Jump to content

Viata anvelopelor.


andREI
 Share

Postare recomandată

goodyear pe passat..am in jur de 65.000 km, sper sa ma tina pina la 70.000.....am facut rocada intre ele...sint originale din state....mers normal...si batrineste si sportiv...am avut o data niste michelin-uri,nu mai stiu citi km am facut cu ele,dar stiu ca m-am plictisit de ele...parca nu se mai terminau...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum am Toyo si Dunlop pe masina si sunt aproape ca in prima zi si au cca 25k

Poate voiai sa zici ca is chiar mai bune ca in prima zi... :P :) :( ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe fostul golf 5 aveam continental care la 30.000km cand am vandut masina erau "consumate" cam jumate. Considerand ca ele sunt terminate acolo unde incepe markerul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate voiai sa zici ca is chiar mai bune ca in prima zi... :P :) :( ;)

Da, sunt mai bune inca de cand erau pe linia de fabricatie :P

Ca idee, acesti 25k au fost facuti in oras si intr-un regim de mers foarte linistit, tot ca idee si placutele de frana tot asa, au fost schimbate la cca 30k si acum dupa cca 25k sunt "aproape ca in prima zi" sau mai bune ca sa-ti satisfac ironia :P Cand am zis ca depinde de sofer, pai depinde de sofer, te cred ca daca tu ai 4x4 si iti place sa o rupi in doua, nu ai sa crezi ca altul a mers cu masina foarte finut si nu are uzura demna de luat in seama dupa 25k.

Am vandut un Renault Master care a facut transport de persoane, pneurile erau intr-o stare f buna dupa 83k si masina a fost condusa de un sofer oarecare, a mers in general in oras si de aceea probabil ca nu s-au uzat foarte tare pneurile.

Cea mai mare uzura a pneurilor apare in cazul vitezelor ridicate, a franarilor si accelerarilor bruste, exact in ordinea asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Abia cand citesti pe alte forumuri, unde sunt oameni "culti" incepi sa realizezi ce inseamna un forum cu oameni care au habar de ce vorbesc... VWFORUM e extraordinar.

Uitati-va putin aici... http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...;#entry16884945 la postul 819... cea mai idioata intrebare pe care am auzit-o recent... "Vrei sa spui ca niste anvelope tin 40.000 - 50.000 km si gata???"

Asta nu cred ca are permis... si nici peste 15-16 ani...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unii e prosti maica... cred ca schimbi anvelopele la 2 schimburi de distributie dar in realitate nu e chiar asa :) Adevarul este ca sunt anvelope ce tin 30.000 km si altele ce tin 80.000 km. Totusi eu le prefer pe cele de 30.000 km (si asa am auzit ca tin astea pe care le am Toyo Proxes T1R) pentru ca are compromisul durabilitate - aderenta tras spre aderenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Abia cand citesti pe alte forumuri, unde sunt oameni "culti" incepi sa realizezi ce inseamna un forum cu oameni care au habar de ce vorbesc... VWFORUM e extraordinar.

Uitati-va putin aici... la postul 819... cea mai idioata intrebare pe care am auzit-o recent... "Vrei sa spui ca niste anvelope tin 40.000 - 50.000 km si gata???"

Asta nu cred ca are permis... si nici peste 15-16 ani...

Ai citit cu atentie si topicu asta, nu? :rolleyes: Dar cu foarte mare atentie... :D Si daca nu ai ajuns la nici o concluzie, mai citeste o data TOATE posturile de DEASUPRA postului tau... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema legata de durata de viata a anvelopelor: masina mi-a venit din DE cu urmatoarele cauciucuri:

- 3 Nokian-uri de iarna Hakkapeliitta NRW

- 1 Continental EcoContact (de vara)

- 1 Hankook pe rezerva - asta a iesit cu totul din calcule si cred ca o sa il arunc pana la urma :D

In fine, configuratia e cam ciudata, dar am luat-o ca atare si m-am conformat.

