat de mirror down trebuie sa pui butonul de la oglinda pe "R" sa bagi in marsarier si sa-ti reglezi oglinda cum ai nevoie. Cand muti butonul de la oglinzi din pozitia "R" sau mergi inainite cu peste 15-20 de km/h sau opresti motorul va trebui sa revina la pozitia normala de mers.

Sa-te bucuri de masina fara incidente/

Link către comentariu
lambda_dryver

@TEFF -> Am incercat deja varianta aceasta cu suprascrierea si nu merge. Traducerea indicatiei din manual pentru resetarea sistemului ar fi urmatoarea: "Aduceti spatarul scaunului in pozitie verticala cat mai aproape de pilastru." unde termenul de pilastru eu il asociez cu montantul central al masinii, dar nu are niciun efect aceasta operatie...

@Bebeee -> Am reusit un pret de 25.000 euro in cap, fara nicio alta taxa. La noi au mai costat inmatricularea si taxa de mediu de 217 euro...

La restul va multumesc mult pentru aprecieri. Este exact ce mi-am dorit de ceva vreme si am preferat sa merg pe jos ~2 luni de cand am dat Megane-ul pana am gasit-o pe frumusica asta :D. De vrut, am vrut R-Line, atat pentru volanul senzational, dar si pentru aspectul exterior mai agresiv, in opinia mea! Ramane doar sa cumpar eu separat un set de pedale R-Line ca sa intregesc kitul :D...

Link către comentariu

Hehe, avem masini aproape identice :)) ai 2-3 dotari in plus iar a mea este alba! Felicitari...fiind la al doilea CC in familie la mine iti spun ca ai facut o alegere excelenta si crede-ma ca senzatia pe care ai avut-o prima oara in masina asta o sa o ai zi de zi. Multi multi km impreuna si fara incidente...superb exemplar, din nou, FELICITARI! Poate ne vedem pe la intalniri :D (Te invidiez ca ai Dynaudio si camera)

Ce sa mai zic de pachetul R-line care este senzatie, nu as mai vedea masina fara el :) Si ai luat-o la un pret foarte bun :P

Legat de memoria la scaune, la mine e simplu. Dupa ce il modific, apas SET, apoi tin apasat lung pe pozitia dorita pentru memorare pana face magicul BING :P Daca nu merge, incearca sa vezi ce erori ai stocate pe VAG sau mai usor, scoate borna si pune-o la loc, vezi daca are vreun efect - la VW se intampla chestii de genul asta : eu am si pe Golf scaune electrice fara memorie, dar uneori dupa ce scot borna unele reglaje refuza sa mearga...

Link către comentariu

Felicitari pentru achizitie!

Link către comentariu
lambda_dryver
Publicat (modificat)

Multumesc pentru aprecieri inca o data!

@Calin -> Merci, am sa incerc, dar m-as mira sa fi sarit peste insiruirea asta de comenzi. Am stat vreo 3 ore intr-o zi cu laptopul in brate si traducerea manualului incercand tot ce-mi trecea prin minte pentru a seta memoriile :)). De sistemul Dynaudio, sincer, cu mana pe inima spun ca nici nu am vrut sa aud de o masina fara el deoarece prima oara cand l-am auzit intr-un B6 am ramas masca. Ar fi mers eventual si un subwoofer pentru un bass mai accentuat, dar chiar nu ma paot plange in nicio privinta. Parerea mea este ca e peste B&O de pe Audi A6, din acelasi an cu a mea, iar camera ajuta mult deoarece vizibilitatea spate este aproape nula cand faci parcari :dry: . D-asta si vine standard cu senzori spate...

De venit la intalniri, as veni si eu si ar fi prima oara cand fac ceva de genu. Sunt curios. Oricum pentru mine abia incepe aventura deoarece vreau sa ii mai adaug cate ceva p-ici pe colo :D...

Modificat de lambda_dryver
Link către comentariu

Foarte fain acest Passat CC, imi plac la nebunie, mai ales al tau :)

Si este si dotat, ceea ce imi place, putini km...etc :X

Mai asteptam ceva poze care sa-l scoata in evidenta mai tare, asa mai 'PRO' :))

Modificat de xDaniel
Link către comentariu
prunaionutz

frumoasa masina, super dotari, super tapiserie. apropo de tapiserie,se va murdarii foarte repede,eu asa am patit.

sa te bucuri de ea cat mai multi km!

