Jump to content

Viata anvelopelor.


andREI
 Share

Postare recomandată

Eu sunt la 44.000 km si sunt ultra duse caucioacele si vroiam sa vad ce zic alti membrii referitor la ale lor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu mai mult de 35000 nu am avut ce face cu ele ... e adevarat, am avut ocazia sa testez/epuizez pana acum un singur set nou ..l. bridgestone turanza... nu cele mai stralucite, totusi cauciucuri bune. Masina noua, sofer nou, impresii, etc. plecari cu skartz, intoarceri cu frana de mana, s-au dus :rolleyes: ata ete

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ale mele au 37.000 si de-abia acum le-am trecut pe cele de pe spate pe fata, si sunt ca noi (acum cele de pe fata au 7 mm profil si cele de pe spate au 5 mm).

Anterioarele (la masina veche) Debica Tersus m-au tinut peste 50.000 km. Cand am vandut-o aveau 3 mm si fata si spate.

Am fost f multumit de ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe masina mea am Continental EcoContact, erau pe masina cand am cumparat-o si nu stiu cati km aveau facuti. Eu am mers cu ele cam 20.000 si cred mai fac fata la vreo 5.000. Insa pe masina de serviciu am Nokian si am mers cu ele aprox 45.000. Le-am facut rocada odata de pe fata pe spate si inca mai merg. Sper sa trec de 50.000. Cred ca trec si la aia de acasa pe Nokian. Mi se par super la raport calitate pret.

Modificat de bladerunner
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ar fi bine sa precizati ce scrie pe cauciuc in dreptul inscriptiei "tradewear", nu de alta dar cauciucurile cu aderenta buna au un numar mult mai mic, si se duc mai repede, decit cauciucurile cu aderenta mai mica dar cu tradewear mai mare.

Nokian-urile au in general tradewear-ul peste 380 insa nu sunt ca si aderenta peste Continental Eco sau Premium Contact cu tw 280

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

primele cauciucuri pe care le-am avut au fost dunlop sp300 pe 15 si au tinut 63.000km stil de condus normal

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Barum de ploaie, 4 bucati noi, din magazin, m-au tinut 40.000 km, pe audi80. Condus relativ normal, nici batraneste, nici sport. In acesti 40.000 km le-am tocit complet toate 4, de 2 sau 3 ori le-am schimbat intre ele pt a se uza uniform.

Apoi am luat 2 barum de ploaie si 2 de iarna - vara am circulat cu cele de iarna pe puntea spate, si nu s-au uzat deloc (aprox.4.000 km), iarna le-am inversat (deh, nu-mi permit 2 seturi complete). Apoi am vandut masina, cu cauciucurile ca si noi.

Modificat de BogMW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe golf am avut Michelin Pilot SX si au tinut 70.000km pana am tocit si din martor. :rolleyes: Precizez ca erau americane si 60.000km au fost conduse in stil "mama". :)

Acum am Michelin Pilot Sport dar cum a spus si Ender, datorita aderentei marite, cred ca se vor toci foarte repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am dunlop sp 300

am 50.000 si cred ca mai duc vreo 20.000

tw nu il stiu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Discutia a deviat de la subiect, va rog sa reveniti on-topic

Sharanel, exista discutii pe tema marcilor de anvelope, poti posta acolo.

PS: am editat la greu topicul, va rog sa respectati regulile forumului. Cred ca o sa deschidem o rubrica "autoshow" unde sa nu modereze nimeni sa vedeti ce distractiv va fi :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cauciucuri originale pe spate, Pirelli P6000, asta dupa 4 ani si 90.000 km.... Si inca mai merg!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bogmw Mda, am editat eu putin dar a intervenit ceva si a trebuit sa plec. Vad ca ai rezolvat tu. Danke.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Matador-urile stock le-am tinut 50k, cu mentiunea ca au fost varza si vara si iarna de la inceput pana la sfarsit!

Acum am Vredestein Ultrac de 25k si sunt aproape ca noi. M-au rupt la bani da vara isi fac treaba la greu. Chiar si iarna merg un pic mai bine ca Matador-urile!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

stiu ca sint mari diferente intre marcile de cauciucuri, drumuri cu gropi...etc, dar sint curios sa aflu cam care este durata de viata a unei amvelope,in medie,...40.000 km, 50.000... ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate am studiat eu si din experiente un cauciuc luat nou rezista la un condus normal aprox 40.000km,dar cum ai zis si tu depinde de marca. De ex am auzit de la cineva ca a avut Sava de vara si au mers doar 20.000km. Oricum e bine sa ai cam 2 seturi vara/iarna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista o medie anume, insa un cauciuc exploatat in conditii normale va avea o viata in medie de 30.000 km. Diferentele dintre marci exista insa nu sunt foarte evidente in exploatarea normala a anvelopelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 x BARUM, exploatare absolut normala, schimbate de cateva ori fata cu spatele (ca sa se uzeze uniform), au tinut 40kkm.

Pe un Audi 80 butoias.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de marca, de fabrica ..., de sezonul pentru care sunt concepute (cele de vara dureaza mai mult), de clasa de performanta (durabilitatea e in general invers proportionala cu aderenta), de stilul de conducere (in special in traseele virajate), de cat de intensiva e utilizarea (anvelopele utilizate putini km pe an se uzeaza intr-un nr. de km mai mic decat cele rulate intensiv pentru ca primele apuca sa imbatraneasca), de geometria directiei (de verificat si eventual refacut la cel mult 10.000 km). si de ... alti factori ... astept completari. :banghead:

... si ca sa raspund la intrebarea din topic: 30-40.000 km as spune si eu. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am putea face un poll cu viata anvelopelor fiecaruia.

Michelin Pilot Sport si Energy 30.000-40.000 km.

Dunlop Sp01 35.000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca mai are rost. E consens general: 30-40.000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O idee buna si mai ales utila pentru cei ce dorim sa achizitionam in viitor anvelope noi.

Adaug si eu ... litera A la "Dunlop Sp01 35.000 km" si echiparea de fabrica cu astfel de pneuri, mai precis Dunlop SP Sport01A 225/45 R17 si, chiar daca fac o corectie pentru viciul de geometrie cu care se pare ca am primit masina, tot nu as fi depasit 25-27.000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Michelin Energy 50.000 + mai merg 8 luni

Masina are 58.000 (in primii 3 ani folosite iarna vara; anul trecut am folosit si anvelope iarna 6 luni sa zic ~8000 km)

Arata cam asa (le-am pus la pastrare peste iarna)

Anvelopele au fost folosite pe SDi-ul din semnatura (clasa mica, motor cuminte)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ale mele Good Year Vector 3, All Season - am pana acum 52.000 km, si inca sunt in carne - adica mai au cam 3-4 mm. Sper sa ies din iarna cu ele si le marit ... le dau la tara la carute. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Golf am Michelin MXT de vara si am mers cu ele aprox 50.000 km, zilnic, pe orice vreme. Le-am rotit o data fata-spate. Profil ar mai fi 1.6 mm spate, 1.9 mm fata, dar au urme de imbatrinire - microfisuri, sunt fabricate in 1999. Le schimb saptamina asta. Odihneasca-se in pace! :D

Modificat de adig
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o intrebare relativ OT. Ce faceti cu anvelopele uzate daca nu le faceti cadou/vindeti ? Exista centre de colectare/reciclare in .ro ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!