Pentru vara mi-am luat un set nou de incaltari cu care am facut cam 12000 km. La primavara schimb fata cu spatele pentru uzura uniforma. Continentalul de fara

Pentru iara m-am gandit sa imi iau tot Nokian-uri. Dar cum modelul NRW nu se mai fabrica am optat pentru 2 GY Ultragrip 7 pe fata, 2 Nokian-uri pe spate si un Nokian pe rezerva.

Problema mea este vechimea Nokian-urilor. Din cate m-am uitat pe DOT sunt fabricate in 2001. Ele mai au carne, dar deja au 5 ani vechime. Iarna asta voi merge asa, dar as vrea sa stiu ce sa fac iarna viitoare? Sa le arunc (chiar daca nu sunt uzate total) sau sa le mai folosesc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat si in manualul de utilizare al Leon-ului. Acolo scrie ca daca anvelopele sunt mai vechi de 6 ani sa nu se ruleze cu ele sau daca se ruleaza cu ele, acest lucru sa se faca cu atentie.

In concluzie cred ca le mai tin iarna asta si la toamna o pereche noua de Ultragrip-uri va veni sa le acompanieze pe cele 2 pe care le am acum.

L.E. cauciucurile arata impecabil si pana acum nu am ce sa le reprosez, dar datorita vechimii la anul le voi schimba.

Modificat de bj
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Michelin Energy 50.000 + mai merg 8 luni

Masina are 58.000 (in primii 3 ani folosite iarna vara; anul trecut am folosit si anvelope iarna 6 luni sa zic ~8000 km)

Arata cam asa (le-am pus la pastrare peste iarna)

Anvelopele au fost folosite pe SDi-ul din semnatura (clasa mica, motor cuminte)

Am ajuns la 68.000 efectiv rulati (acum am pus de iarna). Cred ca de la primavara le trag pe dreapta definitiv. Profilul e inca bun dar a imbatrinit cauciucul (2001 an de fabricatie). As lua fara ezitare acelasi model.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Terminati discutia asta infantila. Orice post in afara subiectului sau cu atac la persoana va aduce dupa sine cadouri generoase.

Pana dimineata fac invisible posturile offtopic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La un stil de condus normal (fara scart-uri de la semafor si intoarceri dese cu frana de mana) te tin intre 40 si 50.000 km. Oricum durata de viata mai este data si de fenomenul de imbatranire a cauciucului (pierde elasticitatea, apar crapaturi, etc.). Asadar este bine ca la maxim 4 ani sa le schimbi oricum, indiferent de starea lor fata de martor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are cineva ceva date concrete despre DUnlop SP Sport 01?

sunt curios cam cat si cum ma tin..

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele afirmate in primul meu post pe acest forum s-au confirmat. Am schimbat anvelopele la ~ 18.000 km. Chiar daca nu as fi avut probleme de geometria tot nu ar fi durat insa mai mult de 30.000 km la mine cu un stil mai sportiv …

Altii am vazut ca au fost mai multumiti … pe topicul cu durata de viata a anvelopelor parca … :)

Vezi ce spune si Istef ca are tot SP Sport 01 si chiar pe G4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

si eu voiam sa iau dunlop sport 01....

la mine pana acum au tinut cam 50000 cauciucurile(55 cele originale, continental, 47 cele de dupa, fulda), da cand se duc se duc toate 4 odata...

ce ma sfatuiti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine a fost si un caz particular legat de un viciu de geometrie.

Acum am Goodyear F1 GSD3 si sunt mai multumit de ele ca si aderenta, mai ales pe ud.