Link către comentariu
F l o r i n

Superba... multi km, fara probleme.

Link către comentariu
lambda_dryver
Publicat (modificat)

Am un prieten pasionat de fotografie si Photoshop, dar sa vad cum fac sa-l corup la o sedinta PRO :D. Trebuie sa tina si vremea cu noi. Tapiteria a venit impecabila de la nemti, si sper sa nu trebuiasca sa ii aplic vreun tratament preferential, dar oricum va fi curatata des. De cand a venit, cred ca am spalat-o la fiecare saptamana ca avem pasari carora le place sa manance acid fluorhidric, daca ma intelegeti... La Megane pe capota intr-un loc imi ajunsese la grund de cat de tare mi-a afectat vopseaua si nu am de gand sa se repete! :))

Modificat de lambda_dryver
Link către comentariu

Foarte frumoasa masina. Plecand de la motorizare la tractiune si la exterior e perfecta!

Legat de scaune, tine apasat butonul respectiv(1/2/3) pana auzi un bip. Daca dupa 10 secunde nu se aude nimic apasa butonul din fata celor de memorie si tine apasat iar! Asa ar trebui sa mearga!

Link către comentariu
lambda_dryver

Intr-un sfarsit am reusit sa rezolv cu memoriile si cu Mirror Down :D. Trebuia sa tin pe Set si pe "1" vreo 10 secunde pana face bip, dar, atentie, cu contactul pus! La varianta asta nu m-am gandit... Va multumesc mult pentru ajutor!

Apropo de chestia asta, singura defectiune pe care o am este o grila de aer la interior rupta. Credeti ca, cu putin ajutor de la un baiat de la PBM, imi pot aduce pe garantie o grila luminata de B7 in loc de cea stock de Passat CC?

Link către comentariu

Mai bine nu dadeam click pe topicul asta ca mor de ea cat de frumoasa este. FELICITARI! Este pur si simplu PERFECTA! 4motion si Dynaudio nu cred ca ar trebui sa lipseasca de pe un CC, dar uite la ca la mine lipsesc :mellow: . Asta e, m-am grabit si acum regret.

Sa te bucuri de ea fara nicio problema. Inca o data felicitari!

Link către comentariu
hallucinogen

Felicitari Matei pentru achizitie ! Bine ai venit in VW forum !

O adevarata bijuterie din toate punctele de vedere - cat mai multi km fara probleme

Poate dam si noi o intalnire sa mai stam de vorba.

Toate bune !

Link către comentariu
florica adrian

Frumos domnule, si dotat pe masura.

Link către comentariu

Foarte frumos exemplar si foarte bine dotat!Sa il stapanesi cu placere! :)

Link către comentariu
lambda_dryver
Publicat (modificat)

Mai bine nu dadeam click pe topicul asta ca mor de ea cat de frumoasa este. FELICITARI! Este pur si simplu PERFECTA! 4motion si Dynaudio nu cred ca ar trebui sa lipseasca de pe un CC, dar uite la ca la mine lipsesc :mellow: . Asta e, m-am grabit si acum regret.

Sa te bucuri de ea fara nicio problema. Inca o data felicitari!

Merci mult Cosmin! Intr-adevar 4Motion si Dynaudio chiar au fost criterii de departajare fata de alte modele care nu dispuneau de un sistem audio asa performant sau tractiune integrala. N-am condus Passat CC fara integrala, dar banuiesc ca se simte diferenta si asta ma multumeste stiind ca este acolo :D.

Felicitari Matei pentru achizitie ! Bine ai venit in VW forum !

O adevarata bijuterie din toate punctele de vedere - cat mai multi km fara probleme

Poate dam si noi o intalnire sa mai stam de vorba.

Toate bune !

Merci Razvan! Desigur ca voi incerca sa ajung si eu la intalniri fiindca sunt curios, dat fiind faptul ca ar fi prima oara, cum se desfasoara un astfel de eveniment. Oricum noi ramane sa vorbim si de luminile alea sa vedem cum facem.

Multumesc inca o data pentru aprecieri tuturor! Multi kilometri fara incidente la toata lumea! :))

Modificat de lambda_dryver
Link către comentariu

De vis masina, ai absolut tot ce trebuie acolo... Multa grija de ea si sa te poarte cu stil oriunde vei vrea tu :)

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!