In functie de dimensiune vezi si clasamente de site-uri ca cel al ADAC, sau diverse site-uri cu clasamente ale cumparatorilor ... au mai fost postate pe forum, incearca si un search.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vreo 10 000km deja cu SP Sport 01. sunt multumit de ele pe uscat. pe ploaie sau umezeala...cam lasa de dorit. nota 9 pe uscat si nota 7-8 pe ploaie. mentionez ca pe langa pretul de achizitie, care era putin mai mic fata de altele, si egal la vremea aceea cu altele Good Year, si renumele firmei au fost motivele alegerii. am ales totusi SP Sport 01 pt ca e un profil mai nou decat conpetitoarele la acelasi pret, au profil asimetric, si lucrul decisiv care m-a convins a fost faptul ca au fost montate din fabrica pe Golf V GTI. cel putin la vreo 2 masini am vazut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tocmai am vazut si vreo doua B6 venite din fabrica cu sport 01....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai sa zic si eu: vara am avut pe 16 toyo proxs T1R. Recomand tuturor. Cele mai bune cauciucuri pe care le-am avut. Cand le-am dat unul din ele avea un cui care nu reusise sa strapunga cauciucul. Se duc foarte greu si au o aderenta foarte buna. De aia la teste au iesit primele.

De iarna am nokian WR. Sunt foarte multumit, si am obs. fata de alte cauciucuri ca se comporta foarte bine si la temperaturi mai ridicate.

Acum o sa pun jantele pe 18 pe care o sa pun GoodYear F1 DSG3, care sunt la egalitate cu toyo la dimensiunea asta pe locul 1. Singura diferenta intre ele e ca toyo din nou se uzeaza mult mai greu pe cand GY-urile foarte repede. De aia un GY 225/40/18 costa 6 milioane si un toyo costa 8 milioane. :rolleyes:

Alte cauciucuri bune de care am fost foarte multumit au fost Brigestone potenza. Singura lor problema e ca erau mai grele cu un 1kg decat GY sau toyo.

Pai sa zic si eu: vara am avut pe 16 toyo proxs T1R. Recomand tuturor. Cele mai bune cauciucuri pe care le-am avut. Cand le-am dat unul din ele avea un cui care nu reusise sa strapunga cauciucul. Se duc foarte greu si au o aderenta foarte buna. De aia la teste au iesit primele.

De iarna am nokian WR. Sunt foarte multumit, si am obs. fata de alte cauciucuri ca se comporta foarte bine si la temperaturi mai ridicate.

Acum o sa pun jantele pe 18 pe care o sa pun GoodYear F1 DSG3, care sunt la egalitate cu toyo la dimensiunea asta pe locul 1. Singura diferenta intre ele e ca toyo din nou se uzeaza mult mai greu pe cand GY-urile foarte repede. De aia un GY 225/40/18 costa 6 milioane si un toyo costa 8 milioane. :rolleyes:

Alte cauciucuri bune de care am fost foarte multumit au fost Brigestone potenza. Singura lor problema e ca erau mai grele cu un 1kg decat GY sau toyo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De obicei durabilitatea si performanta (aderenta) unei anvelope sunt inversproportionale. Te bucuri ca-ti ofera performanta dar te superi ca trebuie sa le schimbi de doua ori mai repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toyo proxes T1R am si eu pe setul de vara si sunt foarte multumit. Execelenta aderenta si momentan nu par sa aiba probleme de durabilitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cati km ai cu ele?

la cat le laudati, s-ar putea sa ma re-orientez catre ele:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am o INTREBARE foarte mare:

am examinat pneurile dunlop sport 01 de pe un b6 abia sosit:

iata concluziile: pe masina sunt montate simetric stanga creapta_partea asimetrica, sa zic asa, e la interior pt cele toate 4 roti) DAR: desi pe toate scrie outside soer exterior, pe partea stanga nu este respectat sensul de rotatie indicat de sagetica!!!!

ce parere aveti?

nu am gasit nimic de genul left/right marcat pe ele!

ce sa inteleg din toate astea?

mi-s si frica sa mai iau, mai ales ca ziceti ca se si duc repede!

dar problema ramane pentru orice cauciuc cu profil asimetric!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!